Dom z wykuszem

Andrzej Markowski
28.11.2012 , aktualizacja: 27.11.2012 11:10
A A A Drukuj
Wizualizacja domu od strony wschodniej

Wizualizacja domu od strony wschodniej (Projekt i rys: arch Leszek Kalandyk/Agata Uramek/Pracownia LK&Projekt)

Mimo, że dom powstał dla typowej czteroosobowej rodziny, architekci z pracowni opracowującej projekty do katalogu zrobili go na konkretne zamówienie i z myślą o znanej sobie działce.
Metryczka projektu

Powierzchnia użytkowa (bez garażu): 119,4 m2

Powierzchnia zabudowy: 121,5 m2

Wymiary działki: 17 × 35 m

Autor: architekt Leszek Kalandyk

Kontakt: tel. 12 412 42 71, 12 411 88 45, e-mail: biuro@lk-projekt.pl, www.lk-projekt.pl

Inwestorzy

Dom powstał na zamówienie małżeństwa z dwójką dzieci. Mimo że na rynku jest ogromna oferta projektów domów, rodzina nie znalazła niczego, co zaspokoiłoby jej potrzeby. Dlatego inwestorzy poprosili architektów z pracowni, której propozycje były najbardziej zbliżone do ich oczekiwań, o opracowanie projektu specjalnie dla nich.

Chodziło przede wszystkim o dopasowanie budynku do działki, którą otrzymali w prezencie ślubnym od rodziców, i której nie chcieli się pozbywać ze względów sentymentalnych, a także dlatego, że miała dobrą lokalizację.

Przyszłym domownikom zależało na otwartej kuchni, połączonej z jadalnią zlokalizowaną w wymarzonym pół- okrągłym wykuszu, oraz na tarasie skierowanym na wschód.

W dużej sypialni chcieli mieć wydzielone miejsce na biurko z komputerem, a dla dzieci - chłopca i dziewczynki - osobne pokoje z miejscem na naukę.

Inwestorzy cenią sobie tradycyjną architekturę, bez udziwnień, ale w nowoczesnym ujęciu. Zależało im też na tym, by ich przyszły dom miał smukłą sylwetkę oraz funkcjonalne wnętrza możliwie najlepiej dopasowane do ich potrzeb.

Działka

Plan domu w dużym stopniu zdeterminowały warunki lokalne, w tym przede wszystkim kształt działki oraz ekspozycja względem stron świata.

Działka z wjazdem od strony południowej ma wymiary 17 × 35 metrów. To niewiele, zwłaszcza że właścicielom zależało na słonecznym salonie oraz tarasie i trzeba było tak rozmieścić pomieszczenia na planie budynku, aby okna salonu nie znalazły się tylko w najbardziej zacienionej, północnej części budynku.

Założenia projektowe

Podstawowe zadania, jakie postawił przed sobą architekt przystępując do prac nad nowym projektem, obejmowały dwie kwestie. Po pierwsze - dostosowanie budynku do parametrów działki, po drugie - zrealizowanie większości sugestii inwestorów, którzy przychodząc do pracowni, wiedzieli dokładnie, czego oczekują.

Do zbudowania domu projektant postanowił wykorzystać tradycyjne materiały budowlane, starając się zarazem nadać budynkowi w miarę nowoczesny charakter.

Ceramika poryzowana o dobrych parametrach energetycznych, dobrze ocieplony dach oraz podłoga na gruncie sprawiają, że dom będzie energo- oszczędny.

Zadaszony taras, stanowiący przedłużenie pokoju dziennego, łączy się z półokrągłym wykuszem i - zgodnie z życzeniem właścicieli - jest umieszczony od wschodu.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Brak komentarzy

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych