Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom oszczędny

Projekt wybrała i opisała architekt Iwona Mere

Prosta, zwarta bryła, z dużymi przeszkleniami zwrócona ku słońcu i niemal pozbawiona otworów w zimnej, północnej fasadzie to najłatwiejszy sposób ograniczenia wydatków na dom.

projekt domu,projekty domów,dom jednorodzinny
Elewacja wejściowa - "Dom oszczędny"
Wizualizacje: ARCADA
Czego szukamy - główne założenia:

- budynek dla tych, którzy mają ograniczony budżet, ale chcą wznieść wygodny, nowoczesny dom

- orientacyjna wielkość budynku: powyżej 120 m2

- stali mieszkańcy: typowa rodzina - rodzice i dzieci

Główna zaleta :

Zarówno budowa, jak i eksploatacja takiego budynku nie generują żadnych nieracjonalnych kosztów. Przemyślany układ wnętrz i sposób zagospodarowania parceli też mogą zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Zamiast garażu obok domu zaplanowano ażurową wiatę na samochody i zewnętrzne, gospodarcze schowki.

Dom z poddaszem

Powierzchnia użytkowa: 138,6 m2 + wiata na 2 samochody i gospodarcze schowki

Powierzchnia zabudowy:152,6 m2 z wiatą

Minimalne wym. działki: 22,6×20,7 m

Autorzy: architekt Wojciech Drajewicz

Kontakt: tel. (75) 764 68 31, tel. kom. 604 475 148

Usytuowanie na działce

Aby w pełni wykorzystać potencjał projektu, trzeba zainwestować w porządną parcelę o szerokości powyżej 20 m, z ulicą dojazdową wzdłuż zacienionej krawędzi terenu. Naturalnie wielkość i usytuowanie wiaty oraz towarzyszących jej schowków można dopasować do konkretnej lokalizacji i indywidualnych potrzeb, ale gabaryty działki powinny zapewniać swobodę manewru. Na powierzchni 800-1000 m2 na pewno uda się w zgodzie z obowiązującymi przepisami ulokować zarówno budynek, jak i gospodarcze zaplecze, a także otoczyć całość ogrodem, który doskonale uzupełni domowe wnętrza. Wiatę da się oczywiście zastąpić obszernym garażem z częścią magazynową. Dostawiając go do domu, dodatkowo ogranicza się ucieczkę ciepła z części mieszkalnej.

Elewacje

Dom na planie prostokąta o wymiarach w granicach 11 na 9 metrów, jest nakryty dwuspadowym dachem z kalenicą równoległą do frontowej krawędzi parceli. Od tej strony znajdują się tylko wejście do budynku oraz niewielkie okna w połaci dachowej. Wiatę (lub garaż) dla wygody użytkowników warto połączyć z domem, poszerzając zadaszenie (tak by nakrywało zarówno drzwi wejściowe, jak i stanowiska postojowe).

Największe przeszklenia zostały umieszczone w elewacji ogrodowej, gdzie straty ciepła można rekompensować zyskami z nasłonecznienia. Otwarcie części dziennej na ogród uczyni wnętrza domu bardziej atrakcyjnymi, a taras po tej stronie ułatwi korzystanie z zielonego otoczenia, zwłaszcza że osłonięty od ulicy obszar zapewnia użytkownikom prywatność. Dobrym pomysłem na ozdobienie prostej bryły domostwa może być weranda od południa, działająca jak bufor cieplny pomiędzy mieszkaniem a otoczeniem (jeszcze efektywniejsze dogrzewanie wnętrz zapewni np. umieszczenie pod posadzką ogrodu zimowego termotransformatora akumulującego ciepło promieni słonecznych). Dodatkowe okna rozmieszczono w bocznych ścianach szczytowych. Nawet od cieplejszej, zachodniej strony znalazły się tylko eleganckie portfenetry zamknięte balustradami, bez tradycyjnego balkonu. Warto zwrócić uwagę na to rozwiązanie - w domu jednorodzinnym, z ogrodem pod bokiem, nie ma sensu fundowanie sobie trudnego do wyeliminowania mostka termicznego w miejscu osadzenia płyty balkonowej.

Część dzienna

Parter domu ma powierzchnię 90 m2. Wzdłuż ogrodowej elewacji rozplanowano część dzienną złożoną z otwartej kuchni z wyspą, jadalni oraz aneksu wypoczynkowego. W sumie wielofunkcyjne wnętrze z wyjściem na ogrodowy taras zajmuje ok. 45 m2. Przy frontowej fasadzie znalazły się natomiast: sąsiadująca z wejściem szatnia, schody na poddasze oraz dodatkowy pokój (miejsce do pracy lub przenocowania gościa, program doskonale uzupełnia 3-metrowa łazienka z natryskiem).

Dodatkowo z kuchni dostępna jest praktyczna spiżarnia; na inne gospodarcze zasoby: narzędzia ogrodnicze, kosiarkę, meble ogrodowe itp., przeznaczone są zewnętrzne schowki przy wiacie garażowej.

W strefie wspólnej zaplanowano miejsce na kominek. Choć nie brakuje głosów, że trudno połączyć w harmonijną całość kotłownię i aneks wypoczynkowy, nie zniechęcają one budujących do instalowania w salonach wkładów kominkowych z systemem dystrybucji gorącego powietrza, a nawet z płaszczem wodnym. Zwykle dąży się w ten sposób do obniżenia kosztów ogrzewania domu, ale rozwiązanie nie jest idealne - wymaga obsługi. O ile palenie w kominku kojarzy się większości "byłych mieszczuchów" raczej z relaksem niż ciężką pracą, o tyle stałe podtrzymywanie ognia w palenisku trudno pogodzić z zawodowymi obowiązkami. Warto więc realistycznie ocenić szanse na to, czy kominek sprawdzi się jako główne źródło ciepła w domu. W każdym razie zaplanowano go w centralnej części domu i jest łatwo dostępny, co ułatwi wnoszenie drewna itp. (spory zapas można ułożyć np. pod schodami). Na południowej połaci dachu prócz okien zmieszczą się także kolektory słoneczne, doskonale uzupełniające pracę kominka, od wiosny do jesieni podgrzeją dziennie do kilkuset litrów wody może nie za darmo (bo instalacja solarna to konkretny wydatek), ale naprawdę "czysto".

Spore oszczędności przynosi wyposażenie otworów w zewnętrzne rolety czy okiennice (zamykanie ich na noc znacząco ogranicza straty ciepła, ale chroni też przed wzrokiem przechodniów czy sąsiadów, hałasem, a latem przed palącymi promieniami słońca ).

Część prywatna

Prywatne pokoje domowników wypełniają słoneczną stronę poddasza. W centralnym miejscu zaplanowano główną sypialnię, którą doświetla para okien połaciowo-kolankowych. Przy ścianach szczytowych znajdują się dwie pojedyncze sypialnie, a pod opadającą ku północy połacią rozlokowane zostały: łazienka, pralnia oraz sąsiadująca ze schodami otwarta pracownia lub biblioteka. Ten skrawek swobodnej przestrzeni warto zachować w zaproponowanej przez projektanta postaci, bowiem zapewni on skromnemu domostwu trochę przestronności. Z powodzeniem da się tu urządzić zarówno stanowisko komputerowe, jak i dziecinną bawialnię czy kącik telewizyjny. Położenie w strategicznym punkcie umożliwi dyskretny nadzór nad najmłodszymi domownikami, może być też wykorzystywany do rozmaitych prac domowych: prasowania, szycia itp.

Skomentuj:

Dom oszczędny