Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekty domów: nowoczesny dom z drewnianą elewacją

komentarz architekt Iwona Mere

Wyraźne zróżnicowanie wykończenia ścian, z których dłuższe mają deskowanie przechodzące aż na dach, a krótsze to gładko tynkowane szczyty w drewnianych ramach sprawia, że dom prezentuje się elegancko, a zarazem skromnie. Budynek nie odcina się zbyt mocno od otoczenia, ale zachowuje własny, oryginalny charakter.

projekty domów, dom jednorodzinny
Elewacja północno-wschodnia
Projekt i wizualizacja jmsSTUDIO
Dom o powierzchni około 150 m2 jest przeznaczony dla typowej, czteroosobowej rodziny. Wspólny parter to przede wszystkim salon, otwarty aż po dach i spinający w całość dwie kondygnacje skromnego na pierwszy rzut oka domostwa. Jednoprzestrzenna część dzienna, lekkie schody i antresola będą sprzyjać życiu rodzinnemu, jednak nadzór nad maluchami może stanowić w tych warunkach duże wyzwanie (trudno będzie uchronić dzieci przed wchodzeniem na schody, do kuchni i w inne potencjalnie niebezpieczne miejsca). Dlatego projekt polecam przede wszystkim rodzicom z podchowanymi, samodzielnymi dziećmi w wieku szkolnym. Dwie kompletnie wyposażone łazienki (po jednej na każdym poziomie) ulokowano w sąsiedztwie schodów, więc zarówno goście, jak i domownicy będą mieć do nich wygodny dostęp.

W prostej bryle obok części mieszkalnej znalazł się jednostanowiskowy garaż. O ile szerokie otwarcie przestrzeni dziennej (w pionie i poziomie) oraz integracyjny klimat zapisuję po stronie zalet domu, to "przygarnięcie" pod wspólny dach samochodu wydaje się rozrzutnością chyba że potraktujemy ten obszar jako rezerwę powierzchni, którą w przyszłości da się wykorzystać w inny sposób: jako pracownię, bardziej autonomiczny pokój dla dorosłego dziecka lub seniora itp.

Działka

Budynek ma prostą bryłę, plan w kształcie wydłużonego prostokąta oraz dwuspadowy dach z połaciami nachylonymi pod kątem 400. Jest zwrócony szczytem do drogi dojazdowej i ciągnie się w głąb parceli. We frontowej ścianie znajduje się tylko brama garażowa, a wejście do budynku zaplanowano na bocznej elewacji. Rozwiązanie dobrze pasuje do współczesnego charakteru domu, ułatwi także zagospodarowanie frontowej części posesji. Część terenu będzie można przeznaczyć na wygodne parkowanie samochodów, a furtkę i chodnik prowadzący do drzwi wejściowych wyraźnie odseparować od "placu manewrowego", wykorzystując zieleń i efektowne oświetlenie.



Dom jest przeznaczony na działkę z wjazdem od północy. Autorka podkreśla, że dzięki optymalnej orientacji oraz starannie dobranemu do wielkości i charakteru pomieszczeń układowi otworów, budynek będzie energooszczędny i będzie w stanie spełnić także wymogi domu pasywnego. To duża zaleta w czasach, gdy energia tyle kosztuje. Z uwagi na bardzo zwartą formę, dom zmieści się na niewielkim kawałku ziemi o szerokości poniżej 20 m i powierzchni w granicach 500 m2. To kolejny plus, choć - naturalnie - większy teren pozwoli na stworzenie ogrodu z prawdziwego zdarzenia oraz lepszą ochronę prywatności - zwłaszcza po stronie tarasu i salonu, gdzie zaplanowano spore przeszklenia.

Wygląd budynku

Prosta forma i ograniczenie do minimum ilości detali gwarantuje budynkowi bardzo neutralny wygląd. Choć wiemy, że wielkości i kształty okien dopasowano przede wszystkim do funkcji pomieszczeń, które doświetlają, to od drugiej strony - na elewacjach - przeszklenia nie robią wrażenia rozrzuconych przypadkowo. Otwory o prostych kształtach także na zewnątrz domu tworzą ładne kompozycje; cieszą oko lekkością i swobodą.

Stosując się do wypracowanego przez architektkę porządku, dach i dłuższe, prostokątne ściany domu można zamiast deskowaniem, pokryć gontem o nieco rustykalnym zacięciu lub łupkiem, czy w oszczędniejszej wersji włóknocementowymi płytkami o charakterystycznej strukturze (tzw. struktonitem), nawiązującymi do kosztownego pierwowzoru; wtedy dom zyska bardziej "miejski" wyraz.

Wnętrza i ich funkcje

Wnętrza domu o bardzo uporządkowanym kształcie zewnętrznym są zaskakująco różnorodne.

Za skromną, choć funkcjonalną strefą wejściową (gdzie zgrabnie rozwiązano system połączeń między głównym wejściem, przejściem do garażu oraz pomieszczenia technicznego), otwiera się prawie 50-metrowa przestrzeń dzienna. Zorganizowana wokół wygodnych, dwubiegowych schodów sekwencja kuchni i jadalni (z oknami od wschodu) oraz części wypoczynkowej - zwróconej ku zachodowi, została częściowo pozbawiona sufitu.

Osobiście zastanowiłabym się nad ograniczeniem tego otwarcia, poprzez powiększenie antresoli i stworzenie na górnej kondygnacji wewnętrznego "balkonu" przy schodach i wzdłuż ściany łazienki. Na wysokiej, podzielonej nim ścianie znakomicie zaprezentowałaby się biblioteka lub galeria zdjęć, obrazów czy pamiątek z podróży Innym sposobem na uatrakcyjnienie tego nietypowego wnętrza jest umieszczenie otworów w ścianach łazienki i głównej sypialni (obie widoczne z salonu). Sztuczka powinna polegać na tym, by bez szkody dla prywatności użytkowników, ich aktywność sygnalizowały zapalające się i gasnące u góry światła. Co powiecie Państwo na pozornie przypadkowo rozrzucone po powierzchni tych ścian "piksele" pojedynczych luksferów?

Dużą zaletą projektu jest również niemal w pełni użyteczne poddasze, dzięki wysokiej na 170 cm ściance kolankowej.

Nawet wysokim domownikom gwarantuje się tu swobodę poruszania w odległości około 50 cm od ścian. Wystarczy zatem w racjonalny sposób umeblować pokoje, rozmieszczając pod ścianami szafki, komody czy biurka, a nikt nie nabije sobie guza.

Metryczka domu

Autorka projektu: architekt Jolanta Smolarska, jmsSTUDIO

Powierzchnia użytkowa domu: 149,3 m2 plus garaż

Powierzchnia zabudowy: 116 m2 I Minimalna szerokość działki: 19 m

Kontakt do pracowni: info@architekt-krakow.pl; tel. kom. +48 601 671 183

Autorka projektu

Architekt Jolanta Smolarska studia ukończyła w roku 2005, na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej. Jej zawodowa dewiza brzmi: "Kocham piękno i sztukę, dlatego architektura jest moją największą pasją".

Wraz z Magdaleną Kidoń oraz Michałem Smolarskim jest współzałożycielką biura projektowego jmsSTUDIO - firmy, która działa na rynku od 2004 roku.

Dzięki doświadczeniu, wykwalifikowanej kadrze i partnerstwu z doświadczonymi projektantami branżowymi, pracownia dysponuje potencjałem umożliwiającym realizację kompleksowych projektów mieszkalnych i komercyjnych; można jej zlecić również wykonanie pomiarów geodezyjnych, badań geotechnicznych, projektów drogowych i innych.

Pracownia zajmuje się również opracowaniem projektów aranżacji wnętrz mieszkalnych i komercyjnych.



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail



Skomentuj:

Projekty domów: nowoczesny dom z drewnianą elewacją