Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom z oddzielnym miejscem do pracy

Barbara Mariańska

Praca we własnych czterech ścianach, zamiast w odległym biurze, to dziś bardzo atrakcyjne rozwiązanie. Dlatego planując dom, warto przewidzieć w nim wygodne miejsce na działalność zawodową.A gdyby tak pomyśleć o pracowni w osobnym budynku?

projekt domu, dom jednorodzinny, projekt domu na zamówienie, domy zdjęcia, domy realizacje
Główna bryła domu
Fot. Grid Architekci
Powierzchnia użytkowa domu: 159 m2

Powierzchnia działki: 615 m2

Autor: architekci Agnieszka Zając, Artur Toboła; GRID architekci

Kontakt: tel. 71 343 62 25 e-mail: biuro@grid.net.pl; www.grid.net.pl ul. Jarocińska 59, 51-011 Wrocław

Działka

Choć parcela położona jest blisko centrum Wrocławia, to otoczenie ma raczej wiejski charakter.

Trapezowa, niewielka działka znajduje się na skraju nowego osiedla, wytyczonego na granicy historycznej osady Osobowice, przy skrzyżowaniu dwóch ulic o małym natężeniu ruchu. Północną granicę parceli stanowi rów melioracyjny zarośnięty tarniną, odgradzający zurbanizowane tereny od łąk - dawnych polderów. Od północnego wschodu również znajdują się łąki. Południowa krawędź działki graniczy z drogą wewnętrzną, a jedynie od wschodu parcela styka się z inną działką przeznaczoną pod zabudowę.

Założenia projektowe

Sytuacja była o tyle nietypowa, że ten dom architekci projektowali dla siebie. Dzięki temu etap prac przygotowawczych związanych z określeniem funkcji budynku i jego wyglądu, został skrócony niemal do zera. Pozostało jedynie dopasować program funkcjonalny do działki.

Zdecydowano się na wzniesienie dwóch budynków. Dwukondygnacyjny, przekryty dwuspadowym dachem przeznaczono na dom. W parterowym, o płaskim zadaszeniu, urządzono pracownię (zdjęcie). Połączone tarasem i charakterystycznym drewnianym ogrodzeniem, tworzą gospodarstwo przypominające dawną okoliczną zabudowę. Budynki dzielą działkę na dwie strefy: frontową - z utwardzonym podjazdem dla samochodów i wejściem, oraz ogrodową - bardziej prywatną.

Przyszli właściciele zrezygnowali z budowy garażu. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyli na zakup wysokiej jakości materiałów budowlanych i wykończeniowych. Przyjęte rozwiązania techniczne umożliwiły wykonanie budynku metodą gospodarczą, z niewielką pomocą profesjonalnych ekip (mury, posadzki betonowe, okna).

Inspiracją dla twórców projektu było gospodarstwo z sąsiedztwa z budynkiem mieszkalnym oraz gospodarczym. Projektanci postanowili powtórzyć ten układ, zwłaszcza że od początku zależało im na wyraźnym rozdzieleniu pomieszczeń o funkcji mieszkalnej i tych przeznaczonych do pracy.

Wygląd budynku

By nadać zabudowaniom wiejski charakter, zastosowano tradycyjne materiały: cegłę, drewno i tynk. Charakterystycznym elementem wizerunku domu są imitujące wrota do stodoły płaszczyzny z desek modrzewiowych pomalowanych na czarno, które ładnie kontrastują z bielą tynku na ścianach. O zagrodowym charakterze całości zadecydowała również decyzja podzielenia działki na część reprezentacyjną i gospodarczą parkanem. Nieco nowoczesności dodaje zabudowaniom geometryczność brył domu i pracowni, podkreślona brakiem okapów oraz zbędnych detali.

Zobacz koszty budowy i eksploatacji tego domu



Wnętrza i ich funkcje

Parter budynku mieszkalnego ma otwarty plan. Jego przestrzeń zorganizowano wokół centralnie położonych schodów. W ich pobliżu ulokowano kuchnię, łazienkę i pralnię z kotłownią.

Salon z kominkiem zajmuje cały południowo-zachodni szczyt domu. Pomieszczenie jest otwarte na poddasze i doświetlone dużym przeszkleniem wychodzącym na ogród. Po drugiej stronie budynku znalazła się sporej wielkości sypialnia, pełniąca funkcję pokoju gościnnego. Główną sypialnię z garderobą oraz wbudowaną łazienką zaprojektowano na poddaszu. Do pomieszczenia wchodzi się z antresoli, która oprócz funkcji komunikacyjnych, pełni też zadanie dodatkowego salonu.

Architekci, dążąc do maksymalnego obniżenia kosztów wykończenia domu i uzyskania nowoczesnej estetyki, postanowili wykorzystać materiały konstrukcyjne do stworzenia wystroju wnętrz. Dlatego zrezygnowano z tynków wewnętrznych na ścianach, wyeksponowano stropy prefabrykowane, nadproża oraz bieloną drewnianą konstrukcję dachu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



Skomentuj:

Dom z oddzielnym miejscem do pracy