Jak zaadaptować poddasze?

Tekst Cezary Jankowski; rysunki Krzysztof Rodak
03.02.2009 , aktualizacja: 12.11.2010 09:45
A A A Drukuj
Przestronne poddasze jako jedna duża przestrzeń

Przestronne poddasze jako jedna duża przestrzeń (Fot. VELUX)

Aby zamieszkać na poddaszu trzeba je najpierw ocieplić, wstawić okna i rozprowadzić instalacje, w tym koniecznie - wentylacyjną.
Wiele starych domów ma niezamieszkane strychy. Także w nowo budowanych właściciele często zostawiają poddasza do późniejszego wykończenia i do tego czasu mieszkają na parterze.

Najpierw schody

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac wykończeniowych trzeba zapewnić swobodny dostęp do poddasza i dlatego w pierwszej kolejności zwykle montuje się schody. Najlepiej, jeśli są to schody gotowe, ponieważ składają się z elementów prefabrykowanych - wystarczy je tylko zamocować na dolnym i górnym poziomie biegu.

Jeśli na rynku nie ma odpowiednich schodów gotowych, trzeba zamówić schody drewniane o konstrukcji policzkowej, również dość łatwe do zamontowania.

Uwaga! Do czasu wykończenia poddasza schody należy dobrze zabezpieczyć przed zniszczeniem, np. osłaniając je szczelnie grubą folią.

Z wykonywania schodów żelbetowych na poddasze należy raczej zrezygnować, bo trudno byłoby je połączyć z istniejącymi elementami domu (ścianami i stropami), a roboty związane z ich deskowaniem i betonowaniem w użytkowanym domu byłyby zbyt uciążliwe.

Montaż okien

Coraz częściej poddasza doświetla się oknami połaciowymi. Najlepiej jest oczywiście, jeśli zostały one zamontowane podczas układania pokrycia dachowego. Zazwyczaj jednak takie prace i związane z tym wydatki zostawia się na czas adaptacji strychu, a wtedy montaż okien dachowych w ułożonym już pokryciu wymaga zdemontowania jego fragmentów oraz zamocowania dodatkowych elementów w konstrukcji dachu: drewnianych łat, poprzeczek, nakładek, a czasem również wymianów zastępujących przecięte krokwie. Takie prace warto zlecić wyspecjalizowanej ekipie, gdyż łatwo tu o popełnienie błędów. Szczególnej uwagi i precyzji wymaga szczelne połączenie chroniącej dach folii paroprzepuszczalnej z ramą okna, aby wokół niej nie powstały miejsca potencjalnych przecieków wody z topniejącego śniegu czy zacinającego deszczu.

Ocieplenie

Do ocieplenia dachu najlepiej zastosować wełnę mineralną o grubości 20-25 cm - w zrolowanych matach. Dobrze, gdy takiej izolacji użyto do tymczasowego ocieplenia stropu poddasza, bo teraz można ją zdjąć i ułożyć między krokwiami.

Wełna powinna być przycięta na szerokość około dwóch centymetrów większą niż wynosi rozstaw krokwi. Jej sprężystość zapewni wtedy dokładne zamocowanie (wełna upchnięta między krokwiami rozpręży się, dokładnie wypełniając przestrzeń).

Pod ociepleniem

- Paroizolacja. Po zamocowaniu ocieplenia trzeba go osłonić od spodu folią paroizolacyjną, która będzie chronić wełnę mineralną, a także drewnianą konstrukcję dachu przed zawilgoceniem parą wodną napływającą z wnętrza poddasza.

- Płyty gipsowo-kartonowe. Ułożenie suchych tynków kończy prace na etapie ocieplania poddasza. Należy pamiętać, że w pomieszczeniach mokrych trzeba je ułożyć z płyt impregnowanych, które w obrębie wanny, brodzika wymagają zabezpieczenia przed wnikaniem wody: folią w płynie lub zaprawą wodoszczelną.

Zamiast suchych tynków z płyt g-k na poddaszu stosuje się niekiedy wykończenie poddasza deskami boazeryjnymi lub panelami.

Podłogi

Stropy żelbetowe zazwyczaj wymagają ułożenia tzw. jastrychu, czyli warstwy wyrównawczej grubości przynajmniej 3,5 cm, na której dopiero układa się posadzkę. Jastrych należy wykonać jako pływający, czyli ułożony na warstwie izolacji akustycznej i oddzielony od wszystkich ścian wkładką dylatacyjną, na przykład ze styropianu.

Uwaga! W miejscach, w których będą stały lekkie ścianki działowe, na stropie warto wykonać ławy betonowe wystające nieco ponad poziom jastrychu. Oparcie ścianek na takich ławach zapobiegnie przenoszeniu się na nie drgań z podłogi.

- Warstwa izolacji akustycznej. Do tego celu najlepiej użyć specjalnej, elastycznej odmiany styropianu bądź twardej wełny mineralnej. Wystarczą 3-4 cm, by taka izolacja nie tylko wyciszyła strop, ale też dopasowała się do nierównego podłoża. Jeśli górna powierzchnia stropu jest dokładnie wyrównana i wygładzona, można zamiast takich izolacji zastosować cienkie maty z pianki polietylenowej lub miękkie płyty pilśniowe.

Uwaga! Nierówności stropu można zniwelować nie tylko zaprawami wyrównującymi, ale też podsypką z przesianego piasku, na którym układa się potem warstwę izolacji akustycznej.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych