Miejsce na ubrania - szafa czy garderoba

Szafa wnękowa w sypialni. Minimalna odległość od szafy do łóżka wynosi ok. 70 cm

Szafa wnękowa w sypialni. Minimalna odległość od szafy do łóżka wynosi ok. 70 cm (Fot. Indeco)

Ubrania przechowujemy zazwyczaj w trzech rejonach domu: w okolicy wejścia - ubrania wierzchnie, w pobliżu sypialni i łazienek - stroje codzienne i wyjściowe, a odzież i bieliznę przeznaczoną do prania - możliwie najbliżej miejsca, w którym znajduje się pralka.
Szafa czy garderoba?

Szafa nie zastąpi garderoby. A zważywszy, że garderoba nie musi zabrać więcej miejsca, niż łącznie zabiorą porozstawiane po domu szafy (zwłaszcza, że trzeba przy każdej z nich uwzględnić przestrzeń potrzebną na otwarcie drzwi i podejście do ubrań), warto dopilnować, by w projekcie domu znalazło się miejsce na urządzenie wygodnego pomieszczenia na ubrania. Na dodatek w garderobie łatwo jest w razie potrzeby ukryć na przykład deskę do prasowania czy kosz z dopiero co upraną bielizną.

Przydatne informacje na temat garderobyNa garderobę powinniśmy przeznaczyć minimum 3,50 m2. Mniejszej nie ma sensu planować, bo będzie niewygodna i nie spełni dobrze powierzonych jej zadań.

O pojemności garderoby w dużym stopniu decyduje jej kształt. Najwygodniejsza i najbardziej wydajna garderoba to taka z szafami rozmieszczonymi po bokach pomieszczenia i z pozostawionym pomiędzy nimi pasem o szerokości 1,20 m na swobodne poruszanie się.

Bez względu na kształt, zawsze warto dopilnować, aby w centralnej części pomieszczenia dało się wygospodarować przestrzeń o powierzchni około 1,50 m2, gdzie będzie się można wygodnie przebrać.

Zobacz projekt garderobyNa poddaszu garderoby urządza się często pod skosami połaci dachu, co pozwala maksymalnie wykorzystać powierzchnię domu. Bardzo ważne jest jednak, zwłaszcza przy wyborze i ocenie projektu, zapoznanie się z przekrojem obejmującym obszar przewidziany na przechowywanie ubrań, na którym będzie precyzyjnie zaznaczona wysokość najniższych miejsc. To dopiero pozwoli ocenić, jakość przestrzeni i opłacalność takiego rozwiązania.

Jedynie w najmniejszych domach, gdzie ze względu na ograniczony metraż nie da się wygospodarować pomieszczenia o minimalnej szerokości 110 cm (w węższym nie da się wygodnie obrócić, wysunąć szuflady czy wyminąć się z innym domownikiem), lepiej jest zdecydować się na szafy rozmieszczone w przestrzeni komunikacyjnej i w pokojach. Będą oszczędniejsze i wygodniejsze niż zbyt mała garderoba.

Lokalizacja

Okrycia wierzchnie i buty przechowujemy zwykle przy wejściu do domu. Tutaj więc powinno się znaleźć miejsce na wieszaki. Optymalnym rozwiązaniem jest zaplanowanie w tym rejonie oddzielnego pomieszczenia na ubrania. Powinno ono znaleźć się również możliwie blisko przejścia do garażu, z którego najczęściej korzystają domownicy.

Szatnia w osobnym pomieszczeniu uwalnia strefę wejścia od funkcji magazynowej - pozwala nawet włączyć jej przestrzeń do dziennej, reprezentacyjnej części domu i dzięki temu osiągnąć wrażenie większej przestronności wnętrza.

W szatni oprócz ubrań można przechowywać wszelkie torby i torebki, parasole, kalosze, peleryny, a także ewentualnie buty narciarskie czy łyżwy oraz okrycia wierzchnie gości. Ponieważ w szatni zdarza się zostawiać odzież zmoczoną lub zabrudzoną, pomieszczenie powinno być wykończone materiałami odpornymi na wilgoć i zanieczyszczenia. Bardzo ważne jest też zapewnienie w szatni wydajnej wentylacji.

Na odzież i bieliznę osobistą przeznacza się zazwyczaj obszar zlokalizowany blisko sypialni lub bezpośrednio w niej.

Jeśli miejsca w domu starczy tylko na jedną większą garderobę, najczęściej planuje się ją z wejściem z holu, tak by była dostępna dla wszystkich domowników. Przy odpowiednim układzie przestrzennym domu warto rozważyć pomysł wspólnej garderoby jako łącznika-śluzy pomiędzy pokojami.

Optymalny układ to taki, gdy każdej sypialni da się podporządkować osobne pomieszczenie na ubrania. Wówczas zazwyczaj nie planuje się wejść z holu, poprzestając na połączeniu garderoby z pokojem. Popularnym rozwiązaniem, zwłaszcza w USA i Kanadzie, jest planowanie garderoby jako śluzy między sypialnią a łazienką.

Więcej o domowych miejscach do przechowywania różności przeczytasz w:

Schowki, spiżarnie, garderobyGdzie ukryć zapasy - ABC dobrego domuSchowki tu i tam - ABC dobrego domuZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładZOBACZ TEŻ WIDEO

Skomentuj:
Miejsce na ubrania - szafa czy garderoba
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX