Szafran okazały

Crocus speciosus

  • Krokus okazały, kwitnący jesienią. Odmiana 'Conqueror' ma fioletowe kwiaty

    Krokus okazały, kwitnący jesienią. Odmiana 'Conqueror' ma fioletowe kwiaty (Fot. www.cebule.pl)

Kategoria
rośliny cebulowe i bulwiaste
Zastosowanie
rośliny ogrodowe, rośliny balkonowe, rośliny doniczkowe
Stanowisko
słońce
Wysokość
do 20 cm
Kolor liści
zielone
Kolor kwiatków
białe, fioletowe
Pora kwitnienia
jesień
Rodzaj gleby
piaszczysta, próchniczna, przepuszczalna, mieszana
Wilgotność gleby
umiarkowanie wilgotna, wilgotna
Odczyn gleby
obojętny

Szafran okazały (Crocus speciosus). Wieloletnia roślina bulwiasta, zimująca w gruncie. Liście trawiaste, wąskie, z szarymi lub białymi, podłużnymi paskami, kwiaty duże, kielichowate o miodowym zapachu. Owoc- mieszek. Szafran okazały kwitnie jesienią, kwiaty liliowo-niebieskie lub białe, prążkowane, liście pojawiają się po kwitnieniu.

Rozmiary Wysokość 5-20 cm.

Gatunki i odmiany 'Albus' - kwiaty białe, 'Zonatus' - kwiaty różowe, 'Conqueror',' Sativus', 'Speciousus' - kwiaty fioletowe.

Kwitnienie jesień.

Wymagania Gleba piaszczysto-próchniczna, przepuszczalna. Stanowisko słoneczne.

Uprawa i pielęgnacja Krokusy sadzimy we IX na głębokość 5-6 cm (kwitnące jesienią sadzimy późnym latem). Bulwki wykopuje się w I i II dekadzie VI i przechowuje od VII do IX w temperaturze 20-35oC. Bulwki pędzi się od połowy XII do III. W tym celu do doniczek sadzimy je tak, by lekko wystawały nad podłoże. Niektóre gatunki wymagają suchych warunków podczas letniego okresu spoczynku. Rozmnażanie Bulwki przybyszowe, wysiew nasion.

Cięcie Brak.

Podlewanie i nawożenie Podlewamy umiarkowanie, regularnie w czasie suszy. Rośliny zasilamy nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących (z odpowiednią dawką fosforu i potasu).

Choroby i szkodniki Myszy, norniki.

Zastosowanie Rośliny ozdobne uprawiane na rabatach, trawnikach, w ogrodach skalnych i jako rośliny doniczkowe. Z wysuszonych znamion słupków produkuje się barwnik spożywczy-szafran.