Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Porady architektoniczne: urządzamy pokój dzienny, zwany salonem

Paweł Artyfikiewicz, Iwona Mere, Krystyna Zagórska

W niektórych domach pokój dzienny to przede wszystkim przestrzeń rodzinna, w innych - powierza mu się głównie zadania reprezentacyjne. Niezależnie jednak, z jaką intencją go urządzamy, warto by salon zawsze był funkcjonalny i atrakcyjny.

meble, rozmieszczenie mebli, salon, pokój dzienny
Rozmieszczanie mebli w salonie najlepiej zacząć od zaplanowania miejsca na kanapę
Fot. Tomirri, projekt Formativ; z materiałów prasowych www.homebook.pl
Pokój dzienny to w każdym domu miejsce szczególne. Domownicy spędzają tu czas razem - odpoczywają, rozmawiają, jedzą i bawią się. Jednakże pomieszczenie to nie jest zarezerwowane wyłącznie dla mieszkańców domu - tu również podejmuje się gości, urządza spotkania towarzyskie oraz rodzinne przyjęcia. Przed pokojem dziennym stawiamy więc dwa, pozornie wykluczające się zadania. Z jednej strony powinien on łączyć wygodę i przytulną atmosferę pomieszczenia prywatnego, z drugiej - elegancję i reprezentacyjny charakter miejsca używanego "od święta".

Salon jest wyjątkową częścią domu także z tej przyczyny, że mamy wobec niego szczególne wymagania przestrzenne. Sypialnie i pokoje dziecięce są przeznaczone dla jednej-dwóch osób, salon powinien na co dzień pomieścić wygodnie co najmniej cztery, a czasem nawet kilkakrotnie więcej. To determinuje między innymi jego powierzchnię; bardziej niż gdzie indziej istotna jest też jakość tej przestrzeni.

Podstawowe parametry salonu

Komfortowo czujemy się w pomieszczeniach jasnych, tak więc pokój dzienny powinien być najlepiej oświetlonym przez naturalne światło pomieszczeniem w domu. Można to osiągnąć, lokując jego okna od strony południowej, zachodniej lub południowo-zachodniej.

Wielkość salonu. Poczucie komfortu zapewnia nie tyle duża powierzchnia salonu, ile dobre powiązanie go z innymi pomieszczeniami strefy dziennej. Świetnym przedłużeniem salonu jest taras, a także atrakcyjny widok za oknem.

Ukształtowanie przestrzeni. Obniżenie poziomu podłogi w stosunku do innych pomieszczeń nadaje salonowi szczególną rangę (choć utrudnia komunikację); podobnie działa podniesienie stropu na wysokość dwóch kondygnacji. To ostatnie rozwiązanie ma także wady - utrudnia ogrzanie pokoju dziennego i zmniejsza przestrzeń prywatną na poddaszu.

Aneksy funkcjonalne. W salonie warto wydzielić mniejsze, intymniejsze aneksy (kominkowy, telewizyjny). Gdy dom nie jest duży, można połączyć salon w jedną przestrzeń z jadalnią, ewentualnie także z kuchnią.

Komunikacja. Warto sprawdzić, czy ścieżki mieszkańców nie będą przecinały wnętrza w niepożądanych miejscach, kolidując z planowanym ustawieniem mebli.

Salon w domach jednorodzinnych parterowych i piętrowych

Wielkość i wyposażenie salonu w dużej mierze zależą od trybu życia domowników. Jest jasne, że introwertykom wystarczy znacznie mniejsza przestrzeń niż tym, którzy wszystko robią razem i lubią powiększać rodzinne grono o przyjaciół i znajomych. Projekt domu, który dobrze odpowiada na potrzeby mieszkańców, musi zapewniać im możliwie najwygodniejszą i najbardziej funkcjonalną przestrzeń. Na tę wygodę i funkcjonalność mają wpływ relacje między poszczególnymi strefami i pomieszczeniami w budynku.

Dom piętrowy. Warto wyróżniać w nim poszczególne strefy zgodnie z podziałem na kondygnacje. W takim układzie przestrzeń wspólna powstaje zwykle na parterze, na piętrze zaś znajdują się pomieszczenia przeznaczone dla domowników.

Przestrzeń w domach piętrowych często jednak wykorzystuje się także po to, by podwyższyć salon. Podwójna wysokość czyni to wnętrze znacznie atrakcyjniejszym i podnosi jego rangę wobec innych pomieszczeń w domu, jednocześnie jednak stanowi zagrożenie dla intymności strefy prywatnej. Na górę łatwo przedostają się bowiem wszystkie hałasy z dołu, istnieje też niebezpieczeństwo, że z części dziennej będzie widać ruch domowników, przemieszczających się na przykład z łazienki do pokoju.

Zanim więc zdecydujemy się na rozwiązanie z wysokim salonem, warto wziąć pod uwagę nie tylko jego zalety, ale też poważne wady. Część z nich da się wyeliminować na etapie projektu, a z niektórymi można się pogodzić i je zaakceptować; najistotniejsze, by przed podjęciem decyzji poznać wszelkie uwarunkowania.

Dom parterowy. Aby uzyskać atrakcyjną przestrzeń w części dziennej, trzeba starannie rozwiązać kwestię komunikacji. Zazwyczaj część przestrzeni komunikacyjnej włącza się w powierzchnię salonu, dążąc do maksymalnego skrócenia korytarza prowadzącego do części prywatnych pomieszczeń.

Dobrze jest, jeśli widok na salon otwiera się od samego wejścia do domu. Ciekawe efekty osiąga się poprzez takie zaplanowanie przestrzeni, które skieruje wzrok wchodzących bezpośrednio na duże okna tarasowe, które w większości domów montuje się właśnie w części dziennej.

Trzeba też zwrócić uwagę na proporcje pokoju dziennego - im będzie rozleglejszy, tym powinien być wyższy. Dużą przestrzeń rozbija się też zwykle na kameralne aneksy, zapewniające poczucie bezpieczeństwa i prywatności.

Najlepiej, gdy pokój będzie usytuowany w ten sposób, aby miał co najmniej dwie ściany zewnętrzne z oknami. Daje to więcej swobody przy rozplanowaniu wnętrza, ułatwia jego integrację z ogrodem oraz wydłuża czas oświetlenia pokoju naturalnym światłem.

Powiązania salonu z działką

Położenie budynku na działce i jej uroda są szczególnie ważne przy planowaniu układu i lokalizacji salonu. Dlatego zazwyczaj znacznie atrakcyjniej wypadają pokoje dzienne w domach, których projekty powstają na zamówienie, z uwzględnieniem konkretnej lokalizacji, a nie w budowanych na bazie projektów gotowych. To dlatego, że projektanci domów "z katalogu" nie mają możliwości wzięcia pod uwagę walorów konkretnej posesji.

Orientacja. Jak już wspominaliśmy, z uwagi na wykorzystanie światła dziennego, salon zwykle umieszczany jest od strony południowej, ewentualnie południowo-zachodniej. Taka lokalizacja pozwala domownikom cieszyć się słońcem aż do późnych godzin popołudniowych. Warto jednak pamiętać, że równocześnie przyczynia się to do nadmiernego nagrzewania wnętrza podczas upałów. Aby temu zapobiec, wykorzystuje się rozmaite przesłony.

Zwykle salon jest połączony z tarasem, który jest swoistym przedłużeniem wnętrza. Można go przesłonić, aby skwar nie był dokuczliwy, na przykład za pomocą markizy. Sezonową osłoną przed słońcem mogą być też drzewa liściaste, które zacieniają taras i okna latem, a zimą nie przesłaniają światła.

Widok. Gdy wokół domu jest piękny ogród, starajmy się go pokazać przez liczne lub duże przeszklenia. Warto je planować tak, by kadrowały obraz i skupiały wzrok osób przebywających w salonie na najatrakcyjniejszych miejscach otoczenia.

A co zrobić, jeśli działka jest bardzo mała lub niezbyt atrakcyjnie położona (na przykład przy ruchliwej ulicy)? Wówczas lepsza będzie zamknięta kompozycja pokoju dziennego, bez wielu przeszkleń. Warto też zaprojektować ogród tak, by odgrodzić się zielenią od ulicy bądź wścibskiego sąsiada.

Powiązania salonu z resztą domu

Pokój dzienny powinien znajdować się w pobliżu kuchni i jadalni lub być z nimi połączony.

Kuchnia i jadalnia. Gdy pokój dzienny tworzy z nimi jedną przestrzeń, wówczas zastosowaną w nim kolorystykę czy elementy wystroju dobrze jest przenieść również do kuchni i jadalni. Uzyskamy w ten sposób efekt spójności. Mimo takiego połączenia, wizualnie da się rozdzielić przestrzeń salonu i kuchni (na przykład kuchenną wyspą lub bufetem).

Minusem połączenia przestrzeni dziennej z kuchnią jest to, że zobowiązuje domowników do stałego utrzymywania porządku w strefie roboczej. Przebywającym w pokoju dziennym mogą również przeszkadzać dochodzące z kuchni zapachy, których nie da się całkowicie wyeliminować, nawet za pomocą wyciągu o dużej mocy.

Aby nieco złagodzić wspomniane niedogodności, układ pokoju dziennego planuje się w kształcie litery L, lokalizując kuchnię w jej krótszym ramieniu lub rozdziela się jadalnią aneksy wypoczynkowy i kuchenny. Do wydzielenia aneksów wykorzystuje się też wąskie ścianki działowe, kominy lub schody.

Schody. Decyzja o tym, czy znajdą się w otwartej przestrzeni dziennej, w holu czy wydzielonej do tego klatce schodowej - może mieć duże znaczenie dla przestronności salonu.

Umieszczenie schodów w pokoju dziennym pozwala zminimalizować powierzchnię potrzebną do komunikacji, ale jest ryzyko, że cała przestrzeń dzienna będzie sprawiać wrażenie ciągu komunikacyjnego. Dlatego trzeba podchodzić do tego rozwiązania z dużą ostrożnością, zwłaszcza gdy salon jest niewielki, i myśleć o schodach jak najprostszych, wręcz ażurowych - nieprzytłaczających przestrzeni. Dopasowane do wnętrza, pomogą poprawić wizualną atrakcyjność pokoju.

Gabinet. Często jest to niewielkie pomieszczenie umieszczone amfiladowo wobec przestrzeni dziennej i oddzielone od niej przeszklonymi drzwiami.

Wyposażenie salonu

Liczy się tu przede wszystkim gust właścicieli, jednak podstawowa zasada jest zawsze podobna - nie należy w salonie upychać zbyt wielu mebli. W tym pomieszczeniu dużo i wystawnie wcale nie znaczy dobrze.

Przestrzeń. Powinna być możliwie otwarta, dająca swobodę poruszania się - i to nie tylko wówczas, gdy w pokoju przebywają trzy, cztery osoby, ale też wtedy, gdy w domu przyjmuje się gości. Dobrze jest zapewnić sobie możliwość rozłożenia w salonie większego stołu lub zorganizowania choćby niewielkiego miejsca do stojących rozmów czy tańca.

Kolorystyka. W pokojach dziennych sprawdza się stonowana paleta barw. Jeśli jednak wnętrze wydaje nam się zbyt monotonne, można przełamać kolorystykę jednej ze ścian, wieszając na niej jakąś wyrazistą grafikę bądź po prostu malując ją na inny kolor. Interesująco mogą też wyglądać wstawki z drewna bądź też tkaniny dekoracyjnej lub kilka pasów starannie dobranej tapety.

Należy również pamiętać, że dla odbioru pokoju dziennego duże znaczenie ma wykończenie posadzki. Można zastosować jeden materiał podłogowy na całej przestrzeni salonu lub zróżnicować okładziny, wytyczając tym samym granice aneksów. Trzeba jednak zgrać wszystkie te elementy, aby tworzyły jedną spójną i logiczną całość.

Meble. Najrozsądniejsze wydaje się rozpoczynanie planowania od wyznaczenia miejsca dla mebla zajmującego najwięcej miejsca, czyli sofy (bądź też całego kompletu mebli wypoczynkowych). W mniejszych domach, gdzie nie ma miejsca na tworzenie kilku aneksów, najwygodniej jest ustawić ją w takim miejscu, z którego będzie można obserwować jednocześnie ogród, ogień w kominku i ekran telewizyjny.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Porady architektoniczne: urządzamy pokój dzienny, zwany salonem