Ogrzewanie

  • grzejniki

    Grzejnik źle grzeje: problemy z instalacją centralnego ogrzewania

    Niedawno w domu, z pomocą sąsiada, założyliśmy centralne ogrzewanie. Kaloryfery bardzo często nie są ciepłe w całości. Co może być przyczyną problemu?

  • Kocioł kondensacyjny ma zamkniętą komorę spalania. Nie czerpie więc, tak jak model tradycyjny, powietrza z pomieszczenia, w którym jest zamontowany, lecz bezpośrednio z zewnątrz. Dzięki temu unikamy wychłodzenia pomieszczenia, w którym pracuje. Ma to szczególne znaczenie zimą - zwłaszcza jeśli kocioł znajduje się w kuchni lub łazience

    Za zimno lub za ciepło w domu: źle dobrana moc kotła kondensacyjnego

    W wielu nowo budowanych oraz remontowanych domach planuje się zastosowanie gazowego kotła kondensacyjnego. Przed jego zakupem sprawdźmy, na co zwrócić uwagę, aby zapewnił nam optymalną temperaturę w pomieszczeniach.

  • Ze względów bezpieczeństwa montaż kominka warto powierzyć doświadczonemu instalatorowi, który właściwie zaprojektuje instalację

    Dlaczego jest zimno w mieszkaniu z kominkiem

    W moim mieszkaniu zamiast wyburzonego pieca postawiłam kominek. Gdy nadeszło ochłodzenie, zaczęło mi doskwierać zimno, nawet gdy rozpalam w nim ogień. Zobaczyłam w uszczelkach okien są wycięte na górze przerwy ok. 7-10 cm. Zdaję sobie sprawę, że są po to, żeby był cug, ale czy one muszą być takie duże? Czy mogę np. połowę każdej zakleić? Bartek T. z Iławy

  • Propozycja 1. Standard. CSDLine Aqua 15 l Model: z szybą prostą l Moc: nominalna 15 kW l Wymiary: wys. 860 x szer. 620 x gł. 535 mm l Materiał: wkład z żeliwa l Wyposażenie podstawowe: wężownica schładzająca, szyber, dolot powietrza, zimna rączka, drzwi otwierane na bok, szyba samoczyszcząca (kurtyna powietrzna i piroliza) Cena : 5535 zł (23% VAT)

    Kominek z płaszczem wodnym czy z DGP?

    Zwykły wkład kominkowy skutecznie ogrzeje jedynie pomieszczenie, w którym zostanie zainstalowany. Możemy jednak cieszyć się widokiem płonącego ognia, a także ogrzać cały dom, gdy wybierzemy wkład z płaszczem wodnym lub rozprowadzimy kanały dystrybucji gorącego powietrza (DGP).

  • 20616277 https bi

    Instalowanie c.o. w zamieszkanym domu

    Często bywa tak, że dom jest rozbudowywany i przerabiany wraz ze zmieniającmi się potrzebami gospodarzy. W tym dwudziestoletnim "kanadyjczyku" znajdującym się pod Warszawą zmiana dotyczyła przede wszystkim systemu ogrzewania.

  • 20587464 https bi

    Jak zostać odbiorcą gazu płynnego

    Jeśli nie mamy dostępu do gazu z sieci, możemy wybrać gaz płynny. Może być paliwem docelowym lub jedynie przejściowym. I chociaż ten sposób ogrzewania domu i wody do mycia nie jest najtańszy, to umożliwia montaż nowoczesnego oraz niewymagającego obsługi systemu grzewczego.

  • Jednostka zewnętrza powietrznej pompy ciepła przypomina z wyglądu klimatyzator

    Pompa ciepła: jaką wybrać?

    Zanim fachowiec dobierze pompę ciepła, powinien dowiedzieć się, w jakich warunkach będzie ona funkcjonować. W dużej mierze przesądzają one bowiem o tym, jaka pompa sprawdzi się przy ogrzewaniu domu.

  • 20029306 https bi

    Czym się kierować przy wyborze paliwa?

    Aby ułatwić Wam podjęcie decyzji dotyczącej wyboru paliwa i urządzeń, określiliśmy poniżej: opłaty za użytkowanie systemu grzewczego oraz koszty łączne (obejmujące nakłady początkowe za zakup i montaż oraz wydatki na eksploatację). Ponadto oceniliśmy wygodę obsługi wszystkich rozwiązań.

  • 20008971 https bi

    Brudna szyba w kominku - co z tym zrobić?

    Szybko brudząca się szyba to problem posiadaczy wkładów kominkowych. Niestety nie ma skutecznego sposobu na jego uniknięcie. Można jedynie spróbować wyeliminować przyczyny powstawania zabrudzeń. I znaleźć sposób, by skutecznie je usunąć.

  • Zestaw płaskich kolektorów słonecznych nie tylko można zamontować na dachu, ale również wbudować je w jego połać

    Ranking paliw - część 8: energia odnawialna

    Energię odnawialną (OZE - odnawialne źródła energii) uzyskujemy z naturalnych procesów przyrodniczych. Jej źródła same odnawiają się w krótkim czasie, nie ulegają zatem wyczerpaniu.

  • 19991348 https bi

    Jak wybrać najlepszy system kominowy?

    Każdy dom należy wyposażyć w różne instalacje i urządzenia, aby mieszkało się w nim nie tylko wygodnie, ale i bezpiecznie. W naszym cyklu przyjrzymy się rozwiązaniom dostępnym na rynku i podpowiemy, jak wybrać te najlepsze.

  • Rozdzielnica zawiera aparaty służące do rozdziału, a także łączenia obwodów, urządzenia sterownicze oraz zabezpieczenia. Z jednej strony przyłącza się do niej kabel poprowadzony od skrzynki z licznikiem, a z drugiej - obwody

    Ranking paliw - część 7: prąd

    Zakłady energetyczne mają specjalne oferty dla osób ogrzewających dom energią elektryczną. Najbardziej popularna jest dwustrefowa - G12. Taniej prąd pobiera się nocą (zwykle w godzinach 22-6) i w ciągu dnia (13-15).

  • VKOV00178BIM%^X~Qzj8BIM:printOutputClrSenumClrSRGBCInteenumInteClrmMpBlboolprintSixteenBitboolprinterNameTEXT8BIM;printOutputOptionsCptnboolClbrboolRgsMboolCrnCboolCntCboolLblsboolNgtvboolEmlDboolIntrboolBckgObjcRGBCRd doub@oGrn doub@oBl doub@oBrdTUntF#RltBld UntF#RltRsltUntF#Pxl@rvectorDataboolPgPsenumPgPsPgPCLeftUntF#RltTop UntF#RltScl UntF#Prc@Y8BIM,

    Ranking paliw - część 6: olej opałowy

    Do ogrzewania domów stosuje się lekki olej opałowy, który w odróżnieniu od oleju napędowego (droższego) barwi się na kolor czerwony. Wybierając dostawcę tego paliwa, nie kierujmy się wyłącznie ceną.

  • 19916215 https bi

    Ranking paliw - część 5: gaz ziemny

    Najpopularniejszy rodzaj gazu ziemnego stosowany w domach to gaz wysokometanowy typu E, dawniej określany jako GZ-50. Oprócz tego dostępny jest jeszcze gaz zaazotowany Ls, kiedyś GZ-35 oraz Lw (GZ-41,5).

  • Pelety sprzedawane są luzem lub w 15-, 20- lub 25-kilogramowych workach i dostarczane do domu na paletach

    Ranking paliw - część 3: pelety

    Pelety z trocin i innych odpadów drzewnych są jednym z najmłodszych paliw na naszym rynku. Jeszcze 15 lat temu były tak mało znane, że informacja o nich często wymagała tłumaczenia, iż chodzi nie o palety, lecz o granulat w postaci niewielkich, twardych pałeczek o średnicy 6 lub 8 mm i długości kilku centymetrów.

  • Kotły stojące, z wyglądu przypominające lodówkę, potrzebują niedużej powierzchni do montażu

    Porada eksperta: jaki kocioł wybrać?

    To jaki kocioł wybrać, jedno- czy dwufunkcyjny, zależy od liczby domowników (czy korzystają z prysznica czy wanny) oraz od liczby łazienek w domu. Ważne jest też ich wyposażenie - czy są to urządzenia standardowe czy też wymagające dużej ilości ciepłej wody.

  • >fot.Grzegorz Otwinowskitel. 0501 259 288e-mail. fot2@tlen.pl

    Ranking paliw - część 1: węgiel

    Jak najtaniej przygotować ciepłą wodę do mycia? Które urządzenie najlepiej sprawdzi się w naszym domu? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, porównując w kilku odcinkach różne rodzaje paliw. Zaczynamy od węgla.

  • 19638724 https bi

    Ogrzewanie domu: czym się kierować przy wyborze paliwa

    Aby ułatwić inwestorom podjęcie decyzji dotyczącej wyboru paliwa i urządzeń określiliśmy poniżej: opłaty za użytkowanie systemu grzewczego oraz koszty łączne (obejmujące nakłady początkowe za zakup i montaż oraz wydatki na eksploatację). Ponadto oceniliśmy wygodę obsługi wszystkich rozwiązań.

  • 19598678 https bi

    Kocioł plus pompa ciepła

    Termin "hybryda" często stosuje się w branży motoryzacyjnej w odniesieniu do napędu samochodu, w którym uzupełnieniem silnika spalinowego jest silnik elektryczny. W systemie grzewczym taką alternatywą dla kotła może być powietrzna pompa ciepła.

  • Aquario

    Kominek z płaszczem wodnym

    Korpus tego kominka tym różni się od tradycyjnego wkładu, że ma podwójne ścianki, pomiędzy którymi przepływa woda. Odbiera ona ciepło ze spalin oraz paleniska, a potem przekazuje do instalacji grzewczej - mogą to być grzejniki (stalowe, aluminiowe lub żeliwne), ogrzewanie podłogowe bądź system mieszany. W tym ostatnim rozwiązaniu na parterze może być podłogówka, a na piętrze w sypialniach - grzejniki.

  • koza

    Piece kominkowe, czyli kozy [wybór redakcji, CENY]

    Wolno stojące piece kominkowe, nazywane popularnie kozami, mają konstrukcję podobną do tradycyjnych kominków. Ale koszt ich montażu jest znacznie niższy, gdyż nie wymagają żadnej obudowy.

  • Jak dogrzać się kozą

    Piece kominkowe, czyli jak dogrzać się kozą?

    Wolno stojące piece kominkowe, nazywane popularnie kozami, mają konstrukcję podobną do tradycyjnych kominków. Ale koszt ich montażu jest znacznie niższy, gdyż nie wymagają żadnej obudowy.

  • Kominek DGP jest mniej wydajnym źródłem ogrzewania niż kominek z płaszczem wodnym, ale za to zdecydowanie mniej kosztuje

    Kominek DGP: system grawitacyjny czy wymuszony? [opinie użytkowników]

    Wiele osób nie wyobraża sobie domu bez kominka. Może on być jednak nie tylko ozdobą salonu. Wytworzone przez niego ciepło łatwo rozprowadzić do poszczególnych pomieszczeń za pomocą kanałów dystrybucji gorącego powietrza, określanych jako system DGP.

  • 19036242 https bi

    Remont starego domu: wymiana instalacji grzewczej

    Kiedy w starym domu są już ocieplone ściany i dach oraz wymieniona instalacja elektryczna, pora na sprawdzenie systemu ogrzewania. Jeśli jest niesprawny lub przestarzały, konieczna będzie jego naprawa albo wymiana. Tylko w ten sposób da się podnieść komfort cieplny w domu i obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie.

  • kocioł gazowy jednofunkcyjny

    Kiedy wybrać kocioł gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem

    Jak wybrać kocioł gazowy, który ma za zadanie ogrzewać dom i wodę użytkową? Jeśli zdecydujemy się na kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem, nadal musimy wybierać pomiędzy różnymi rozwiązaniami - wybór źródła ogrzewania trzeba dostosować do potrzeb domowników.

  • grzejnik narożny

    Grzejniki, ogrzewanie podłogowe czy instalacja mieszana?

    Wybór ogrzewania to jeden z najważniejszych etapów projektowania i budowy domu. Planując system grzewczy w nowo budowanym domu czy też dokonując modernizacji starego, musimy podjąć szereg decyzji, które będą miały wpływ nie tylko na koszty inwestycyjne i eksploatacyjne, ale też komfort użytkowania pomieszczeń.

  • montaz kolektora pompa ciepla

    Pompa ciepła zamiast kotła olejowego

    Im mniej elementów w systemie grzewczym, tym lepiej - przekonuje właściciel domu, w którym wreszcie jest ciepło w zimie, oraz instalator, który dokonał tej przemiany, instalując gruntową pompę ciepła.

  • kocioł dwufunkcyjny

    Wymiana kotła na gaz: model stojący czy wiszący

    Przeglądając foldery i strony internetowe producentów kotłów, zastanawiamy się, czy wybrać model stojący czy wiszący. Często możemy spotkać się z opinią, że urządzenie stojące jest trwalsze, wręcz niezniszczalne, ale czasami mniej wydajne.

  • montaz kolektora pompa ciepla

    Montaż gruntowej pompy ciepła z kolektorem poziomym

    Pompa ciepła czerpie energię cieplną z otoczenia - gruntu, wody lub powietrza, co przez fachowców nazywane jest dolnym źródłem. Jeśli zdecydujemy się na gruntowy model urządzenia, wówczas współpracuje on z kolektorem poziomym lub pionowym. Żeby zamontować kolektor poziomy, działka, na której stoi ogrzewany dom, musi być duża.

  • Dom ocieplony metodą lekką mokrą

    Ile kosztuje ogrzewanie domu i wody, czyli co zamiast gazu: różne rozwiązania

    Jeśli mamy dostęp do gazu z sieci - to bardzo dobrze, bo dom i wodę najlepiej ogrzewać nowoczesnym gazowym kotłem kondensacyjnym. Zdarzają się jednak sytuacje, że chcemy lub musimy zapewnić sobie alternatywne źródło ciepła. Jakie rozwiązanie będzie najbardziej opłacalne?