Dachy

  • Pokrycie dachowe

    Koszt budowy domu: ile kosztują pokrycia dachowe?

    Na etapie projektu nie zastanawiamy się, ile będą kosztowały pokrycia dachowe. Ważne, by efektownie prezentowały się na domu. Podczas prac ceny nabierają większego znaczenia. Ile będziemy musieli zapłacić za popularne materiały do krycia dachu - dachówki, blachę, płytki, gonty?

  • wieniec stropowy

    Wieniec stropowy: zbrojenie i izolacja termiczna

    Wieniec stropowy jest belką żelbetową, którą wykonuje się na ścianach nośnych. Jej zadaniem jest usztywnienie konstrukcji domu. Dzięki temu jest on zdecydowanie bardziej odporny na nierównomierne osiadanie.

  • rynny, orynnowanie, okap dachu, rynny plastikowe, PVC

    Wybieramy rynny: zalety i wady różnych materiałów

    Najpopularniejsze obecnie rynny wykonuje się z PVC lub stali powlekanej, ale są też inne rozwiązania. Podpowiadamy, co powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając rynny do własnego domu.

  • montaż dachówek

    Prawidłowy montaż płaskich dachówek i płytek

    Podczas montażu pokrycia dachowego obowiązują pewne zasady - dla dachówek ceramicznych i cementowych dekarze muszą ułożyć membranę dachową oraz przygotować ruszt z łat i kontrłat, do których następnie będzie mocowane pokrycie. Płytki włókno-cementowe natomiast można również ułożyć na deskowaniu krytym papą.

  • koszt budowy domu, stropy

    Koszt budowy domu: ile kosztują stropy

    W większości nowo budowanych domów jednorodzinnych jest przynajmniej jeden strop - nad piętrem. To, ile za niego zapłacimy, zależy nie tylko od jego powierzchni, ale także od kształtu.

  • podbitka z PVC

    Podbitka dachowa: materiały do wykończenia okapu dachu

    Zwykle spotyka się podbitki dachowe drewniane lub z PVC. Porównujemy ceny i zalety różnych materiałów do wykończenia okapu dachu.

  • nadbitka

    Podbitka czy nadbitka?

    Podbitka dachowa coraz częściej jest zastępowana nadbitką, która zyskuje zwolenników ze względu na lekkość i wyeksponowanie struktury drewna. Podbitka

  • komin, elementy prefabrykowane

    Czym wykończyć komin?

    Górna część komina, wystająca ponad połać dachu, jest zwykle mocno wyeksponowanym elementem domu. Dlatego trzeba starannie ją wykończyć, by go nie szpeciła. Dobierając materiał do obłożenia komina, trzeba też mieć na uwadze, że pracuje on w szczególnych warunkach.

  • podbitka dachowa, okap dachu, rynny

    Podbitka dachowa: prawidłowy montaż

    Estetycznie wykonana podbitka dachowa z trwałego materiału może być ozdobą dachu. Nie ma żadnego wymogu jej zastosowania - wykonanie podbitki zależy od decyzji inwestora. Jednak brak zabezpieczenia części okapowej dachu grozi zniszczeniem jego elementów.

  • Strop Teriva - pomiędzy prefabrykowanymi belkami z betonowymi stopkami układa się najczęściej pustaki keramzytobetonowe

    Strop Teriva

    Jeden z najpopularniejszych rodzajów stropów. Częściowo prefabrykowany, łatwy w montażu. Zastosowanie stropu Teriva pozwala ograniczyć koszt budowy domu.

  • domy prefabrykowane, więźba dachowa, prefabrykowana więźba dachowa

    Prefabrykowana więźba dachowa: taniej i szybciej

    Na drewnianej więźbie dachowej nie powinno się oszczędzać. Aby miała najlepsze parametry, warto zamówić ją u producenta. Koszt prefabrykowanej więźby dachowej jest o 60 proc. niższy niż tradycyjnej, przygotowywanej przez cieśli na budowie. Co więcej - taką gotową konstrukcję można złożyć w całość nawet w ciągu jednego dnia.

  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

    Folia dachowa

    Określenie folie dachowe obejmuje nowoczesne materiały izolacyjne, które umieszcza się pomiędzy pokryciem dachowym a jego ociepleniem.

  • Sztywne poszycie z płyt drewnopochodnych przybijanych do krokwi

    Sztywne poszycie dachu

    Układanie sztywnego poszycia krytego papą to tradycyjny sposób na wstępne krycie dachu.

  • blachodachówka

    Wszystko o blachodachówce

    Blachodachówki wciąż cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem budujących i remontujących swoje domy. Jest to związane dostępnością, atrakcyjną ceną i niewielkim ciężarem takich pokryć. Nie bez znaczenia jest również duży wybór profili, powłok i kolorów.

  • kable grzejne do rynien, kable przeciwoblodzeniowe

    Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe rynien i rur spustowych

    Ogrzewanie rynien i rur spustowych zapobiega ich uszkodzeniu przez zamarzającą wodę oraz zapewnia skuteczne odwodnienie połaci dachu.

  • eBUDOWA DOMU STROP KOMINFOT. RAFAL POLAK - KUCHTAPUBLIKACJA LADNY DOM NR 8 (82) - 8.2005

    Belki stropowe

    Belki stropowe to podstawowe elementy konstrukcyjne wielu stropów, nazywane także żebrami.

  • blachodachówka, dach kryty blachodachówką

    Jak przygotować dach z blachy do zimy?

    Właściwe przygotowanie dachu krytego blachą przed nadejściem zimy pozwoli nie tylko uniknąć rozczarowania wiosną, ale również zaoszczędzić czas i pieniądze. Pielęgnacja jest przecież znacznie łatwiejsza niż kosztowny remont pokrycia dachu i wykończenia poddasza.

  • Na dobrej ekipie budowlanej nie warto oszczędzać. Źle wykonany strop to nie tylko dodatkowe koszty jego naprawy i wydłużony czas budowy; to przede wszystkim zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców domu

    Czy oszczędzać na stropie

    Rodzaj stropu jest podany w projekcie domu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyśmy go zmienili, na przykład na tańszy, nawet wtedy, gdy już mamy pozwolenie na budowę. Często może się to odbyć bez ingerencji konstruktora. Nie ma jednak co liczyć, że na takiej zmianie dużo oszczędzimy. Więcej uwagi należy poświęcić dopilnowaniu poprawnego wykonania stropu. Na tym możemy najwięcej stracić.

  • Więźba dachowa - warto sprawdzić, wymiary i przekroje elementów oraz ich połączenia

    Odbiór robót budowlanych - więźba dachowa

    Zanim nastąpi krycie dachu warto sprawdzić, czy jego konstrukcja jest wykonana zgodnie z projektem (wymiary, przekroje elementów i ich połączenia, kąt nachylenia krokwi itp). Dobrze jest też obejrzeć drewno, z którego ma być wykonana więźba.

  • Deska czołowa jest łatwa w montażu, łatwo również daje się ciąć

    Deska czołowa

    Jest to deska przybita do końców krokwi.

  • wentylacja dachu

    Wentylacja dachu stromego

    Oprócz pozostawienia w dachu szczelin wentylacyjnych, czasem konieczne jest zastosowanie akcesoriów, które wspomagają cyrkulację powietrza pod pokryciem i jednocześnie uniemożliwiają wnikanie pod nie wody opadowej.

  • Blachodachówkę powinno się przycinać specjalnymi nożycami, które nie niszczą krawędzi arkuszy

    Transport i montaż blachodachówki

    Zarówno podczas transportu, jak i montażu trzeba bardzo uważać, żeby nie uszkodzić blachodachówki. Zadrapanie ostrym narzędziem albo przetarcie powłoki osłabia trwałość pokrycia dachowego, a przy tym nie podlega reklamacji.

  • Kleszcze to elementy więźby dachowej

    Kleszcze na budowie

    Słowo to kojarzy nam się głównie ze stworzeniem, które jest sprawcą groźnej choroby zwanej boleriozą. Ale na budowie kleszcze mają zupełnie inne zadanie.

  • Na budowie podczas prac, używa się rozmaitych narzędzi, nie tylko tradycyjnej kielni

    Ze słownika pojęć budowlanych: piesek na budowie

    Nie jest to, jakby mogło się w pierwszej chwili wydawać zwierzę, które pilnuje placu budowy.

  • Dachówka wentylacyjna bez kratki

    Dachówka wentylacyjna bez kratki

    Podczas układania pokrycia z dachówek ceramicznych, dekarz nie zamontował w dachówkach wentylacyjnych kratek. Czy tak może zostać? Andrzej K.

  • kolektory słoneczne

    Montaż kolektorów na dachu krytym dachówką

    Jak zamontować kolektory słoneczne na dachu, by pracowały z najwyższą efektywnością, a zarazem ładnie wyglądały?

  • Klamrowanie dachówek ceramicznych,dachówka ceramiczne, krycie dachu

    Klamrowanie dachówek

    Polskie normy niestety nie mówią nic na temat przypinania dachówek do łat. W rezultacie nie wszyscy wykonawcy je klamrują. Występują też problemy z określeniem, które dachówki mocować spinkami oraz w jakiej liczbie.

  • Układanie prefabrykowanej płyty żelbetowej za pomocą dźwigu

    Strop typu filigran

    Strop typu filigran można zaliczyć do grupy stropów gęstożebrowych. Składa się z prefabrykowanych płyt żelbetowych oraz warstwy betonu wylewanego na budowie.

  • stropy, strop na belkach stalowych

    Po czym poznać, jaki strop jest w domu?

    Jeśli na strychu jest stara podłoga, a od spodu mamy otynkowany i pomalowany sufit, trudno będzie nam ?na oko? rozpoznać, jaki typ stropu mamy w domu. Istnieją jednak sposoby pozwalające określić rodzaj stropu bez naruszania jego konstrukcji.

  • stalowe łączniki do drewna, złącza ciesielskie

    Stalowe złącza ciesielskie - drewno z betonem i murem

    Łączniki ze stali przydadzą się do mocowania elementów drewnianych do fundamentów lub ścian murowanych. Na oparcie belki nie trzeba będzie wtedy robić żadnych wnęk ani szczelin, a drewniane słupy da się oddzielić od betonowych stóp lub cokołów, by nie doszło do ich butwienia.