Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sosna karłowa

Pinus pumila

Encyklopedia roślin: Sosna karlowa  Pinus pumila

Kolor liści

niebiesko-zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Rodzaj gleby

piaszczysta

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

sucha

Wysokość

do 3 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Sosna karłowa, kosolimba (Pinus pumila) Gatunek wolno rosnącego, zimozielonego drzewa, o krzaczastym i nieregularnym pokroju podobnym do kosodrzewiny. Igły niebieskawo-zielone, od spodu z białymi paskami, lekko wygięte, zebrane w pęczki po pięć. Drzewo jednopienne, rozdzielnopłciowe. Tworzy jajowate, brązowe szyszki.

Rozmiary 0,5-3 m wysokości i podobnej szerokości

Odmiany 'Glauca' - odmiana bardzo wolno rosnąca, na ogół nie tworzy głównego pnia, więc jej pokrój jest krzaczasty, igliwie szaroniebieskie, szyszki okrągłe i brązowe, zebrane w pęczki. Po 10 latach osiąga rozmiary 1x1 m.

Wymagania Roślina tolerancyjna, gleby lekkie i piaszczyste. Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny. Stanowisko słoneczne.

Uprawa i pielęgnacja Bardzo wytrzymała i mało wymagająca sosna. Odporna na niskie temperatury i silny wiatr. Rozmnażanie Gatunki rozmnażane są z nasion, natomiast odmiany przez szczepienie i sadzonkowanie. Cięcie Cięcie nie jest konieczne. Usuwamy wybujałe dolne gałęzie. U odmian krzewiastych skracamy młode przyrosty o połowę, by uzyskać gęsty i zwarty pokrój. Podlewanie i nawożenie Podłoże suche.

Choroby i szkodniki Problem stanowią choroby grzybowe: opieńka miodowa, rdza, Phytophtora. Szkodniki atakujące sosny to mszyce, rośliniarki i gąsienice zwójki sosnowej.

Zastosowanie Sosna karłowa może być sadzona w ogrodach przydomowych i skalnych, a także w alpinariach.

1 z 1Encyklopedia roślin: Sosna karlowa  Pinus pumila