Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom z tarasem na dachu

Oliwia Sokołowska

Innowacyjne, nowoczesne koncepcje domów jednorodzinnych stają się coraz popularniejsze. Na szczególną uwagę zasługuje projekt pracowni 81.WAW.PL. Na pierwszy rzut oka urzeka niebanalną formą, uzyskaną dzięki przesunięciu i załamaniu trzech brył. Dzięki wysunięciu bryły, tworzącej trzecią kondygnację, dom zyskał imponujący taras na dachu. A to nie koniec niespodzianek. Wewnątrz budynku architekci zaplanowali także prywatną windę.

dom jednorodzinny, projekt domu
Budynek składa się z trzech kondygnacji nadziemnych oraz jednej podziemnej
Projekt i wizualizacja: 81.WAW.PL.
Projekt domu w Gdyni Orłowie przygotowany przez warszawską pracownię architektoniczną 81.WAW.PL zakłada dynamiczny kształt bryły budynku. Na całość składają się trzy, poprzesuwane względem siebie, asymetryczne bryły, w kolorach białych i ciemnych. Dlatego też elewacja, powstała z załamania płaszczyzn, wygląda niezwykle efektownie. - Bryła mieszcząca w sobie parter budynku, czyli część dzienną domu, została częściowo uniesiona oraz odchylona - opowiada architekt Rafał Grudziąż.

- Całkowicie przeszklona parterowa kondygnacja otworzyła się dzięki temu na ogród, a wyjście na taras z jadalni zyskało oryginalne zadaszenie, utworzone z wyższej kondygnacji - wyjaśnia.

Trzecia kondygnacja została zaplanowana jedynie na części piętra. Smukłą bryłę architekci zaprojektowali tak, aby na dachu drugiej kondygnacji utworzyć ogromny, przestronny taras z widokiem na Zatokę Gdańską. Z centrum zetknięcia się trzech brył odchodzi oryginalna odnoga - element oddzielający wjazd do garażu podziemnego

Dzięki wydłużeniu i odpowiednim umiejscowieniu konstrukcji parteru strefa wejścia również zyskała zadaszenie. mieści nie tylko przestronny salon, standardowo połączony z kuchnią i jadalnią, ale także garderobę, wygodny w komunikacji przedpokój oraz windę. - Przygotowany projekt zakłada bowiem instalację w budynku prywatnej windy osobowej, która ułatwi komunikację między dziennym parterem, a sypialniami na piętrze - podkreśla Rafał Grudziąż. Dziś oferta producentów wind jest naprawdę szeroka. Nie ma żadnych problemów technologicznych, aby dom jednorodzinny czy rezydencję wyposażyć w windę. Wszystko zależy od zasobności portfela mieszkańców. Dla przykładu szwajcarski Schindler stworzył windę specjalnie z myślą o niskich budynkach mieszkalnych. Zastosowano w niej mały silnik i małej średnicy koło napędzające, co pozwala na znaczną oszczędność miejsca.

Interesujący jest także fakt, iż schody na pierwsze piętro, zostały zaprojektowane naprzeciwko schodów do piwnicy. Nie jest to rozwiązanie powszechnie stosowane przez architektów, ale za to bardzo praktyczne - dodaje architekt z pracowni 81.WAW.PL.

Na pierwszej kondygnacji budynku architekci zaplanowali trzy wygodne sypialnie, tyle samo pomieszczeń garderobianych oraz dwie przestronne łazienki. Jedna z nich liczy aż 17,5 m2 Wszystkie pomieszczenia połączy 23-metrowy, przestronny ciąg komunikacyjny.

Powierzchnia działki wynosi 800 m2, natomiast powierzchnia użytkowa domu - 415 m2 Budynek składa się z trzech kondygnacji nadziemnych oraz jednej podziemnej. W garażu zaplanowano dwa miejsca parkingowe.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Dom z tarasem na dachu