Kuchnia otwarta, połączona z jadalnią - wady i zalety

Kuchnia z planu filmowego serialu

Kuchnia z planu filmowego serialu "Rodzinka.pl". Jadalnia z racji bliskiego sąsiedztwa z kuchnią, staje się wygodnym miejscem do codziennego użytku - wspólne posiłki, odrabianie lekcji, spotkania rodzinne i z przyjaciółmi (Fot. Ikea)

Kuchnia połączona z jadalnią stwarza doskonałe warunki do integracji oraz gwarancję niezależności dla rejonu wypoczynkowego.
Pełni ona w wielu domach funkcję pokoju rodzinnego. W przestronnym wnętrzu, oprócz ciągu roboczego i znacznych rozmiarów stołu można rozmieścić także bardziej komfortowe fotele albo kanapy, dodatkowy telewizor itp. Ujednolicone wyposażenie, ten sam materiał na podłodze (ceramika, kamień albo drewno) i wyraźne sprzężenie ciągu roboczego z obszarem stołowym sprawdzi się w niezbyt dużym wnętrzu, przydając mu przestronności. Na większej powierzchni możemy bardziej zróżnicować wykończenie, a także dodać mniej typowe, wykraczające poza program minimum sprzęty, podkreślając rodzinny charakter tej enklawy. Kuchnia z jadalnią to rozwiązanie pośrednie, łączące zalety kuchni otwartej i zamkniętej.

Zalety łączenia kuchni z jadalnią

- Usprawnienie obsługi stołu. Nakrywanie, serwowanie dań, a także sprzątanie po posiłkach odbywa się minimalnym nakładem sił. Równie dobrze poradzi tu sobie rodzina zasiadająca razem do obiadu czy kolacji, jak i pojedynczy domownicy, wracający o różnych porach i odgrzewający dla siebie niewielkie porcje gotowych potraw.

- Wygodne miejsce do jedzenia nadaje się zarówno do codziennego użytku (bo sąsiaduje z rejonem przygotowywania posiłków), jak i do celebrowania bardziej odświętnych spotkań (autonomiczny obszar wystarczy odpowiednio do okazji udekorować).

- Dobre warunki do wspólnego spędzania czasu - w przestronnym, jasnym wnętrzu można się zajmować różnymi sprawami: gotowaniem, jedzeniem, zabawą, odrabianiem lekcji, a także innymi pracami domowymi, w tym własnym hobby; i wszystko w towarzystwie najbliższych - niekoniecznie razem, ale po prostu obok siebie. Zyskujemy okazję do rozmów, wymiany myśli i doświadczeń, zacieśniania więzi. W takim układzie nawet telewizor staje się tylko jednym z wielu elementów, nie dominuje tak bardzo jak w pokoju dziennym.

- Niezobowiązujący klimat sprzyja rodzinnym, sąsiedzkim czy towarzyskim spotkaniom i znosi dystans. Przewijający się przez dom goście nie czują się skrępowani, bo nie muszą odrywać gospodarzy od zajęć. W kuchni z jadalnią łatwo zatrzymać się na dłużej, wypić szklankę herbaty, otrzymać poradę, omówić lokalną sytuację i podzielić się plotkami - bez takich rozmów często zapominamy, jak wiele spraw łączy mieszkańców okolicznych domostw.

- Porządek w salonie czy pokoju dziennym. Gdy codzienne życie toczy się w odpowiednio poszerzonej kuchni, znacznie łatwiej utrzymać porządek w reprezentacyjnych częściach mieszkania (po domu "rozpełza się" mniej naczyń, zabawek, okruchów).

- Wyposażenie oraz umeblowanie może stanowić dosyć dowolną mieszankę, odpowiadającą zarówno praktycznym potrzebom, jak i estetycznym upodobaniom gospodarzy. Urządzanie kuchni z jadalnią nie jest aż tak zobowiązujące, jak otwartego wnętrza - to przecież w gruncie rzeczy osobne pomieszczenie.

- Większa przestrzeń da się elastycznie wykorzystywać. Na przykład część prac kuchennych można wykonywać na stole, a szafki kuchenne w pobliżu niego z powodzeniem spełnią funkcję bufetu czy pomocnika.

Mankamenty

Wymaga dużego, jasnego, łatwo dostępnego i atrakcyjnego pomieszczenia. Im lepsze miejsce przeznaczymy na potrzeby kuchni z jadalnią, tym chętniej będą z niej korzystać domownicy, a często również goście. Zbyt mała powierzchnia albo gospodarczy charakter pomieszczenia nie zyskają jej zwolenników, a jedzenie przy kuchennym stole stanie się raczej przykrym obowiązkiem.

Wyposażenie powinno być ładne i trwałe; nie tyle modne, co przyjazne i komfortowe, bez wrażenia prowizorki czy bałaganu. Kuchni z jadalnią nie powinno się nadawać charakteru pomieszczenia gospodarczego czy składowiska rupieci. Słowem - potrzebna jest autorska, osobista i zarazem elegancka całość, a taki efekt niełatwo osiągnąć bez odrobiny talentu, doświadczenia lub pomocy fachowca od wnętrz.

Kuchenne otoczenie stołu utrudnia organizację oficjalnych przyjęć. Może podkreślić archaiczny podział na miejsce dla domowników i gości, tymczasem dzielenie pomieszczeń na codzienne i odświętne, przypominające czarną i białą izbę w chałupie, nie ma dziś specjalnego uzasadnienia - domy są dobrze ogrzewane, a sprzątanie jest stosunkowo łatwe.

Zobacz też

Kuchnia otwartaKuchnia zamkniętaCiekawe rozwiązania dla kuchniZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładZOBACZ TEŻ WIDEO

Skomentuj:
Kuchnia otwarta, połączona z jadalnią - wady i zalety
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX