Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Centralny odkurzacz w istniejącym domu

Odpowiada: Anna Grunwald

Mam dom, w którym mieszkam już kilka lat i wkrótce czeka mnie niewielki remont. Chciałbym przy tej okazji zainstalować centralny odkurzacz, ale pod warunkiem że jest możliwe założenie instalacji centralnego odkurzacza bez rujnowania podłóg i ścian... (Zygmunt Z., Kraków)

1. Czy centralny odkurzacz można założyć w domu już użytkowanym?

2. Jak prowadzić rury, by nie rujnować domu?

3. Na co zwracać uwagę podczas planowania instalacji?

1. Centralny odkurzacz w zamieszkanym domu

To oczywiste, że instalację centralnego odkurzania najłatwiej - jak każdą zresztą - układać w nowo budowanym domu, na etapie stanu surowego. Wtedy można wybrać optymalną trasę rur, a ich montaż jest najłatwiejszy. Kiedy dom zostanie już wykończony, założenie instalacji może przysporzyć trochę kłopotów, ale jest możliwe. Trzeba się jednak liczyć z koniecznością wykucia kilku otworów lub bruzd.

2. Którędy z rurami

W wykończonym domu do prowadzenia rur najlepiej wykorzystać wolne miejsca w pionach i ściankach instalacyjnych, za szafkami kuchennymi i w pomieszczeniach gospodarczych; można też chować rury w sufitach podwieszanych. W przebiegu rur należy zachować łagodne zakrzywienia (unikając kąta prostego) i prowadzić je jak najkrótszą trasą, bo im dłuższy rurociąg i im więcej zakrzywień, tym większa musi być siła ssąca odkurzacza, a zatem - tym droższe urządzenie.

3. Na co zwracać uwagę

Dobór urządzeń i ułożenie instalacji najlepiej powierzyć fachowcowi, bo żeby odkurzacz działał z odpowiednią siłą, całość wymaga dokładnego fachowego obliczenia.

Jednostka centralna, czyli odkurzacz. Musi być dobrany z uwzględnieniem powierzchni domu, długości rurociągu oraz liczby planowanych gniazd. Najlepiej umieszczać go w najniższym miejscu domu - w przewiewnym pomieszczeniu technicznym, garażu lub piwnicy (z dala od reszty domu, by nie było słychać hałasu pracującego urządzenia). Umieszcza się go w takim miejscu, by rura wydechowa wyprowadzana na zewnątrz była możliwie krótka i nie powodowała spadku wydajności systemu.

Gniazda. Należy je tak rozmieścić, by sprzątając wężem wybranej długości, można było swobodnie dotrzeć do wszystkich domowych zakamarków. Trzeba też uwzględnić zapas węża na ominięcie przeszkód. Lokalizację gniazd najlepiej określić na planie domu, rysując okręgi o promieniu równym odległości od gniazda do najdalszego zakamarka. Jeśli potrzeba kilku gniazd, to okręgi te powinny częściowo na siebie zachodzić - choć nie należy też przesadzać z liczbą gniazd, bo to czyni droższą całą instalację: czasem lepiej użyć dłuższego węża.

Eksploatacja. Żeby centralny odkurzacz działał długie lata, trzeba bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta co do eksploatacji urządzenia. Pyły budowlane, resztki z kominka, płyny i okruchy szkła należy wciągać przez specjalny separator - aby nie uszkodziły jednostki centralnej. Trzeba też co pewien czas (ze względów higienicznych nie rzadziej niż co 3-4 miesiące) opróżniać odkurzacz ze śmieci i czyścić lub wymieniać filtry.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Centralny odkurzacz w istniejącym domu