Dachy i stropy

 • montaż dachówek

  Prawidłowy montaż płaskich dachówek i płytek

  Podczas montażu pokrycia dachowego obowiązują pewne zasady - dla dachówek ceramicznych i cementowych dekarze muszą ułożyć membranę dachową oraz przygotować ruszt z łat i kontrłat, do których następnie będzie mocowane pokrycie. Płytki włókno-cementowe natomiast można również ułożyć na deskowaniu krytym papą.

 • więźba dachowa, koszt więźby dachowej

  Koszt budowy domu: ile kosztuje więźba dachowa?

  Zwieńczeniem każdego domu jest więźba dachowa. To, ile zapłacimy za jej wykonanie, zależeć będzie od rodzaju konstrukcji, stopnia jej skomplikowania i sposobu przygotowania.

 • koszt budowy domu, stropy

  Koszt budowy domu: ile kosztują stropy

  W większości nowo budowanych domów jednorodzinnych jest przynajmniej jeden strop - nad piętrem. To, ile za niego zapłacimy, zależy nie tylko od jego powierzchni, ale także od kształtu.

 • podbitka z PVC

  Podbitka dachowa: materiały do wykończenia okapu dachu

  Zwykle spotyka się podbitki dachowe drewniane lub z PVC. Porównujemy ceny i zalety różnych materiałów do wykończenia okapu dachu.

 • nadbitka

  Podbitka czy nadbitka?

  Podbitka dachowa coraz częściej jest zastępowana nadbitką, która zyskuje zwolenników ze względu na lekkość i wyeksponowanie struktury drewna. Podbitka

 • komin, elementy prefabrykowane

  Czym wykończyć komin?

  Górna część komina, wystająca ponad połać dachu, jest zwykle mocno wyeksponowanym elementem domu. Dlatego trzeba starannie ją wykończyć, by go nie szpeciła. Dobierając materiał do obłożenia komina, trzeba też mieć na uwadze, że pracuje on w szczególnych warunkach.

 • podbitka dachowa, okap dachu, rynny

  Podbitka dachowa: prawidłowy montaż

  Estetycznie wykonana podbitka dachowa z trwałego materiału może być ozdobą dachu. Nie ma żadnego wymogu jej zastosowania - wykonanie podbitki zależy od decyzji inwestora. Jednak brak zabezpieczenia części okapowej dachu grozi zniszczeniem jego elementów.

 • Strop Teriva - pomiędzy prefabrykowanymi belkami z betonowymi stopkami układa się najczęściej pustaki keramzytobetonowe

  Strop Teriva

  Jeden z najpopularniejszych rodzajów stropów. Częściowo prefabrykowany, łatwy w montażu. Zastosowanie stropu Teriva pozwala ograniczyć koszt budowy domu.

 • domy prefabrykowane, więźba dachowa, prefabrykowana więźba dachowa

  Prefabrykowana więźba dachowa: taniej i szybciej

  Na drewnianej więźbie dachowej nie powinno się oszczędzać. Aby miała najlepsze parametry, warto zamówić ją u producenta. Koszt prefabrykowanej więźby dachowej jest o 60 proc. niższy niż tradycyjnej, przygotowywanej przez cieśli na budowie. Co więcej - taką gotową konstrukcję można złożyć w całość nawet w ciągu jednego dnia.

 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  Folia dachowa

  Określenie folie dachowe obejmuje nowoczesne materiały izolacyjne, które umieszcza się pomiędzy pokryciem dachowym a jego ociepleniem.

 • Połączenie obudowy skosu z jętką

  Więźba jętkowa

  Jętki to poziome elementy drewnianej więźby dachowej krokwiowo-jętkowej.

 • Sztywne poszycie z płyt drewnopochodnych przybijanych do krokwi

  Sztywne poszycie dachu

  Układanie sztywnego poszycia krytego papą to tradycyjny sposób na wstępne krycie dachu.

 • blachodachówka

  Wszystko o blachodachówce

  Blachodachówki wciąż cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem budujących i remontujących swoje domy. Jest to związane dostępnością, atrakcyjną ceną i niewielkim ciężarem takich pokryć. Nie bez znaczenia jest również duży wybór profili, powłok i kolorów.

 • kable grzejne do rynien, kable przeciwoblodzeniowe

  Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe rynien i rur spustowych

  Ogrzewanie rynien i rur spustowych zapobiega ich uszkodzeniu przez zamarzającą wodę oraz zapewnia skuteczne odwodnienie połaci dachu.

 • eBUDOWA DOMU STROP KOMINFOT. RAFAL POLAK - KUCHTAPUBLIKACJA LADNY DOM NR 8 (82) - 8.2005

  Belki stropowe

  Belki stropowe to podstawowe elementy konstrukcyjne wielu stropów, nazywane także żebrami.

 • blachodachówka, dach kryty blachodachówką

  Jak przygotować dach z blachy do zimy?

  Właściwe przygotowanie dachu krytego blachą przed nadejściem zimy pozwoli nie tylko uniknąć rozczarowania wiosną, ale również zaoszczędzić czas i pieniądze. Pielęgnacja jest przecież znacznie łatwiejsza niż kosztowny remont pokrycia dachu i wykończenia poddasza.

 • Na dobrej ekipie budowlanej nie warto oszczędzać. Źle wykonany strop to nie tylko dodatkowe koszty jego naprawy i wydłużony czas budowy; to przede wszystkim zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców domu

  Czy oszczędzać na stropie

  Rodzaj stropu jest podany w projekcie domu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyśmy go zmienili, na przykład na tańszy, nawet wtedy, gdy już mamy pozwolenie na budowę. Często może się to odbyć bez ingerencji konstruktora. Nie ma jednak co liczyć, że na takiej zmianie dużo oszczędzimy. Więcej uwagi należy poświęcić dopilnowaniu poprawnego wykonania stropu. Na tym możemy najwięcej stracić.

 • Więźba dachowa - warto sprawdzić, wymiary i przekroje elementów oraz ich połączenia

  Odbiór robót budowlanych - więźba dachowa

  Zanim nastąpi krycie dachu warto sprawdzić, czy jego konstrukcja jest wykonana zgodnie z projektem (wymiary, przekroje elementów i ich połączenia, kąt nachylenia krokwi itp). Dobrze jest też obejrzeć drewno, z którego ma być wykonana więźba.

 • Deska czołowa jest łatwa w montażu, łatwo również daje się ciąć

  Deska czołowa

  Jest to deska przybita do końców krokwi.

 • wentylacja dachu

  Wentylacja dachu stromego

  Oprócz pozostawienia w dachu szczelin wentylacyjnych, czasem konieczne jest zastosowanie akcesoriów, które wspomagają cyrkulację powietrza pod pokryciem i jednocześnie uniemożliwiają wnikanie pod nie wody opadowej.

 • Blachodachówkę powinno się przycinać specjalnymi nożycami, które nie niszczą krawędzi arkuszy

  Transport i montaż blachodachówki

  Zarówno podczas transportu, jak i montażu trzeba bardzo uważać, żeby nie uszkodzić blachodachówki. Zadrapanie ostrym narzędziem albo przetarcie powłoki osłabia trwałość pokrycia dachowego, a przy tym nie podlega reklamacji.

 • Kleszcze to elementy więźby dachowej

  Kleszcze na budowie

  Słowo to kojarzy nam się głównie ze stworzeniem, które jest sprawcą groźnej choroby zwanej boleriozą. Ale na budowie kleszcze mają zupełnie inne zadanie.

 • Stropy drewniane

  Strop drewniany

  Stropy drewniane stosowane są przede wszystkim w domach drewnianych, a w murowanych - jako stropy poddasza.

 • Na budowie podczas prac, używa się rozmaitych narzędzi, nie tylko tradycyjnej kielni

  Ze słownika pojęć budowlanych: piesek na budowie

  Nie jest to, jakby mogło się w pierwszej chwili wydawać zwierzę, które pilnuje placu budowy.

 • Dachówka wentylacyjna bez kratki

  Dachówka wentylacyjna bez kratki

  Podczas układania pokrycia z dachówek ceramicznych, dekarz nie zamontował w dachówkach wentylacyjnych kratek. Czy tak może zostać? Andrzej K.

 • kolektory słoneczne

  Montaż kolektorów na dachu krytym dachówką

  Jak zamontować kolektory słoneczne na dachu, by pracowały z najwyższą efektywnością, a zarazem ładnie wyglądały?

 • Klamrowanie dachówek ceramicznych,dachówka ceramiczne, krycie dachu

  Klamrowanie dachówek

  Polskie normy niestety nie mówią nic na temat przypinania dachówek do łat. W rezultacie nie wszyscy wykonawcy je klamrują. Występują też problemy z określeniem, które dachówki mocować spinkami oraz w jakiej liczbie.

 • Układanie prefabrykowanej płyty żelbetowej za pomocą dźwigu

  Strop typu filigran

  Strop typu filigran można zaliczyć do grupy stropów gęstożebrowych. Składa się z prefabrykowanych płyt żelbetowych oraz warstwy betonu wylewanego na budowie.

 • Standardowe wykończenie dachu odwróconego - płukany żwir - zapewnia dobrą izolacyjność termiczną i zwiększa powierzchnię parowania wody.

  Stropodach - jak kłaść warstwy izolacyjne?

  W stropodachu tradycyjnym izolacja przeciwwilgociowa chroni ocieplenie przed wpływami atmosferycznymi. W nowoczesnym jest odwrotnie - to izolacja termiczna zabezpiecza przeciwwilgociową. Taka zmiana kolejności warstw jest bardzo ważna dla szczelności i trwałości płaskich dachów.

 • stropy, strop na belkach stalowych

  Po czym poznać, jaki strop jest w domu?

  Jeśli na strychu jest stara podłoga, a od spodu mamy otynkowany i pomalowany sufit, trudno będzie nam ?na oko? rozpoznać, jaki typ stropu mamy w domu. Istnieją jednak sposoby pozwalające określić rodzaj stropu bez naruszania jego konstrukcji.