Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szafirek armeński

Muscari armeniacum

Muscari armeniacum 'Fantasy Creation'
Fot. Wiesław Gawryś

Kolor kwiatów

fioletowe, niebieskie

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

wiosna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Szafirek armeński (Muscari armeniacum). Wieloletnia roślina cebulowa, mrozoodporna. Gatunek wykorzystywany jest też do pędzenia zimą w szklarni. Kwiaty niebiesko-fioletowe zebrane w gęstych gronach. Liście odziomkowe równowąskie, trawiaste.

Rozmiary Wysokość 10-40 cm.

Gatunki i odmiany Szafirek armeński 'Grand Maitre' - o ciemnoniebieskich kwiatach z białymi brzegami, 'Blue Spike' ma kwiaty intensywnie szafirowe, 'Fantasy Creation' - kwiaty fioletowe, pełne, zebrane w gęsto upakowane grona, 'Valerie Finnis' o kwiatach błękitnych.

Inne gatunki: Szafirek miękkolistny (Muscari comosum), szafirek lazurowy (Muscari azureum), szafirek drobnokwiatowy (Muscari botryoides), szafirek groniasty (Muscari neglectum).

Kwitnienie IV

Wymagania Gleba piaszczysto-gliniasta, mocno przepuszczalna, próchniczna, dobrze uprawiona. Stanowisko słoneczne. Tolerują lekkie zacienienie.

Uprawa i pielęgnacja Cebule sadzimy do gruntu od połowy IX do połowy X, na głębokość 5-8 cm. Wykopujemy cebule w VII i dzielimy raz na 3-4 lata. Rozmnażanie Cebulki przybyszowe, wysiew nasion od połowy lata (roślina kwitnie po 3-4 latach). Cięcie Rośliny są ogławiane, aby nie zawiązywały nasion, co osłabia cebule. Podlewanie i nawożenie Podlewamy regularnie, tak by gleba była stale umiarkowanie wilgotna. Zasilamy nawozami organicznymi lub mineralnymi wieloskładnikowymi.

Choroby i szkodniki Zgnilizna twardzikowa, zgnilizna pędzlakowa, choroby wirusowe.

Zastosowanie Szafirki to ozdobne byliny wiosny sadzone na rabatach i w ogródkach skalnych, a także uprawiane w pojemnikach i skrzynkach okiennych.

1 z 3Muscari armeniacum 'Fantasy Creation'
Fot. Wiesław Gawryś
2 z 3Encyklopedia roślin: Szafirek armenski
3 z 3OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Fot. Ewa Narkiewicz