Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom z przestrzenią gospodarczą

Projekt wybrał i opisał architekt Janusz Kaczorek

Garderoby, spiżarnie, schowki dobrze jest zaplanować na etapie projektowania domu. Bez nich wnętrza zamieniłyby się w graciarnię.

Dom z przestrzenią gospodarczą, elewacja frontowa
Elewacja frontowa
Wizualizacja: ARCHIPELAG
Główne założenia:

- dom dla tych, którzy lubią gromadzić rzeczy - z wygodną, dobrze zaplanowaną częścią gospodarczą,

- orientacyjna wielkość budynku: powyżej 160 m2,

- stali mieszkańcy: typowa rodzina czteroosobowa - rodzice i dzieci.

Główna zaleta projektu:

Mieszkanie w domu wiąże się z gromadzeniem rzeczy. Im dłużej się mieszka - tym więcej ich przybywa. Gromadzą się narzędzia, meble ogrodowe, urządzenia sportowe i rekreacyjne, wreszcie - zapasy jedzenia. To wszystko trzeba gdzieś poukładać, spakować i zamknąć... Dlatego tak cenne są spiżarnie, schowki, garderoby itp. Prezentowany dom ma wszystkiego w sam raz. Zachowano rozsądne proporcje między częścią mieszkalną a zapleczem.

Dom z poddaszem:

Powierzchnia użytkowa: 178,8 m2

Powierzchnia zabudowy: 153 m2

Minimalne wymiary działki: 21×25,6 m

Autorzy: architekci Małgorzata Ochman-Woźny, Artur Wójciak

Kontakt: 071 798 38 38, www.archipelag.pl

Usytuowanie na działce

Obrys domu przypomina kształtem dwa połączone, nakładające się na siebie kwadraty. W jednym z nich (parterowym) zmieszczono wszystkie pomieszczenia gospodarcze, w drugim (z dwiema kondygnacjami) usytuowano pomieszczenia mieszkalne.

Zgodnie z wytycznymi projektantów minimalna szerokość działki, na której da się wznieść prezentowany projekt, wynosi około 21 m, natomiast jej długość nie powinna być mniejsza niż 25,6 m. Ponieważ jednak większość okien wychodzi na tył budynku i w związku z tym to właśnie w tamtą stronę będzie się kierowała uwaga osób przebywających we wnętrzach, warto by na zapleczu domu znalazło się trochę więcej miejsca niż dopuszczalne minimum. W przeciwnym razie trudno będzie stworzyć atrakcyjną perspektywę z widokiem na ogród. Dobrze byłoby więc, gdyby działka miała ponad 30 m długości. Jej minimalna powierzchnia powinna kształtować się zatem w granicach 600 m2.

Jeśli chodzi o lokalizację prezentowanego budynku wobec czterech stron świata, układ wnętrza sugeruje orientację wejścia do domu od północy, a tym samym ogrodu od południa, z ewentualnym odchyleniem o około 45° w każdą stronę.

Elewacje

Dom cechuje prosta, stonowana współczesna architektura. Absolutnie nie można jej zarzucić, że elewacje są przegadane - czyli obwieszone dużą ilością ozdobników.

Kształtna bryła budynku podzielona została na trzy poziomy. Parter wyróżniono boniowanym cokołem w kolorze szarym. Poddasze jest tynkowane na biało. A całość przykryto blaszanym, stalowoszarym dachem. Aby nieco ocieplić chłodne w wyrazie elewacje, nałożono na nie trochę drewna - drewnianym szalunkiem wykańczając parterowy garaż.

Ten klasyczny dom z dwuspadowym dachem będzie pasował do niemal każdego otoczenia - sprawdzi się zarówno w miejscu, w którym wokół znajdą się budynki o współczesnym charakterze, jak i w sąsiedztwie domów dworkopodobnych.

Dodajmy też, że jest to ten typ budynku, który równie dobrze jak dziś będzie wyglądał za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.

Część dzienna

Wnętrza zostały zaprojektowane z myślą o czwórce stałych mieszkańców, ale równie dobrze, po niewielkich zmianach, dom wygodnie pomieści pięć osób.

Możliwa jest też adaptacja gabinetu na sypialnię (np. dla osoby niepełnosprawnej lub starszej). Sprzyja temu usytuowanie łazienki w sąsiedztwie pokoju.

Całość przestrzeni rozplanowano na powierzchni nieco poniżej 180 m2. Na parterze zmieścił się pokój dzienny z kuchnią i wspomnianym gabinetem; na piętrze powstały trzy sypialnie.

Pokój dzienny i kuchnię usytuowano od strony ogrodu. Ta część domu jest mocno związana z otoczeniem. Cała ściana pokoju dziennego została przeszklona i otwiera wspaniały widok na ogród. Z kuchni mamy z kolei bezpośrednie wyjście na zadaszony taras, co pozwala urządzić na tarasie wygodną letnią jadalnię.

Od strony ulicy usytuowano gabinet, przedsionek i garaż.

Kilka ciepłych słów należy się projektantom za pomysł na pomieszczenia gospodarcze.

Słuszną wielkość ma garaż; może szkoda tylko, że przewidziano miejsce na jeden samochód. Za to obok miejsca na samochód znalazła się wnęka na rowery, motocykl czy wózek. Jeśli taka będzie wola domowników, da się urządzić tam niewielki warsztat.

Z garażu prowadzą drzwi w stronę ogrodu. Po drodze znajduje się pomieszczenie, które będzie można wykorzystać do przechowywania mebli i narzędzi ogrodowych.

Drugi szlak komunikacyjny prowadzi z garażu do części mieszkalnej domu. Po drodze przechodzi się przez pomieszczenie na kocioł c.o. i związane z nim urządzenia. W tym wnętrzu jest jeszcze tyle miejsca, że da się w nim ukryć narzędzia i materiały związane z eksploatacją domu. Można by też zmieścić w nim umywalkę czy prysznic, które bardzo przydadzą się do umycia psu łap i oczyszczenia zabłoconych butów.

Zaraz przy przedsionku, pod schodami, znajduje się jeszcze schowek, który może służyć jako spiżarnia (blisko kuchni) lub podręczna graciarnia.

Powstał naprawdę funkcjonalny dom - w sam raz dla czteroosobowej rodziny. Powinien zadowolić nawet osoby o naturze chomika...

Część prywatna

Na górze zaplanowano trzy pokaźne sypialnie - wszystkie o powierzchni powyżej 20 m2. Główna ma aż 30 m2 - tyle co pokój dzienny w niejednym domu!

Ulokowane w ścianach szczytowych okna sypialni mają normalne rozmiary, co sprawia, że w pomieszczeniach będzie jasno i przestronnie.

Pewnym mankamentem może być zaledwie jedna łazienka na tym poziomie. Na cztery osoby to trochę mało. Brak drugiej może się dać we znaki domownikom szczególnie w godzinach szczytu. Na szczęście jest zapasowa łazienka na dole.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Dom z przestrzenią gospodarczą