Encyklopedia roślin  >  Byliny  >  Zawilec japoński

Zawilec japoński

(Anemone)

 • Na tej rabacie królują mieczyki 'Milka', 'Purple Flora', 'Mon Amour' i 'Adrenalin' oraz białe zawilce japońskie.

  Na tej rabacie królują mieczyki 'Milka', 'Purple Flora', 'Mon Amour' i 'Adrenalin' oraz białe zawilce japońskie. (Fot. IBULB)

 • ZAWILEC JAPOŃSKI (ANEMONE HUPEHENSIS) należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Zakwita na jasnoróżowo. Ma szerokie zastosowanie w ogrodzie - można zdobić rabaty, brzegi oczek wodnych, ogrody skalne i kompozycje naturalistyczne. Na jednym metrze kwadratowym sadzi się ok. pięciu sadzonek.

  ZAWILEC JAPOŃSKI (ANEMONE HUPEHENSIS) należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Zakwita na jasnoróżowo. Ma szerokie zastosowanie w ogrodzie - można zdobić rabaty, brzegi oczek wodnych, ogrody skalne i kompozycje naturalistyczne. Na jednym metrze kwadratowym sadzi się ok. pięciu sadzonek. (Fot. Lilianna Sokołowska)

 • ZAWILEC JAPOŃSKI (ANEMONE HUPEHENSIS) 'PAMINA' dorasta do 90 cm wysokości. Kwitnie na ciemnoróżowo. Ma bardziej zwarty pokrój niż czysty gatunek. Jego kwiaty są płaskie i dość duże, płatki zaś wąskie i bardzo liczne.

  ZAWILEC JAPOŃSKI (ANEMONE HUPEHENSIS) 'PAMINA' dorasta do 90 cm wysokości. Kwitnie na ciemnoróżowo. Ma bardziej zwarty pokrój niż czysty gatunek. Jego kwiaty są płaskie i dość duże, płatki zaś wąskie i bardzo liczne. (Fot. www.dobrepole.pl)

 • NAD WODĄ rozrastają się zawilec japoński, poziomkowiec o owocach podobnych do poziomek, papirusy.

  NAD WODĄ rozrastają się zawilec japoński, poziomkowiec o owocach podobnych do poziomek, papirusy. (Fot. Tomek Ciesielski)

Kategoria
byliny
Zastosowanie
rośliny ogrodowe
Stanowisko
słońce
Wysokość
do 10 cm
Kolor liści
zielone
Kolor kwiatków
-
Pora kwitnienia
wczesne lato
Rodzaj gleby
próchniczna
Wilgotność gleby
umiarkowanie wilgotna
Odczyn gleby
obojętny
Zawilec (Anemone) - rodzaj roślin z rodziny jaskrowatych liczący około 144-159 gatunków. Występują one niemal na całym świecie, głównie w strefie klimatu chłodnego i arktycznego półkuli północnej, w strefie międzyzwrotnikowej rosną na obszarach górskich. Zasiedlają głownie lasy, zarośla, łąki górskie i suche murawy. Liczne gatunki stosowane w ogrodach przydomowych. Najczęściej w ogrodach stosowany jest zawilec wielkokwiatowy. Liście odziomkowe spodem owłosione. Kwiaty w luźnych kwiatostanach, białe, 5-8 cm średnicy, z 5-6 płatkami korony.

Rozmiary Niewielkie byliny pochodzenia górskiego. Dorastające do 40 cm wysokości.

Odmiany Liczne odmiany ogrodowe

Kwitnienie Zawilec wielkokwiatowy kwitnie już wczesną wiosną.

Uprawa i pielęgnacja Rośliny te najlepiej rosną w miejscach suchych, gdzie gleba ma odczyn zasadowy.

Rozmnażanie Rozmnażamy z nasion

Podlewanie i nawożenie Nie podlewamy obficie.

Choroby i szkodniki Bardzo odporna bylina.

Zastosowanie Na rabaty, nasadzenia naturalistyczne

Czytaj więcej o "Zawilec japoński"

 • <strong>Zawilec</strong> <strong>japoński</strong>

  Zawilec japoński

  Zawilec japoński (Anemone hupehensis) jest mieszańcem dwóch różnych gatunków - pochodzącego z Chin A. japonica i rosnącego w Himalajach A. vitifolia. To idealna roślina do obsadzania rabat w miejscach lekko zacienionych, np. pod koronami drzew, obok altany lub pergoli. Świetnie rośnie na żyznym i

 • Zawilce nie tylko leśne

  . Luźne baldachy kwiatów o średnicy 6 cm pojawiają się w sierpniu i we wrześniu. Przeważają odmiany różowe, choć są też białe i fioletowe. Niemal w tym samym czasie kwitnie zawilec japoński ( Anemone hupehensis ), podobny do ogrodowego, choć nieco mniej okazały, oraz omszony ( Anemone tomentosa ) z

 • We wrześniowych ?Ogrodach"

  chiński, zawilec japoński, zimowit powabny, ognik szkarłatny 'Soleil d'Or' Siedmiu wspaniałych - niezawodne byliny dla początkujących ogrodników i doświadczonych kolekcjonerów Smaki ogrodu: bakłażan, czyli gruszka miłości Projektowanie Z pasji - ogród o geometrycznym układzie, który podkreśla starannie

 • Ogród mistrza Karla Foerstera w Bornim

  Karl Foerster (1874-1970), słynny niemiecki ogrodnik i hodowca roślin, nazywany bywa filozofem ogrodów. Zawdzięczamy mu otwarcie ich na zewnątrz, połączenie z krajobrazem. Foerster przeciwstawiał się sztywnym regułom projektowania. Komponował swoje ogrody tak, by przypominały naturalne skupiska rośl

 • Metamorfoza ogrodu: W cieniu. Projekty ogrodów.

  Metamorfoza ogrodu: W cieniu. Projekty ogrodów.

  prawej strony wypełniają je hortensje ogrodowe o kulistych kwiatostanach, a z lewej niecierpki i zawilce japońskie.   rys. Grażyna Rodziewicz     ROŚLINY W PROJEKCIE 1 | niecierpki nowogwinejskie 2 | funkia ?Patriot? i funkia Siebolda 3 | zawilec japoński 4 | funkia

 • Jesienne porządki na rabatach

  Jesienne porządki na rabatach

  (Kniphofia) zawilec grecki (Anemone blanda) zawilec japoński (A. hupehensis) Więcej o posezonowych porządkach w ogrodzie znajdziecie w dodatku do Magnolii Fot. Red.

 • Metamorfoza ogrodu. Dwa projekty: na wprost albo po skosie

  Metamorfoza ogrodu. Dwa projekty: na wprost albo po skosie

  posadzić lekkie trawy ozdobne, zawilce japońskie i rozchodniki okazałe. Po drugiej stronie ścieżki wejście ozdobi grupa kolorowych krzewów: różowo kwitnący migdałek, czerwonolistny perukowiec, złocisty berberys. Zamiast żywopłotu z tui ostatnie metry ogrodzenia można oddać w opiekę jednej z pnących róż.

 • Jesienny balkon

  Jesienny balkon

  kompozycji. Uzupełnieniem są byliny: zawilce japońskie, rozchodniki okazałe, burgundowe żurawki i rdzawe turzyce. Często zmieniam aranżację balkonu, dzięki czemu wygląda inaczej o każdej porze roku. Ale jesień jest najpiękniejsza – pyszni się wspaniałymi kolorami. false false