Wokół domu

Przestrzeń wokół domu na dobrą sprawę jest naszą wizytówką. Ale przecież zagospodarowujemy ją nie tylko po to, by nie wstydzić się przed sąsiadami. Robimy to głównie z myślą o sobie. Teren wokół domu powinien być funkcjonalny, a jednocześnie, jeśli to możliwe, powinien sprzyjać rekreacji. To, w jaki sposób została wyznaczona przestrzeń wokół domu, zależy tylko od nas.

Co zrobić wokół domu? Jak zagospodarować teren wokół domu? Wielu inwestorów - o ile oczywiście położenie domu na działce temu sprzyja - decyduje się na zagospodarowanie terenu przed domem za pomocą atrakcyjnej rabaty, część rekreacyjną kryjąc za budynkiem. Ale to oczywiście tylko jedno z licznych rozwiązań przestrzeni wokół domu. Można urządzić ogród wokół domu, można zbudować wygodny podjazd do garażu czy wyznaczyć chodnik wokół domu.

Jak urządzić ogród wokół domu? Mówiąc najkrócej: tak, by nam się podobał. Co posadzić wokół domu? W tym wypadku odpowiedź nie jest już tak banalnie prosta. Najlepiej byłoby zasięgnąć porady fachowca. Bo np. jeśli chcemy posadzić drzewa, lepiej zawczasu wiedzieć, czy ich korzenie za kilkanaście lat nie zniszczą nam fundamentów. Nie da się ukryć, że wokół domu nie wszystkie rośliny się sprawdzą.

Co położyć wokół domu? Ciekawym rozwiązaniem jest położenie wokół domu betonowej lub brukowej opaski na gruncie. Z jednej strony zapobiega ona zabrudzeniu budynku ziemią podczas opadów, z drugiej - pełni dodatkowe funkcje izolacyjne. Aby była zarazem ciągiem komunikacyjnym, powinna mieć ok. 1 m szerokości.
 • Ogród przed sezonem

  Ogród przed sezonem

  Za oknem zima powoli odpuszcza, a troskliwy ogrodnik już planuje i działa. Pod koniec zimy zaczyna się choćby wysiew kwiatów i warzyw, ale zadań, które trzeba wykonać zanim nadejdzie wiosna, jest więcej.

 • Ogród zimowy (nie tylko na zimę)

  Ogród zimowy (nie tylko na zimę)

  Niegdyś ogrody zimowe nosiły nazwę oranżerii lub - bardziej swojsko - pomarańczarni. Budowane były przy siedzibach bogatych rodów z ambicjami. Miały zapewniać nie tylko cieplarniane warunki do hodowli egzotycznych roślin, ale również przyjazny klimat dla towarzyskich spotkań, a nawet wydarzeń kulturalnych - w starej oranżerii w Łazienkach Królewskich, poza ogrodem dla drzewek pomarańczowych znajdował się teatr dworski. Współcześnie ogrody zimowe są nieco mniej ekskluzywne, choć nadal wielofunkcyjne.

 • Co trzeba zrobić w ogrodzie zimą

  Co trzeba zrobić w ogrodzie zimą

  Ta pora roku wydaje się czasem leniwego odpoczynku dla posiadaczy ogrodów. Tymczasem wiele roślin właśnie w zimowych miesiącach potrzebuje troskliwego oka i opieki właściciela, by w nowym sezonie mogły ponownie cieszyć swoją urodą. O czym zatem warto pamiętać, gdy zima trzyma.

 • Odśnieżanie: siedem prostych zasad

  Odśnieżanie: siedem prostych zasad

  Zgaranianie śniegu nie jest może zajęciem wymagającym wysokich kwalifikacji, ale kilka dotyczących go zasad warto znać i stosować. Ułatwimy sobie życie.

 • W ogrodzie: dokarmianie ptaków

  W ogrodzie: dokarmianie ptaków

  Obserwowanie ptaków przylatujących do karmnika to prawdziwa przyjemność. Ale dla naszych gości pełna ?miska? to często być albo nie być. Dlatego jeśli zdecydowaliśmy się dokarmiać ptaki, bądźmy konsekwentni. I róbmy to tak, aby im nie zaszkodzić.

 • Wygodny podjazd

  Wygodny podjazd

  Od estetyki podjazdu zależy, jak będzie wyglądała cała posesja. Ale nie mniej ważne jest jego poprawne wykonanie - odpowiednie wymiary, dobór nawierzchni i zastosowane odwodnienie.

 • Prezenty dla ogrodnika

  Prezenty dla ogrodnika

  Jeśli poszukujemy prezentów dla pasjonatów ogrodnictwa, nie powinnyśmy mieć problemu z wyborem. Można kupić zarówno przydatny upominek, który posłuży do pracy w ogrodzie, jak i coś, co ozdobi dom.

 • Świąteczna dekoracja domu i jego otoczenia

  Świąteczna dekoracja domu i jego otoczenia

  Święta Bożego Narodzenia mają specyficzną oprawę i atmosferę. Chyba żadne inne nie są tak klimatyczne i tak związane z domem. Trudno sobie wyobrazić brak choinki, świątecznych dekoracji, nastrojowego oświetlenia.

 • Wiata zamiast garażu: estetycznie i tanio

  Wiata zamiast garażu: estetycznie i tanio

  Wiata garażowa to znakomita alternatywa dla tradycyjnego garażu. Chroni przed szkodliwym działaniem opadów atmosferycznych, a przy tym jest tania i łatwa w budowie.

 • Zewnętrzne oświetlenie świąteczne

  Zewnętrzne oświetlenie świąteczne

  Oplecione światełkami drzewa, kurtyny i sople świetlne na elewacji - możliwości świątecznego oświetlenia domu jest sporo. Warto jednak wybierać rozwiązania, które nie podnoszą znacząco rachunków za prąd. Ważne też, by oświetlenie bezpiecznie podłączyć do zasilania.

 • Ogród przed zimą

  Ogród przed zimą

  Jesienią pracy w ogrodzie nie zabraknie. Trzeba zebrać owoce, zrobić porządki na trawniku i grządkach. Przygotować do zimowania rośliny, narzędzia i mieszkańców oczka wodnego. Na odpoczynek będzie czas zimą. Jesień fenologiczna (według zmian w przyrodzie) w Polsce rozpoczyna się z reguły na początku października. Po dwóch tygodniach, gdy opadną liście z brzóz, nastaje tzw. jesień bezlistna, która trwa do zamarznięcia powierzchni gruntu, co może nastąpić jeszcze w listopadzie, ale czasami dopiero w grudniu. Na szczęście tegoroczna jesień zapowiada się ciepła i sucha, a w takich warunkach prace ogrodowe nie muszą być przykrym obowiązkiem.

 • Schody ogrodowe: jak je poprawnie zaprojektować i wykonać

  Schody ogrodowe: jak je poprawnie zaprojektować i wykonać

  Jeśli za budowę schodów do ogrodu zabierzemy się przed jego urządzeniem, uprościmy sobie znacznie organizację robót.

 • Odnawianie metalowej balustrady

  Odnawianie metalowej balustrady

  Chciałabym odmalować żeliwną balustradę na tarasie i przy schodach zewnętrznych. Czy warto po zdemontowaniu oddać ją do piaskowania? Małgorzata Z., Skierniewice

 • Odśnieżarka: kupić, nie kupić?

  Odśnieżarka: kupić, nie kupić?

  Nadeszła zima i czekają nas opady śniegu. Jeśli mieszkamy w domu, odśnieżanie podjazdu przed garażem i ciągów pieszych może być bardzo uciążliwe. Oczywiście szufla jest zawsze pewnym rozwiązaniem, ale im więcej śniegu i im większa działka, tym cięższa jest to praca. A może by tak ją sobie ułatwić, kupując odśnieżarkę?

 • Parasole grzewcze, czyli ogrzewacze powietrza

  Parasole grzewcze, czyli ogrzewacze powietrza

  Na tarasie i w ogrodzie możemy wypoczywać także wtedy, gdy promienie słońca nie zapewniają już komfortowej temperatury. Aby nie odczuwać dokuczliwego zimna, warto zainwestować w promiennik ciepła w postaci popularnego parasola grzewczego.

 • Beton wokół posesji

  Beton wokół posesji

  Inwestorzy coraz częściej planują kompleksową aranżację terenu wokół posesji. Umożliwiają to m.in. kostki i inne elementy z betonu. Dzięki temu, że materiał ten daje się dowolnie kształtować i barwić, wykonane z niego formy mogą wyglądać bardzo naturalnie i nietrudno jest je dopasować do projektowanych nawierzchni.

 • Jak przygotować dom do zimy?

  Jak przygotować dom do zimy?

  Jeśli nie chcemy, by zimą spotkały nas i naszą posesję niemiłe niespodzianki, musimy ją wcześniej odpowiednio uchronić przed kłopotami. I choć do zimy zostało jeszcze kilka tygodni, zastanówmy się, z jakimi problemami może przyjść nam się zmierzyć i jak im zapobiec.

 • Ścieżki w ogrodzie: jak je zaprojektować?

  Ścieżki w ogrodzie: jak je zaprojektować?

  W odpowiednio zaplanowanym ogrodzie ścieżki harmonijnie kształtują przestrzeń wokół domu, wyznaczają kierunki poruszania się po działce i stanowią ozdobę poszczególnych zakątków. Jakimi zasadami należy się kierować, aby móc cieszyć się uporządkowanym i estetycznym otoczeniem?

 • Szkody wyrządzone przez dzieci sąsiada

  Szkody wyrządzone przez dzieci sąsiada

  Jeżeli dziecko sąsiadów zniszczyło naszą własność, wówczas jego rodzice mają obowiązek za tę szkodę zapłacić. <br>

 • Uciążliwy samochód sąsiada

  Uciążliwy samochód sąsiada

  Za używanie samochodu w sposób, który powoduje uciążliwości można dostać mandat.

 • Oświetlenie wokół domu

  Oświetlenie wokół domu

  By bez kłopotu trafić kluczem w zamek, nie potykać się na schodach a wieczorem móc wyjść na taras lub do ogrodu, musimy odpowiednio rozplanować oświetlenie wokół domu. Sprawi ono, że budynek będzie ciekawie wyglądał nocą, a jednocześnie zniechęci niepożądanych gości.

 • Śmieci: czy wolno je palić na posesji?

  Śmieci: czy wolno je palić na posesji?

  Śmieci palić nie wolno. Jak reagować, gdy sąsiad nic sobie z tego zakazu nie robi?

 • Taras: czym go wykończyć?

  Taras: czym go wykończyć?

  Wygodny, przytulny, zbudowany z praktycznego, wytrzymałego tworzywa taras to wymarzona strefa relaksu. Jakie materiały wykończeniowe są dziś najmodniejsze? Które wyróżniają się najlepszą trwałością i bezpieczeństwem użytkowania? O czym warto pamiętać?

 • Garaż w domu czy obok?

  Garaż w domu czy obok?

  W niemal każdym projekcie domu przewiduje się garaż. O tym, gdzie zostanie on zaplanowany i na ile stanowisk, w dużej mierze decyduje wielkość działki i nasze potrzeby.

 • Drewutnie i stojaki na drewno

  Drewutnie i stojaki na drewno

  W niemal każdym domu powstałym w ostatnich 20-latach jest kominek. A jeśli jest kominek, to musi być drewno, które trzeba gdzieś zgromadzić. Od tego, jak i gdzie będzie ono przechowywane, w dużej mierze zależą jego właściwości jako opału.

 • Garaż na dwa samochody: ile bram?

  Garaż na dwa samochody: ile bram?

  Decydując się na garaż na dwa samochody, powinniśmy rozważyć, czy lepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie jednej dużej bramy, czy dwóch mniejszych. Ma to również istotny wpływ na energooszczędność domu.

 • Kostki brukowe: jak je wykorzystać wokół domu?

  Kostki brukowe: jak je wykorzystać wokół domu?

  Różne rodzaje, wzory, faktury i kształty kostek brukowych pozwalają na tworzenie oryginalnych kompozycji wokół domu i w ogrodzie. Kostki doskonale sprawdzają się zarówno jako trwały materiał do budowy ciągów komunikacyjnych, jak i ozdobny element do aranżacji tarasów, schodów czy ścieżek ogrodowych.

 • Chwasty u sąsiada

  Chwasty u sąsiada

  Co robić, gdy chwasty na sąsiedniej, zaniedbanej działce zaczną się rozsiewać, niszcząc efekty naszych starań o przydomowy ogród?

 • Rośliny ogrodowe, które dają cień

  Rośliny ogrodowe, które dają cień

  W przydomowym ogrodzie warto pomyśleć o roślinach, które nie tylko ładnie wyglądają i pięknie pachną, ale też dają kojący cień. A przy tym - jeśli będą odpowiednio dobrane - ozdobią nasz letni salon.

 • Osłony ogrodowe: pergole, altany i kratki

  Osłony ogrodowe: pergole, altany i kratki

  Wkomponowane w przestrzeń ogrodu mogą być jej głównym elementem, przyciągającym wzrok atrakcyjną formą. Pergole, altany i kratki zapewnią także cień i stworzą przyjemne miejsce wypoczynku. Wymagają jednak solidnej konstrukcji i starannej pielęgnacji zdobiących je pnączy.