Encyklopedia roślin  >  Pnącza  >  Stefanotis bukietowy

Stefanotis bukietowy

Stephanotis floribunda

 • Stefanotis Bukietowy. To piękne pnącze wymaga dużo światła i świeżego powietrza, ale źle znosi bezpośrednie nasłonecznienie. Intensywnie pachnące białe kwiaty rozwijają się od maja do sierpnia.

  Stefanotis Bukietowy. To piękne pnącze wymaga dużo światła i świeżego powietrza, ale źle znosi bezpośrednie nasłonecznienie. Intensywnie pachnące białe kwiaty rozwijają się od maja do sierpnia. (Fot. Flora Dania)

Kategoria
pnącza
Zastosowanie
rośliny doniczkowe
Stanowisko
słońce
Wysokość
powyżej 5 m
Kolor liści
ciemno zielone
Kolor kwiatków
białe
Pora kwitnienia
jesień, lato, wiosna
Rodzaj gleby
próchniczna, uniwersalna
Wilgotność gleby
wilgotna
Odczyn gleby
obojętny

Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda). Pnącze z Madagaskaru. Liście grube i mięsiste, owalne lub podłużne, skórzaste, błyszczące i ciemnozielone. Kwiaty duże, lejkowate, białe o woskowatym połysku, zebrane w intensywnie i przyjemnie pachnące grona.

Rozmiary Długość do 6 m. W pierwszym roku uprawy osiągają 2 m.

Kwitnienie Wiosna - jesień.

Stanowisko Ziemia liściowa i darniowa lub ziemia uniwersalna. Pełne światło. Temperatura minimalna zimą 13oC, latem maksymalna 24oC.

Wilgotność powietrza Latem zraszamy codziennie, zimą raz w tygodniu, miękką i letnią wodą. Omijamy kwiaty. Ustawiamy doniczkę na podstawce z kamykami zanurzonymi w wodzie.

Podlewanie i nawożenie Latem podlewamy miękką i letnią wodą, 2-3 razy w tygodniu, zimą raz w tygodniu, tak by ziemia była stale wilgotna. W niższych od minimum temperaturach podłoże powinno przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym w zmniejszonej o połowę dawce, co 14 dni, wiosną i latem.

Pielęgnacja Stefanotis prowadzimy przy paliku lub owijamy wokół pałąka albo drutu. Liście przemywamy wilgotną szmatką, ale wystarcza zraszanie. Nie nabłyszczamy. W razie potrzeby roślinę można przyciąć po kwitnieniu. Opadające z rośliny zamknięte pąki, świadczą o zbyt niskiej temperaturze lub zbyt częstej zmianie miejsca. Z kolei żółknące młode liście są skutkiem używania twardej wody.

Przesadzanie Młode i silne rośliny mogą wymagać dwukrotnego przesadzenia w ciągu roku (wiosną i latem). Starsze przesadzamy co roku, na wiosnę.

Rozmnażanie Sadzonki można ukorzeniać przez cały rok, najlepiej w I-III.

Najczęstsze choroby i szkodniki Mszyce, przędziorki, wełnowce, tarczniki.

Czytaj więcej o "Stefanotis bukietowy"

 • Z wiecznie zielonych lasów

  1. Stefanotis bukietowy (Stefanotis floribunda). Pnącze to urzeka śnieżnobiałymi kwiatami roztaczającymi silny słodki zapach. Gdy nie kwitnie, zdobią go liście długości około 7 cm. Szybko rośnie, ale można go przycinać (najlepiej wczesną wiosną) lub wielokrotnie oplatać wokół podpórki. Stefanotis

 • Czerwiec w domu, na balkonie i tarasie. Kalendarz prac ogrodniczych.

  Czerwiec w domu, na balkonie i tarasie. Kalendarz prac ogrodniczych.

  KWITNIE W CZERWCU Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda) Silnie rosnące pnącze o skórzastych liściach i pachnących białych kwiatach pojawiających się od wiosny do jesieni. Wymaga miejsca dobrze oświetlonego rozproszonym światłem i temperatury nie niższej niż 15°C. Podłoże dla niego

 • Hiacynt, gardenia, hoja - Kwiaty i aromaty

  (Citrofortunella) o licznych pomarańczowych owocach długości 3 cm. Rośliny te latem dobrze czują się na balkonie, zimą w mieszkaniu mogą cierpieć od suchego gorącego powietrza. Stefanotis Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda) tworzy długie, rzadko ulistnione pędy. Dopiero gdy kilkakrotnie oplotą podpórkę

 • 10 najpiękniej pachnących roślin domowych

  10 najpiękniej pachnących roślin domowych

  . Przyjemnie pachnie także stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda) o drobnych białych kwiatach. Roślina nie toleruje zmiany stanowiska i oświetlenia. Nie lubi też przegrzewania, dlatego należy zapewnić jej miejsce nie narażone na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych, a w upały lepiej wystawić