Encyklopedia roślin  >  Byliny  >  Szafirek armeński

Szafirek armeński

Muscari armeniacum

 • Szafirek armeński 'Fantasy Creation'

  Szafirek armeński 'Fantasy Creation' (Fot. Wiesław Gawryś)

 • Szafirek armeński

  Szafirek armeński (Fot. Wikiedia)

 • Szafirek armeński

  Szafirek armeński (Fot. Ewa Narkiewicz)

Kategoria
byliny, rośliny cebulowe i bulwiaste
Zastosowanie
rośliny ogrodowe, rośliny balkonowe
Stanowisko
słońce, półcień
Wysokość
do 50 cm
Kolor liści
zielone
Kolor kwiatków
fioletowe, niebieskie
Pora kwitnienia
wiosna
Rodzaj gleby
piaszczysta, próchniczna, gliniasta, żyzna, przepuszczalna, mieszana
Wilgotność gleby
wilgotna
Odczyn gleby
obojętny

Szafirek armeński (Muscari armeniacum). Wieloletnia roślina cebulowa, mrozoodporna. Gatunek wykorzystywany jest też do pędzenia zimą w szklarni. Kwiaty niebiesko-fioletowe zebrane w gęstych gronach. Liście odziomkowe równowąskie, trawiaste.

Rozmiary Wysokość 10-40 cm.

Gatunki i odmiany Szafirek armeński 'Grand Maitre' - o ciemnoniebieskich kwiatach z białymi brzegami, 'Blue Spike' ma kwiaty intensywnie szafirowe, 'Fantasy Creation' - kwiaty fioletowe, pełne, zebrane w gęsto upakowane grona, 'Valerie Finnis' o kwiatach błękitnych.

Inne gatunki: Szafirek miękkolistny (Muscari comosum), szafirek lazurowy (Muscari azureum), szafirek drobnokwiatowy (Muscari botryoides), szafirek groniasty (Muscari neglectum).

Kwitnienie IV

Wymagania Gleba piaszczysto-gliniasta, mocno przepuszczalna, próchniczna, dobrze uprawiona. Stanowisko słoneczne. Tolerują lekkie zacienienie.

Uprawa i pielęgnacja Cebule sadzimy do gruntu od połowy IX do połowy X, na głębokość 5-8 cm. Wykopujemy cebule w VII i dzielimy raz na 3-4 lata. Rozmnażanie Cebulki przybyszowe, wysiew nasion od połowy lata (roślina kwitnie po 3-4 latach). Cięcie Rośliny są ogławiane, aby nie zawiązywały nasion, co osłabia cebule. Podlewanie i nawożenie Podlewamy regularnie, tak by gleba była stale umiarkowanie wilgotna. Zasilamy nawozami organicznymi lub mineralnymi wieloskładnikowymi.

Choroby i szkodniki Zgnilizna twardzikowa, zgnilizna pędzlakowa, choroby wirusowe.

Zastosowanie Szafirki to ozdobne byliny wiosny sadzone na rabatach i w ogródkach skalnych, a także uprawiane w pojemnikach i skrzynkach okiennych.

Czytaj więcej o "Szafirek armeński"

 • Szafirek zwiastunem wiosny - gatunki i odmiany

  Szafirek zwiastunem wiosny - gatunki i odmiany

  szeroką kępę. Do polskich ogrodów W naszym klimacie możemy uprawiać kilka gatunków i odmian tych roślin. Do najwcześniej kwitnących należy szafirek lazurowy (Muscari azureum). Jeżeli nie ma mrozu, jego jasnoniebieskie kwiaty rozwijają się już w marcu. W kwietniu ukazują się kwiaty szafirka armeńskiego (M