Okna

Okna to bardzo istotny element konstrukcji budynku. Mówiąc najprościej jest to element zamykający otwór w ścianie bądź w dachu projektu budowlanego. Jego podstawowe funkcje oscylują wokół przewietrzenia pomieszczeń znajdujących się w budynku, jak również są niezbędne w kwestii doświetlania wnętrz budynku.
Okna - z czego się składają? Są różne rodzaje okien, natomiast wszystkie są podobnie skonstruowane. Przede wszystkim w skład okna wchodzi rama zamontowana na ścianie. Później mamy ościeżnicę, czyli skrzydło okienne. To ta ruchoma cześć. Jest ona za pomocą zawiasów dołączana do rany. W związku z liczbą skrzydeł dzielimy okna na jedno bądź dwuskrzydłowe. I ostatnia - najważniejsza część to wypełnienie ramy skrzydeł okiennych. Tutaj najczęściej stawia się na taflę szkła - podwójną, podwójną, a nawet potrójną.
Okna - z jakich materiałów są wykonane? Na przestrzeni lat można było się spotkać z różnorakim rodzajem okien pod względem materiałów, z których były wykonane. Niegdyś przede wszystkim było to drewno, dzisiaj bardzo często mamy okna z PCW. Popularnością również cieszyły się profile metalowe, zarówno stalowe jak i aluminiowe. Warto również wspomnieć o elemencie uzupełniającym, jakim jest parapet. Ten składnik konstrukcji dzieli się na zewnętrzny (najczęściej wykonywany z blachy) oraz wewnętrzny z różnorakich materiałów.