Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom z zadaszonym tarasem

Projekt wybrała i opisała architekt Iwona Mere

Wygodnie mieć nad tarasem szeroki dach, który chroni przed nadmiarem słońca i deszczem. Ma on jednak istotną wadę, bo może zacieniać okna i drzwi balkonowe na ścianie, do której przylega. Na szczęście, architekci mają na to sposoby.

Dom z zadaszonym tarasem - widok od strony wejścia
Dom z zadaszonym tarasem - widok od strony wejścia
Wizualizacja: HORYZONT
Dom dwukondygnacyjny z wbudowanym garażem

Powierzchnia użytkowa: 159,8 m2 (bez garażu i pomieszczeń gospodarczych)

Powierzchnia zabudowy: 151,4 m2

Minimalne wymiary działki: 21,1×23,6 m

Autor: architekt Justyna Wisiecka

Kontakt: tel. (71) 782 50 80; tel. kom. 691 395 541

Główna zaleta:

Współczesny budynek z pełnym piętrem i wbudowanym garażem jest przeznaczony dla czteroosobowej rodziny. Ma plan w kształcie litery L, z zakątkiem idealnie nadającym się do umieszczenia tarasu między częścią kuchenno-jadalnianą a salonem. Taka lokalizacja tarasu sprzyja ochronie prywatności mieszkańców - by poczuć się komfortowo, wystarczy "otworzyć się" na najobszerniejszy oraz najbardziej zaciszny fragment ogrodu. Dodatkowo układ budynku można wykorzystać do zacienienia przydomowego miejsca wypoczynku. Mając do dyspozycji podstawową wersję projektu lub jej lustrzane odbicie, da się ustawić dom na parceli w taki sposób, że o każdej porze dnia znajdziemy tu trochę cienia

Jak będzie wyglądał dom?

Przewaga domu jednorodzinnego nad mieszkaniem (nawet bardzo obszernym i komfortowym) polega przede wszystkim na bonusie w postaci prywatnego ogrodu. Do podstawowych zadań architekta należy stworzenie przyszłym mieszkańcom warunków (a często wręcz zachęt) do wypoczynku na powietrzu oraz powiązanie domowych wnętrz z zielonym otoczeniem.

Klamrą spinającą dwa światy - wewnętrzny i zewnętrzny - jest zwykle taras, który oferuje użytkownikom zarówno typowo domowe wygody (meble, oświetlenie, równe podłoże, ochronę przed zbyt ostrym słońcem lub deszczem), jak i bezpośredni kontakt z naturą. Dlatego warto pozostawić dookoła tarasu możliwie dużo wolnego miejsca na zieleń. Będzie ona nie tylko podstawowym składnikiem pięknych widoków, ale osłoni miejsce wypoczynku przy domu przed spojrzeniami osób postronnych, wiatrem, kurzem, hałasem, spalinami itp., zapewniając mu korzystny mikroklimat.

Wpasowując taras między ramiona budynku, za jednym zamachem oszczędzamy miejsce na działce (wystarczy zachować narzucone przepisami odległości domu od granic parceli) i izolujemy się od ulicy, sąsiedztwa itp. uciążliwości. Warto starannie przemyśleć sprawę zadaszenia tarasu. Lepsza ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi może bowiem doprowadzić do stałego zacienienia domowych wnętrz, gdy dach ograniczy dostęp słońca do większości przeszkleń. Czasem lepiej do zacienienia wykorzystać ściany wzdłuż dwóch krawędzi miejsca do wypoczynku, które osłonią taras przed promieniami słońca, jeśli odpowiednio wykorzystamy orientację parceli.

Część mieszkalna domu ma wysokość dwóch kondygnacji, a uzupełnia ją parterowe skrzydło garażowe. Obie bryły zostały nakryte łagodnie nachylonymi wielospadowymi dachami z szerokimi okapami. Dzięki zróżnicowaniu wysokości oraz wyraźnym poziomym podziałom siedziba wygląda bardzo statecznie i okazale, mimo umiarkowanej powierzchni oraz kubatury (820 m3).

Strefę wejściową wyznacza prostokątna rama (tworząca podcień), a nad taras wysuwa się balkon dostępny z sypialni i holu na piętrze. Nawet jeśli nie będzie zbyt intensywnie użytkowany (często w domach jednorodzinnych balkony przegrywają z zanurzonymi w ogrodowej zieleni tarasami), przyda się jako zadaszenie osłaniające przed deszczem i ocieniające w upalne dni spory fragment tarasu.

Osoby szukające na tarasie ochłody (choćby po dniu spędzonym w rozprażonym słońcem mieście) powinny starannie przeanalizować orientację budynku i zrezygnować z południowo-zachodniej ekspozycji wypoczynkowego rejonu domu.

Skomentuj:

Dom z zadaszonym tarasem