Wykończenie domu

Wykończenie domu to etap budowy domu, który następuje po zamknięciu stanu surowego, kiedy prace przenoszą się do wnętrza. Niektóre z prac wykończeniowych wykonywane są jeszcze przed wstawieniem okien. Do prac wykończeniowych zalicza się montaż płyt gipsowo-kartonowych, kładzenie tynków wewnętrznych, rozprowadzenie instalacji elektrycznych i centralnego ogrzewania, malowanie ścian, montaż ceramiki łazienkowej i grzejników, układanie posadzki, wstawianie drzwi wewnętrznych i montaż parapetów.

Zakres wykończenia domu, pomagają ustalić określenia „stan deweloperski” i „pod klucz”. Ten pierwszy oznacza, że mamy jedynie wylane wylewki podłogowe i położone tynki wewnętrzne. Wykończenie domu „pod klucz” obejmuje wszystkie prace wykończeniowe i pozwala na wprowadzenie się do domu.

Koszt wykończenia domu zależy od wielkości domu, a także cen materiałów wykończeniowych. Koszt materiałów to 60-80 proc. kosztów wykończenia domu. Przy wysokim standardzie koszt wykończenia domu może stanowić nawet 50-60 proc. kosztów budowy domu.
 • Taras i elewacja z drewna

  Taras i elewacja z drewna

  Drewniane okładziny tarasowe i elewacyjne są bardzo modne. Ich trwałość i uroda zależą od dobrego, fachowego montażu. Przedstawiamy jedną z realizacji, którą pochwalić się mogą i inwestorzy, i wykonawca.

 • Stelaż w wersji nietypowej

  Stelaż w wersji nietypowej

  Montaż typowego stelaża sanitarnego, na którym zamocujemy wiszącą miskę ustępową, bidet czy umywalkę nie zawsze jest możliwy. Wówczas trzeba sięgnąć po nietypowe rozwiązania.

 • Zrób to sam: kładziemy oddychające tynki i gładzie

  Zrób to sam: kładziemy oddychające tynki i gładzie

  Tynki i gładzie wapienne - dzięki doskonałym właściwościom absorpcyjnym - pochłaniają wilgoć, gdy w pomieszczeniu występuje jej nadmiar i stopniowo oddają, kiedy powietrze wysycha. Przy odrobinie wprawy można położyć je samodzielnie, pamiętając o przestrzeganiu kilku zasad.

 • Jak czyścić i pielęgnować zlewozmywak

  Jak czyścić i pielęgnować zlewozmywak

  Zlew to jeden z ciężej "pracujących" sprzętów. Resztki jedzenia, woda w dużej ilości, detergenty - to wszystko ma kontakt z jego powierzchnią. Wymaga więc odpowiedniej pielęgnacji, niezależnie od tego z czego jest zrobiony.

 • Biały montaż w małej i dużej łazience [CENY]

  Biały montaż w małej i dużej łazience [CENY]

  Sprzęty, którymi urządzamy łazienkę, powinny nie tylko ładnie wyglądać. Od ich doboru zależy, na ile wygodnie będzie się korzystało z tego pomieszczenia.

 • Kamień we wnętrzach

  Kamień we wnętrzach

  Naturalny kamień to piękny i wszechstronny materiał wykończeniowy. Może mieć rozmaite barwy i rysunek, co pozwala idealnie dobrać go do naszych potrzeb. Jego gatunki różnią się jednak nie tylko wyglądem, ale także właściwościami i ceną.

 • Na forum: sufit napinany

  Na forum: sufit napinany

  Jaki jest koszt wykonania sufitu napinanego, materiałów, robocizny? Czy długo trwa instalacja i czy jego kształt może być tak samo wymyślny, jak gipsowego?

 • Jak wyczyścić i zaimpregnować kabinę prysznicową [WIDEO]

  Jak wyczyścić i zaimpregnować kabinę prysznicową [WIDEO]

  W codziennej pielęgnacji wystarczy korzystać ze środków przeznaczonych do czyszczenia kabin i łazienek. Mocniejsze zabrudzenia - żółte zacieki i osady - można usunąć, używając koncentratów lub odkamieniacza. Jeśli kabina nie ma specjalnej powłoki, jej ścianki warto zabezpieczyć specjalnym impregnatem lub odżywką do szkła: będą chronić przed nadmiernym odkładaniem się zabrudzeń.

 • Jak wyczyścić i zaimpregnować kabinę prysznicową

  Jak wyczyścić i zaimpregnować kabinę prysznicową

  W codziennej pielęgnacji wystarczy korzystać ze środków przeznaczonych do czyszczenia kabin i łazienek. Mocniejsze zabrudzenia - żółte zacieki i osady - można usunąć, używając koncentratów lub odkamieniacza. Jeśli kabina nie ma specjalnej powłoki, jej ścianki warto zabezpieczyć specjalnym impregnatem lub odżywką do szkła: będą chronić przed nadmiernym odkładaniem się zabrudzeń.

 • Jadalnia - gatunek wymierający?

  Jadalnia - gatunek wymierający?

  Lata temu pojawiło się w terminologii budowlanej wyrażenie "aneks jadalny". Wyrażenie kuriozalne pod względem logicznym, bo czy aneks może być jadalny? Raczej nie. Aneks jest wyjątkowo niejadalny.

 • Kuchnia: błędy, których można uniknąć

  Kuchnia: błędy, których można uniknąć

  Kuchnia działa jak magnes. Wabi nie tylko jedzeniem, ale i atmosferą. Pewnie wynika to z jej nieformalnego klimatu - tu łatwiej można nawiązać kontakt i przyjemniej pogadać. W mniejszości są natomiast ci, którzy traktują kuchnię jedynie jako miejsce pracy i wydawania posiłków.

 • Umywalki inne niż wszystkie

  Umywalki inne niż wszystkie

  Modele w kształcie kleksa, dawnych balii, z drewna, ceramiki, kamienia lub szkła, białe i w zaskakujących barwach... Kto chce przełamać wzornicze schematy w łazience, nie będzie miał problemu ze znalezieniem umywalki nietypowej w formie i wykonaniu.

 • Styk blatu ze ścianą

  Styk blatu ze ścianą

  To dość kłopotliwe miejsce, zwłaszcza przy długich blatach z twardego drewna (jakim jest wenge) lub kamienia. Są to materiały dość trudne w obróbce, więc precyzyjne dopasowanie wykonanych z nich blatów do krzywizny ścian w trakcie montażu może okazać się nierealne.

 • Wilgotne ściany w domu

  Wilgotne ściany w domu

  Mieszkamy od trzech lat w około stuletnim, nieocieplanym domu, na parterze. Każdej jesieni pojawiały się w jednym rogu mokre plamki. Dotychczas wystarczało odsunięcie mebli od ścian, porządne wietrzenie i grzanie. W tym roku plamy pojawiły się na wszystkich ścianach...

 • Malowanie ścian i sufitów. Przewodnik po farbach

  Malowanie ścian i sufitów. Przewodnik po farbach

  Oferta farb do wnętrz jest na tyle duża, że łatwo się w niej pogubić. Jak więc wybierać, by pomalowane nią ściany przez długi czas wyglądały efektownie, a powłoki malarskie nie sprawiały problemów?

 • Naturalny kamień we wnętrzach. Konserwacja i pielęgnacja kamienia

  Naturalny kamień we wnętrzach. Konserwacja i pielęgnacja kamienia

  Trwa moda na kamień naturalny we wnętrzach - domy uszlachetnia marmur, granit lub piaskowiec: dzięki nim nawet zwykłe parapety, blaty i posadzki staja się eleganckim dopełnieniem wystroju. Jak zabezpieczać oraz pielęgnować kamienne elementy, żeby cieszyć się ich pięknem przez długie lata?

 • Na forum: Ile czasu trwa wykończenie mieszkania?

  Na forum: Ile czasu trwa wykończenie mieszkania?

  Ile mniej więcej należy zaplanować czasu na wykończenie mieszkania, które jest w stanie deweloperskim? Mieszkanie ma prawie 80 metrów, jedną łazienkę i w.c., z którego planuję zrobić schowek. W zakres robót wchodziłoby poprzeciąganie gniazdek tam, gdzie się chce, rur w łazience i kładzenie płytek, desek na podłogę, malowanie.

 • Na forum: bezramowa szafa wnękowa

  Na forum: bezramowa szafa wnękowa

  Chciałabym zapytać czy ktoś z Was ma u siebie bądź będzie miał lub planuje mieć u siebie szafę z drzwiami przesuwnymi, ale bez ram. Jakie są Wasze doświadczenia? Czy takie rozwiązanie jest droższe od tradycyjnych?

 • Wyposażenie łazienki: urządzenia na stelażach

  Wyposażenie łazienki: urządzenia na stelażach

  Na podtynkowym lub natynkowym stelażu sanitarnym najczęściej wiesza się miskę ustępową, bidet lub umywalkę. Nie ma przy tym obawy, że urządzenie się urwie. Stelaże do miski i bidetu wytrzymują obciążenie nawet do 400 kg, a umywalki - do 100 kg.

 • Na forum: bezramowa szafa wnękowa

  Na forum: bezramowa szafa wnękowa

  Czy ktoś ma u siebie lub planuje mieć szafę z drzwiami przesuwnymi, ale bez ram. Jakie są Wasze doświadczenia? Czy to rozwiązanie jest droższe od tradycyjnych? Jakie firmy mają takie szafy w ofercie?

 • Kupujemy drzwi wewnętrzne: odpowiednia cena i jakość

  Kupujemy drzwi wewnętrzne: odpowiednia cena i jakość

  Wybór i zakup drzwi do domu to spore przedsięwzięcie. Drzwi w domu czy mieszkaniu zwykle jest sporo, więc ich cena ma znaczenie. Na dodatek z czasem dostawy i montażu trzeba trafić w odpowiedni moment na budowie lub podczas remontu. Gdzie zatem kupować drzwi, żeby było w miarę tanio i na czas?

 • Obudowa kominka. Pomysły na obudowę kominka

  Obudowa kominka. Pomysły na obudowę kominka

  Kominek często staje się sercem domu i tworzy klimat w pomieszczeniu. Ładnie wyeksponowany będzie też ozdobą wnętrza. Dlatego wybór jego obudowy nie może być przypadkowy - ważna jest zarówno jej estetyka, jak i funkcjonalność.

 • Na forum: ściana z desek z czarnego dębu

  Na forum: ściana z desek z czarnego dębu

  Jestem na etapie remontu, i jedna ze ścian w salonie będzie wyłożona deskami z czarnego dębu. Deski są wyheblowane i delikatnie wyszczotkowane. Chciałbym je czymś zaimpregnować, myślę o oleju, tylko nie chcę żeby drewno zmieniło znacznie kolor i nie błyszczało na powierzchni. Proszę o porady.

 • Na forum: obudowa brodzika

  Na forum: obudowa brodzika

  Muszę mieć odpływ z brodzika na wysokości ponad 20 cm nad poziomem posadzki. Czy jest jakieś inne rozwiązanie niż kupić jak najpłytszy brodzik i osadzić go na wysokiej obudowie? Brodzik będzie półokrągły. Nie podoba mi się obudowa z małych kafelków, może jakaś alternatywa?

 • Rodzaje lakierów do drewna. Typowe błędy przy lakierowaniu

  Rodzaje lakierów do drewna. Typowe błędy przy lakierowaniu

  Po montażu podłogi drewnianej - o ile nie zdecydowaliśmy się na wersję fabrycznie lakierowaną czy olejowaną - czas na jej wykończenie. Na polskich parkietach wciąż królują lakiery.

 • Na forum: jak wyciszyć sufit

  Na forum: jak wyciszyć sufit

  Mieszkam w starym bloku, a sąsiad u góry ma na podłodze deski, które strasznie trzeszczą. Sam strop nie jest drewniany - deski są ułożone na legarach na wylewce. Czy jest możliwość wygłuszenia tego hałasu od strony mojego mieszkania poprzez zbudowanie sufitu podwieszanego?

 • Lakier, wosk czy olej? Preparaty wykończeniowe do podłóg

  Lakier, wosk czy olej? Preparaty wykończeniowe do podłóg

  Po montażu podłogi drewnianej - o ile nie zdecydowaliśmy się na wersję fabrycznie lakierowaną czy olejowaną - czas na jej wykończenie. Do najpopularniejszych obecnie metod należą lakierowanie oraz olejowanie. Znacznie rzadziej stosuje się natomiast woskowanie - zwykle preparatów woskowych używa się do renowacji podłóg bardzo starych czy wręcz zabytkowych.

 • Układanie płytek. Duże płytki na podłodze

  Układanie płytek. Duże płytki na podłodze

  Układanie płytek wielkoformatowych wymaga szczególnej precyzji i staranności od wykonawcy. Podczas ich montażu obowiązują surowsze zasady niż przy standardowych okładzinach; trzeba też stosować inne kleje.

 • Wykończenie poddasza: siatka tynkarska [KOSZTY]

  Wykończenie poddasza: siatka tynkarska [KOSZTY]

  Najpopularniejszym sposobem wykończenia poddasza jest wykonanie obudowy z płyt gipsowo-kartonowych lub wiórowych. Nie jest to jednak jedyna metoda - nie tak dawno na rynku pojawiła się specjalna siatka tynkarska umożliwiająca tynkowanie skosów.

 • Wykończenie wnętrz bez błędów: 30 dobrych rad

  Wykończenie wnętrz bez błędów: 30 dobrych rad

  Od stanu określanego jako deweloperski, do wykończenia, zwanego "pod klucz", daleka droga. Na etapie wykończenia i urządzania domu trzeba bowiem podjąć znacznie więcej decyzji niż podczas jego budowy.