Ogrzewanie

  • O wykorzystaniu produktów z wełny mineralnej decyduje jej struktura, zastosowane dodatki i gęstość objętościowa

    Wełna mineralna w systemach ETICS

    Pod względem popularności to druga - po styropianie - termoizolacja w systemach ociepleń ścian zewnętrznych. W Polsce stosowana jest od niemal 20 lat. Z roku na rok jest coraz większy wybór wyrobów z wełny o różnych właściwościach, przeznaczonych do takich izolacji.

  • MONTAŻ MATY GRZEJNEJ 6. Matę pokrywa się zaprawą klejową przeznaczoną do ogrzewania podłogowego, a następnie układa płytki.

    Remont domu: jak założyć ogrzewanie podłogowe?

    Wiele osób, które podczas budowy domu nie zdecydowały się na montaż ogrzewania podłogowego w łazienkach, żałuje swojej decyzji (zwłaszcza kiedy od podłogowych płytek ciągnie chłodem). Nic jednak straconego, gdyż pomieszczenie można "doposażyć" podczas remontu. Jak dużego? Zależy od wybranego rozwiązania.

  • 22702624 https bi

    Powietrzna pompa ciepła - jak użytkować?

    Powietrzne pompy ciepła po odpowiednim wyregulowaniu i zaprogramowaniu automatyki są proste w obsłudze. Zdradzamy na czym polega ich konserwacja, jak często należy je przeprowadzać oraz jakie są koszty eksploatacji.

  • Cienkie i lekkie płyt z fibrobetonu (betonu architektonicznego wzmacnianego włóknem szklanym) efektownie wyglądają w połączeniu z naturalnym kamieniem. Na zdjęciu: obudowa kamienna, cena od 2500 zł, KRATKI.PL

    Czym obudować kominek w stylu nowoczesnym?

    W materiałach do obudowania kominka można przebierać - kafle, płytki, kamienie, blachy, szkło, płyta gipsowo-kartonowa. Dzięki tej mnogości kominek można obudować w indywidualnym stylu, pasującym do naszych upodobań i wystroju wnętrz.

  • 22677113 https bi

    Powietrzna pompa ciepła. Jak zamontować?

    Odpowiednio dobrana i właściwie zamontowana powietrzna pompa ciepła zapewni nam komfort cieplny w domu. Sprawdzimy zatem, na co zwrócić uwagę, przy jej zakupie, instalacji i eksploatacji.

  • HP_DHP-AQ_1

    Powietrzna pompa ciepła - jak kupić?

    Powietrzną pompę ciepła powinniśmy wybrać we współpracy z instalatorem lub projektantem. Fachowcy będą w stanie ocenić, czy dany model, oprócz wysokiej klasy energetycznej, ma też inne parametry, które są niezbędne w naszej instalacji.

  • Po zamontowaniu kotła na paliwa stałe wraz z zasobnikiem ciepłej wody oraz potrzebnym osprzętem napełniamy instalację grzewczą wodą

    Montaż kotła grzewczego krok po kroku

    Zakres czynności, które należy wykonać podczas montażu kotła grzewczego, zależy przede wszystkim od tego, czy instalujemy go w nowej czy w modernizowanej instalacji. Ma to też istotny wpływ na wysokość kosztów prowadzenia tych prac.

  • W ramach konserwacji kotła kondensacyjnego fachowiec kontroluje stan połączeń elektrycznych i automatyki

    Kotły grzewcze - jak dbać o konserwację?

    Niespodziewana, poważna awaria kotła, zwłaszcza zimą, spowoduje wychłodzenie pomieszczeń i zabraknie ciepłej wody w kranach. Dlatego warto systematycznie dbać o jego konserwację, aby w czasie sezonu grzewczego działał poprawnie i bezpiecznie.

  • Duże zbiorniki - zazwyczaj o poj. powyżej 200 l produkowane są w wersji stojącej

    Ogrzewanie domu węglem lub drewnem - jak uzyskać ciepłą wodę?

    Węgiel i drewno to dość tanie paliwa, więc kotły je wykorzystujące są u nas bardzo popularne. Jednak z urządzeń tych korzysta się tylko w sezonie grzewczym, dlatego poza nim ciepłą wodę trzeba przygotować w inny sposób, na przykład za pomocą pojemnościowego podgrzewacza elektrycznego. Przyda się on też wtedy, gdy głównym źródłem ciepła jest w domu kominek powietrzny (DGP).

  • 22570214 https bi

    Ocieplenie ścian w systemie ETICS - najważniejsze pytania i odpowiedzi

    Technologia wykonania systemu ETICS obejmuje wiele etapów prac. Wszystkie wymagają staranności i przestrzegania odpowiednich zasad ocieplania. Poniżej krok po kroku wyjaśniamy jak zamocnować system ETICS i co zrobić, żeby ustrzec się błędów.

  • Szczelny i ciepły dom

    Szczelny i ciepły dom

    Źle ocieplony dom zwiększa rachunki za ogrzewanie, bo przez wszelkie nieszczelności nadmiernie ucieka z niego ciepło. Istotne jest więc to, by takie miejsca nie powstawały podczas budowy. Jeśli jednak do tego dojdzie, należy je jak najszybciej wykryć i wyeliminować.

  • Większość gruntowych pomp ciepła jest od razu wyposażona w odpowiedni system sterowania - zazwyczaj jest w nim automatyka pogodowa

    Ogrzewanie domu pompą ciepła - skąd czerpać ciepłą wodę?

    System grzewczy z pompą ciepła do ogrzewania domu oraz wody do mycia wybierają najczęściej inwestorzy, którzy nie mają dostępu do gazu ziemnego, a jednocześnie zależy im na bezobsługowych urządzeniach. Taki system można dodatkowo rozbudować o instalację fotowoltaiczną, aby mieć własną, tanią energię elektryczną.

  • 22588786 https bi

    System ETICS - jak kupić? Sposoby na szybkie i bezbłędne ocieplenie

    Złożony system zewnętrznej izolacji cieplnej ETICS (External Thermal Insulation Composite System) to zestaw pasujących do siebie elementów, którymi ociepla się ściany budynków. Wcześniej znany był jako bezspoinowy system ociepleń (BSO) lub metoda lekka mokra.

  • 22336642 https bi

    Gazowy kocioł kondensacyjny

    Chociaż na rynku wciąż jeszcze można spotkać tradycyjne kotły gazowe, to sprzedawca powinien poinformować nas, że są to urządzenia o niskiej sprawności, więc należy unikać ich stosowania. Z tego względu najlepiej jest zamontować, zarówno w nowym, jak i modernizowanym domu, odpowiedni model kondensacyjny.

  • 21824934 https bi

    Konwektory ścienne, stojące i kanałowe [WYBÓR, CENY]

    Zbudowane są z miedzianej rury, na którą gęsto zostały nałożone lamele, czyli ożebrowanie z aluminium lub stali. Podobnie jak w grzejniku płytowym, im bardziej jest ono pofalowane, tym większa jest powierzchnia wymiany ciepła urządzenia, a tym samym wzrasta jego wydajność.

  • W systemie Kisan Comfort w wersji mokrej stosuje się płyty systemowe pokryte folią tworzywową metalizowaną stanowiącą zabezpieczenie przed wilgocią

    Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

    Aby oszacować koszty zakupu różnych systemów ogrzewania podłogowego, wybraliśmy z pracowni HomeKONCEPT projekt budynku HomeKONCEPT-31. Na tej podstawie dwóch producentów systemu elektrycznego i dwóch wodnego ogrzewania podłogowego przygotowało szacunkową wycenę swoich rozwiązań.

  • 21823873 https bi

    Grzejniki płytowe i żeberkowe

    Grzejniki płytowe to najpopularniejszy rodzaj grzejników montowanych w nowych domach. Zgodnie z nazwą ich ważnym elementem jest płyta grzejna. Żeberkowe z kolei były najpopularniejsze przed laty - składały się z kilku lub kilkunastu żeliwnych "żeberek" - choć i dziś cieszą się zainteresowaniem.

  • 21813472 https bi

    Grzejniki drabinkowe [WYBÓR, CENY]

    Grzejniki drabinkowe są bardzo uniwersalne - grzeją, służą jako wieszak na ręczniki (część z nich ma fabrycznie zamontowane haczyki lub reling, a do innych można je dokupić), a wiele również dekoruje pomieszczenie.

  • 21800927 https bi

    Grzejniki: przegląd

    Dostępne na rynku grzejniki produkuje się ze stali, aluminium, żeliwa lub z połączenia materiałów (np. z miedzi i aluminium). Różnią się one też konstrukcją - do wyboru mamy modele płytowe, członowe, konwektorowe oraz drabinkowe i dekoracyjne.

  • W pompie powietrznej typu split jednostkę zewnętrzną montuje się w ogrodzie lub przy ścianie zewnętrznej domu

    Pompa ciepła: gruntowa czy powietrzna? [WYBÓR, CENY]

    Pompa ciepła przeznaczona do ogrzewania domu i produkcji ciepłej wody jest dość droga, mimo to wielu inwestorów decyduje się na jej montaż, zwłaszcza jeśli nie mają dostępu do gazu z sieci.

  • Ogrzewanie domku

    Jak ogrzać dom na działce?

    Odziedziczyliśmy działkę rekreacyjną z niedużym domem, który był wykorzystywany wyłącznie latem (łącznie są w nim 3 pomieszczenia - salon z kuchnią, sypialnia i łazienka). My chcielibyśmy korzystać z tego domu również wczesną wiosną i późną jesienią. Jakie zastosować w nim ogrzewanie i jak mieć ciepłą wodę w kuchni i łazience z prysznicem? Anna i Wojciech B., woj. mazowieckie

  • Kominek może być źródłem pożaru. Dlatego należy zadbać by został zmontowany zgodnie z przepisami

    Izolacja kominka

    Wkład kominkowy podczas pracy nagrzewa się nawet do 400°C. Dlatego wykonawca powinien zadbać o jego odpowiednią izolację termiczną.

  • Izolacja kanałów wentylacji mechanicznej

    Izolacja kanałów wentylacji mechanicznej

    Straty ciepła, które są powodowane brakiem izolacji termicznej, obniżają sprawność zamontowanej w domu wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Poza tym odpowiednio dobrana izolacja wycisza działanie wentylacji.

  • 25.02.2004 RADZYMIN DOM BUDOWA INSTALACJA GRZEWCZA RURY CIEPLOWNICZE OGRZEWANIE PODLOGOWE FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA LADNY DOM NR 5 (67) - 5.2004

    Ogrzewanie podłogowe - którędy z rurami?

    Zanim kupimy rury, najpierw powinniśmy ustalić, w jaki sposób zostaną poprowadzone instalacje.

  • Bardzo popularne są wkłady kominkowe z szybą prostą, ale możemy też kupić modele z przeszkleniem giętym, pryzmatycznym lub narożnym. Zastosowane w nich żaroodporne szkło wytrzymuje wysoką temperaturę.

    Jak kupić i zamontować kominek powietrzny?

    W niektórych domach w kominku pali się jedynie okazjonalnie, gdyż jest on przede wszystkim efektownym elementem wystroju wnętrza. Jeśli jednak połączymy go z kanałami DGP, będzie wydajnym urządzeniem grzewczym.

  • Kominek ze specjalną osłoną termiczną wykonaną z metalu, którą w razie potrzeby rozsuwa się przed szybą, co zapobiega przegrzewaniu salonu

    Kominki nietypowe [CENY]

    Wkład zamknięty w wersji nietypowej można z powodzeniem umieścić w narożniku pokoju, przy lub w ścianie (zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej), na tle schodów prowadzących na piętro (trzeba się jednak liczyć z tym, że przez otwór komunikacyjny w stropie ciepło będzie się szybko unosić do góry), a nawet ustawić jako wolno stojący "obiekt".

  • Piec ustawiony w centralnej części salonu, który jest otwarty na pozostałą część domu, w efekcie ciepło rozchodzi się do pomieszczeń znajdujących się w pobliżu kozy

    Piece kominkowe (kozy)

    Piece kominkowe popularnie nazywane kozami, podobnie jak wkłady kominkowe, grzeją i tworzą klimat, jaki daje żywy ogień. Ale montuje się je znacznie szybciej i prościej. Dlatego są tańsze, a w razie przeprowadzki możemy zabrać je ze sobą. Na rynku ich wybór jest naprawdę duży. Mamy modele uniwersalne, pasujące do każdego wnętrza, a także stylowe, których nie powstydzą się eleganckie salony. Znajdziemy też kozy ultranowoczesne - dla wielbicieli najnowszych trendów.

  • Podwieszony, a jednocześnie obrotowy wkład kominkowy ze stali. Palenisko otoczone jest czterema wygiętymi szybami

    Kominek: jaki wybrać, jak z niego korzystać

    Żywy płomień jest symbolem domowego ciepła. Ale paradoksalnie, to także groźny wróg budynku. Aby cieszyć się jego urokiem nie ryzykując strat, trzeba go ujarzmić. Na przykład w kominku.

  • Wkład wykonany z żeliwa o grubości ścianki 8 mm przeznaczony do montażu w instalacji z dystrybucją gorącego powietrza

    Kominki standardowe [CENY]

    Kominki w wersji standardowej zazwyczaj mają przeszklenie tylko z jednej strony. Drzwiczki mogą otwierać się nie tylko na bok (na lewo lub prawo), ale też do góry (tzw. gilotyna) - za te ostatnie trzeba jednak dopłacić. I jeszcze jedno: niech nikogo nie zmyli nazwa: "standardowy" wcale nie znaczy "bardzo tani".

  • Najwyższa Izba Kontroli podaje, że w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza co roku traci życie ok. 45 tys. osób.

    Smog nasz powszedni

    W stolicy zanieczyszczenie powietrza przekroczyło dopuszczalne normy o kilkaset procent. Z Rybnika nadchodzą wiadomości, że tam nawet o tysiąc procent! Skąd ten smog? Dlaczego zaatakował właśnie teraz? Można coś z nim zrobić - czy nic?