Tynki i sucha zabudowa

Tynk to najpopularniejszy sposób na wykończenie ścian wewnętrznych i elewacji.
Tynk cementowo-wapienny można przygotować samemu lub zakupić gotową mieszankę. Do przygotowania wystarczy cement, wapno, piasek, woda i betoniarka - jednak pamiętać trzeba, że przygotowanie idealnego tynku wymaga odrobiny wiedzy i wprawy. Dla niedoświadczonych budowlańców znacznie lepsza opcją będzie zakup gotowej mieszanki.
Tynk gipsowy można kupić jedynie w gotowej postaci. Fabrycznie przygotowana, sucha mieszanka jest droga, ale w jej skład wchodzą składniki, które poprawiają jej plastyczność i przyczepność. Taki tynk kładzie się zwykle jedną, szybkoschnącą warstwą. Warto pamiętać, że gipsowe mieszanki kładzie się względnie cienką warstwą, która nie nadaje się do wyrównywania krzywych ścian.
Sucha zabudowa - co to takiego. Sucha zabudowa to nowoczesne, bardzo lekkie technologie budowlane, które są wykorzystywane przede wszystkim do wykańczania wnętrz. Elementy suchej zabudowy to: płyty gipsowo - kartonowe, płyty cementowe montowane na ruszcie lub konstrukcji drewnianej, płyty gipsowo - włóknowe. Technologia ta jest coraz popularniejsza i stosowana w różnego rodzaju budynkach.
Sucha zabudowa - jakie elementy. W systemach suchej zabudowy możemy wykonać takie elementy zabudowy, jak ścianki działowe na różnych segmentach budynków, również na poddaszu, sufity podwieszane, które od kilku sezonów stanowią jeden z popularniejszych elementów dekoracyjnych, suche podłogi, zabudowy poddaszy, elewacje budynków, czy obudowy pionów instalacyjnych i kanałów kablowych.
 • Masy, tynki i farby dekoracyjne - efekty specjalne na ścianach

  Masy, tynki i farby dekoracyjne - efekty specjalne na ścianach

  W sklepach jest coraz więcej farb i tynków do dekoracyjnego wykańczania ścian

 • Jak mocować deski na ocieplonych elewacjach

  Jak mocować deski na ocieplonych elewacjach

  Drewno - naturalny i odnawialny surowiec - jest sprawdzonym od stuleci materiałem budowlanym. Nowoczesne technologie umożliwiają jego stosowanie zgodnie z wymogami racjonalnego budowania, umiejętnie łącząc zalety systemów ociepleniowych z efektownym wyglądem drewnianych elewacji.

 • Korek

  Korek

  Korek ma przyjemną w dotyku powierzchnię i nie przyciąga kurzu, dlatego poleca się go do mieszkań alergików.

 • Szkło

  Szkło

  Płyty szklane - matowe, wzorzyste, kolorowe lub z nadrukiem sitodrukowym - mają grubość około 6 mm. Nie tylko chronią ścianę przed zachlapaniem i zarysowaniem. Przezroczyste pozwalają też wyeksponować powierzchnię ściany (np. stary mur ceglany), matowe są jedynie tłem, a kolorowe lub z nadrukiem wyróżniają wybraną część kuchni.

 • Drewno

  Drewno

  Zwolennikom naturalnych materiałów można polecić panele lub tafle drewniane - pod warunkiem jednak, że przed ułożeniem zostaną one starannie zaimpregnowane.

 • Laminaty

  Laminaty

  Laminaty są to płyty wiórowe pokryte jednokolorowym lub barwnym nadrukiem (zwykle imitującym drewno, kamień lub płytki ceramiczne). Wyglądają podobnie jak płyty, z których wykonuje się blaty, ale są od nich cieńsze - zwykle mają 8 lub 10 mm. Ich powierzchnia może być wykończona w różny sposób - gładka, matowa, z fakturą.

 • Ceramika

  Ceramika

  Ceramika - nienasiąkliwa, odporna na zabrudzenia i wysoką temperaturę, a także na działanie detergentów i ścieranie. Jednym słowem praktyczna i trwała, dlatego wydaje się najbardziej oczywistym wyborem, kiedy trzeba zdecydować o wykończeniu ścian w kuchni.

 • Tynki gipsowe - na sucho czy na mokro

  Tynki gipsowe - na sucho czy na mokro

  Tynki gipsowe praktycznie zastąpiły tradycyjne, cementowo-wapienne. Są od nich gładsze, układa się je łatwiej i szybciej, a na dodatek... nie kosztują wiele więcej.

 • Jak naprawić wgniecenie w płycie gipsowo-kartonowej

  Jak naprawić wgniecenie w płycie gipsowo-kartonowej

  Podczas remontu uszkodziłem młotkiem ścianę z płyt gipsowo-kartonowych. Powstało dość spore wgniecenie, w jednym bardzo widocznym miejscu. Co z tym można zrobić? Piotr R., Żelków

 • Wykończenie ścian - malowanki, wyklejanki, nakładanki

  Wykończenie ścian - malowanki, wyklejanki, nakładanki

  Oprócz zwykłego malowania ścian na jednolity kolor, można zdecydować się na ozdobienie ich nakładaną na mokro masą ze strzępków bawełny, wzorami nanoszonymi za pomocą szablonu czy oryginalnymi naklejkami.

 • Gotowe tynki wewnętrzne na ściany

  Gotowe tynki wewnętrzne na ściany

  Kiedyś tynki, tak jak beton, przygotowywało się na placu budowy. Teraz dla dobra wykonawców, inwestorów i... samych tynków przygotowuje się je w wytwórni i dostarcza na budowę w workach.

 • Płyty gipsowo-kartonowe - fantazyjnie z płyt

  Płyty gipsowo-kartonowe - fantazyjnie z płyt

  Z płyt gipsowo-kartonowych można wykonać nie tylko ściany działowe o nieregularnych kształtach i nietypowych funkcjach, ale także dekoracyjne półki i oryginalne meble.

 • Zalety tynków gipsowych

  Zalety tynków gipsowych

 • Blacha

  Blacha

  Element wystroju kuchni awangardowych. Nadaje wnętrzu kuchennemu sterylny charakter, ale powierzchnie nią wykończone wymagają codziennego, uciążliwego czyszczenia - widać na niej nawet ślady pozostawiane przez wodę z kranu.

 • Tapety

  Tapety

  W kuchni sprawdzają się tylko tapety odporne na częste mycie i szorowanie.

 • Tynki mozaikowe

  Tynki mozaikowe

  Są trwałe, odporne na wpływy atmosferyczne i można je myć wodą. Stosuje się je w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

 • Pustaki szklane

  Pustaki szklane

  Nie możemy się zdecydować, czy w naszym nowym domu połączyć jadalnię z kuchnią, czy też je jednak jakoś rozdzielić. Ze względu na oświetlenie, zbudujemy chyba ścianę z pustaków szklanych, która pomieszczenia rozdzieli, ale będzie przepuszczać światło. Jak się ją stawia?

 • Luksfery - ściany, dekoracje, obudowy kabin z pustaków szklanych

  Luksfery - ściany, dekoracje, obudowy kabin z pustaków szklanych

  Z pustaków szklanych można budować ściany działowe, dekoracyjne ścianki wewnętrzne i obudowy kabin prysznicowych czy barków. Można nimi wypełniać otwory okienne, a także używać ich na ściany dzielące tarasy między domami szeregowymi.

 • Przygotowanie podłoża pod tynki gipsowe na mokro

  Przygotowanie podłoża pod tynki gipsowe na mokro

 • Suche tynki na różne podłoża

  Suche tynki na różne podłoża

  Tynki z płyt gipsowo-kartonowych nie opóźniają innych robót na budowie, bo używa się do nich znikomych ilości ?mokrych? materiałów.

 • Obudowa instalacji płytami gipsowo-kartonowymi

  Obudowa instalacji płytami gipsowo-kartonowymi

  Rury na wierzchu już całkiem wyszły z mody. Ale nie zawsze trzeba na nie kuć bruzdy w ścianach. Często łatwiej i taniej zasłonić je płytami gipsowo-kartonowymi.