Wokół domu

Przestrzeń wokół domu na dobrą sprawę jest naszą wizytówką. Ale przecież zagospodarowujemy ją nie tylko po to, by nie wstydzić się przed sąsiadami. Robimy to głównie z myślą o sobie. Teren wokół domu powinien być funkcjonalny, a jednocześnie, jeśli to możliwe, powinien sprzyjać rekreacji. To, w jaki sposób została wyznaczona przestrzeń wokół domu, zależy tylko od nas.

Co zrobić wokół domu? Jak zagospodarować teren wokół domu? Wielu inwestorów - o ile oczywiście położenie domu na działce temu sprzyja - decyduje się na zagospodarowanie terenu przed domem za pomocą atrakcyjnej rabaty, część rekreacyjną kryjąc za budynkiem. Ale to oczywiście tylko jedno z licznych rozwiązań przestrzeni wokół domu. Można urządzić ogród wokół domu, można zbudować wygodny podjazd do garażu czy wyznaczyć chodnik wokół domu.

Jak urządzić ogród wokół domu? Mówiąc najkrócej: tak, by nam się podobał. Co posadzić wokół domu? W tym wypadku odpowiedź nie jest już tak banalnie prosta. Najlepiej byłoby zasięgnąć porady fachowca. Bo np. jeśli chcemy posadzić drzewa, lepiej zawczasu wiedzieć, czy ich korzenie za kilkanaście lat nie zniszczą nam fundamentów. Nie da się ukryć, że wokół domu nie wszystkie rośliny się sprawdzą.

Co położyć wokół domu? Ciekawym rozwiązaniem jest położenie wokół domu betonowej lub brukowej opaski na gruncie. Z jednej strony zapobiega ona zabrudzeniu budynku ziemią podczas opadów, z drugiej - pełni dodatkowe funkcje izolacyjne. Aby była zarazem ciągiem komunikacyjnym, powinna mieć ok. 1 m szerokości.