Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Schowki tu i tam - ABC dobrego domu

Architekt Anna Ukielska, Agnieszka Cal-Hubska

Środki czystości i sprzęt do sprzątania, zapas drewna do kominka a także czekająca na narodziny drugiego dziecka wanienka do kąpania niemowląt - wszystkie te przedmioty, z którymi na razie nie chcemy lub nie możemy się rozstać, gdzieś trzeba upchnąć. Nie powinny one zagracić ani garderoby, ani spiżarni, trzeba więc znaleźć na nie inne miejsce.

PONOWNA PUBLIKACJA ZA ZGODA WLASCICIELI !!!!!!
W niemal każdym domu jest kominek, często jednak zapomina się o wyznaczeniu obok niego miejsca na drewno - tymczasem specjalna nisza może stać się wyrazistą ozdobą wnętrza
Fot. Bartosz Makowski
Na przechowywanie można wykorzystać każde cofnięcie w murze, każdą wnękę wynikającą z konstrukcji budynku. Rozmaite, wbudowane w ścianę szafy i schowki są niemal obowiązkowym elementem współczesnych minimalistycznych wnętrz, w których eleganckie, ale nieliczne meble ustawia się w układzie pejzażowym, z dala od ścian, na tle dużych przeszkleń. Zabudowanie kącików pozwala uporządkować linię ścian i jest znacznie tańszym i mniej kłopotliwym rozwiązaniem niż zakup drogich, dopasowanych do wystroju domu mebli. Zagospodarowanie wnęk, oprócz tego że odciąża przestrzeń domu od nadmiaru rzeczy pozostawionych na widoku, jest też znacznie tańsze niż zakup eleganckiej szafy. Łatwiej również taką zabudowę uczynić neutralną estetycznie - niemal niewidoczną w wystroju.

Schowki na miarę

Dobrze, by domowe schowki były uniwersalne. Dlatego, planując ich wyposażenie, lepiej brać pod uwagę systemy półek, które łatwo można przebudowywać - w zależności od zmieniających się potrzeb. Gdzie warto planować schowki? Przede wszystkim w przestrzeniach komunikacyjnych (np. pod schodami), co zapewni stosunkowo łatwy dostęp do przechowywanych przedmiotów. Trzeba jednak dopilnować, by nie zwężały one przestrzeni komunikacji. Często znajduje się też miejsce w łazience, kotłowni, a nawet w sypialniach.

Dobrym miejscem na przechowywanie bywa garaż. W miarę uniwersalny musi mieć co najmniej 2,7 m szerokości i 5,5 m długości. Jeśli do tych wartości doliczymy 1-1,5 m na przestrzeń magazynową, problem z przechowywaniem mamy przynajmniej częściowo rozwiązany.

Rzeczy, z których korzysta się raz-dwa razy do roku - ozdoby świąteczne czy sprzęt biwakowy - można trzymać w niezamieszkanej części poddasza. Rozwiązanie to trzeba jednak zaplanować zawczasu, wymaga ono bowiem wyznaczenia i wycięcia otworu w stropie, zainstalowania schodków (choćby w postaci składanej drabinki) i zabezpieczenia podłogi takiej kryjówki. Jeśli przedmioty, które planujemy przechowywać pod samą kalenicą, wymagają w miarę stałej temperatury, trzeba koniecznie pomyśleć o tym na etapie ocieplania poddasza i zdecydować się na położenie ocieplenia na całej połaci dachu, nie tylko do wysokości stropu nad drugą kondygnacją.

Zobacz projekt garażu z miejscami na szafki i półki



Schowki a bezpieczeństwo

Magazynowane rzeczy nie mogą stanowić zagrożenia dla mieszkańców. Trzeba zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza mając do czynienia z przedmiotami o bardzo dużych gabarytach, ciężkimi czy ze szkła. Zagrożenie stanowią także chemikalia. Oczywiście w domu najważniejszy jest zdrowy rozsądek, ale warto także pamiętać o kilku zasadach uniwersalnych:

- na cięższe rzeczy warto przeznaczyć półki na dole regałów, co uchroni głowy domowników przed ewentualnym urazem podczas zdejmowania czy umieszczania przedmiotów na miejscu; półki powinny być szczególnie solidne;

- narzędzia elektryczne należy przechowywać w miejscach chronionych przed zamoknięciem;

- chemikalia i rzeczy łatwopalne przechowujemy z dala od źródeł ciepła i ognia;

- produkty spożywcze - z dala od chemikaliów, a wszystkie potencjalnie niebezpieczne przedmioty - pod zamknięciem, daleko od miejsc, w których przebywają dzieci.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Schowki tu i tam - ABC dobrego domu