przed budową

Przed budową, przed jej rozpoczęciem, musimy oczywiście dysponować działką. Kolejny krok to załatwienie kilku formalności. Trzeba zdobyć i złożyć wszelkie dokumenty potrzebne do budowy domu.

Od czego zacząć budowę domu? Przed budową, mając już działkę, powinniśmy przeanalizować plan zagospodarowania przestrzennego lub - jeśli działka nie została objęta takim planem - ubiegać się o wydanie decyzji. o warunkach zabudowy. Wspomniane dokumenty informują o linii zabudowy, dopuszczalnej kubaturze budynku, jego kształcie i specyfice dachu, w związku z czym są cennym źródłem wiedzy, pomocnym podczas wybierania projektu budynku.

Co jeszcze trzeba załatwić przed budową domu? Otóż - trzeba kupić projekt - albo katalogowy, tańszy, albo droższy, wykonany przez architekta na nasze zlecenie. Nie trzeba natomiast ubiegać się już o wydanie zgody na budowę, wystarczy zgłoszenie zamiaru budowy. Budowę domu można rozpocząć po upływie 30 dni od daty przedłożenia zgłoszenia. Jeśli w tym czasie nie dostaliśmy pisma z urzędu oznacza to, że lokalne władze udzieliły tak zwanej milczącej zgody na rozpoczęcie inwestycji. Składając zgłoszenie nie musimy przedkładać żadnych decyzji o dostawie mediów. Możliwości przyłączenia działki do drogi publicznej, przyłączenia kanalizacji, wody, prądu i gazu, będą weryfikowane podczas oddania budynku do użytku.

Odpowiadając na pytanie "jak rozpocząć budowę domu", co jeszcze zrobić przed budową, można by naturalnie dodać, że konieczne jest też zgromadzenie odpowiedniej kwoty lub ubieganie się o kredyt, ale to przecież oczywistość.