Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wygodny dom na ciasną działkę

Projekt wybrał i opisał architekt Janusz Kaczorek

Zaprojektowanie domu na małą działkę wymaga od architekta wyobraźni, dyscypliny, pomysłowości i... talentu. Ale jeśli się uda, zadowoleni będą nie tylko autorzy projektu, ale przede wszystkim właściciele.

Elewacja frontowa
Elewacja frontowa
Wizualizacja: Archipelag
Główne założenia:

- dom na małą działkę, jakich wiele można spotkać w okolicach podmiejskich

- orientacyjna wielkość domu: powyżej 200 m2

- stali mieszkańcy: rodzina czteroosobowa - rodzice i dwoje dzieci

Główna zaleta

Po przejrzeniu kilkuset gotowych projektów udało mi się znaleźć jedynie pięć spełniających założone kryteria. A szukałem domu, który mógłby stanąć na działce o powierzchni około 500 m2, pomieściłby wygodnie czteroosobową rodzinę i przynajmniej jeden samochód, i który by przyzwoicie wyglądał. Tak, wiem - ostatnie kryterium jest mocno płynne i nieobiektywne, ale cóż, taki mój przywilej

Dlaczego tak niewiele jest dobrych małych domów?

Ano dlatego, że taki dom wyjątkowo trudno zaprojektować. Pracę nad projektem małego domu można porównać do sklejania modelu statku w butelce. Przestrzeń jest ograniczona do minimum, a w środku każdy element musi być przemyślany i funkcjonalny. Bywa, że milimetry decydują o tym, czy da się wszystko spasować.

Dom z piętrem

Powierzchnia użytkowa: 148 m2, plus wiata 17,3 m2

Powierzchnia zabudowy: 118,2 m2

Minimalna szerokość działki: 23 m

Autorzy: architekci Anna Marcjasz, Artur Wójciak

Kontakt: 071 798 38 38

Usytuowanie na działce

Plan parteru przypomina kształtem kwadrat. Piętro jest nieco większe i nadwiesza się od strony wejścia. Miejsce na jeden samochód zaprojektowano w formie wolno stojącej wiaty usytuowanej w pewnej odległości od bocznej elewacji.

Autorzy projektu zakładają, że minimalna działka powinna mieć kształt kwadratu i około 500 m2 powierzchni. Jednak, zmieniając wzajemne położenie wiaty garażowej i domu, można całość dopasować do działki o innym kształcie. W skrajnej sytuacji wiatę da się nawet "przytulić" do domu (np. od strony kuchni), oszczędzając kilka metrów na szerokości działki. Te zaoszczędzone metry można na przykład wykorzystać na drugie miejsce parkingowe. Tak więc pomysł oddzielenia miejsca na samochód od reszty domu jest niewątpliwą zaletą projektu. Daje dużą swobodę w zagospodarowaniu parceli.

Najważniejsze okna otwierają widoki na trzy strony działki: front, tył i od strony wiaty. Na czwartej, bocznej elewacji znajdują się dwa mało znaczące okna do pomieszczenia gospodarczego i holu na parterze. Jeśliby zamienić okna na pustaki szklane, dałoby się zmniejszyć obowiązkową odległość do sąsiada o jeden metr. To kolejny przykład na potencjalne możliwości adaptacji tego projektu do skrajnie małej działki.

Elewacje

Bryła domu jest bardzo prosta - jak na mały dom przystało. W kilku słowach: składa się z prostopadłościanu z doklejonym drewnianym pudełkiem na piętrze. Wysunięta na ponad dwa metry bryła tworzy na parterze głęboki podcień. Tam znajduje się osłonięte przed deszczem wejście do domu.

Na elewacjach zastosowano dwa rodzaje materiałów. Dolna część domu wykończona jest tynkiem warstwowym, nadwieszenie - drewnem lub materiałem drewnopodobnym. Takie zestawienie ma na celu podkreślenie kompozycji domu - składającego się z dwóch przenikających się brył.

Innym ciekawym pomysłem jest wysunięte obramienie okien, przez co na prostych gładkich elewacjach stają się one bardziej wyraziste. Kształt i wielkość okien jest podporządkowana wnętrzu domu. Tam gdzie trzeba, są duże i otwierają szeroki widok na ogród (w części dziennej, gabinecie), gdzie indziej wpuszczają jedynie trochę światła - mają kształt poziomych szczelin (między innymi w pomieszczeniu gospodarczym i łazience).

Część dzienna

Wnętrze domu jest bardzo przejrzyste. Aby uniknąć wrażenia ciasnoty, parter rozplanowano jako jednoprzestrzenne wnętrze. Jest to tym ważniejsze, że dolny poziom domu liczy niespełna 70 m2. Stąd zapewne pomysł połączenia pokoju dziennego z jadalnią, kuchnią i holem wejściowym - w sumie około 55 m2.

Do domu wchodzimy przez przedsionek, który pełni również funkcję garderoby (został obudowany z dwóch stron szafami). Dobrym pomysłem są dwuskrzydłowe drzwi przesuwne prowadzące z przedsionka do wnętrza domu. Przez większą część roku, kiedy jest ciepło, mogą być rozsunięte, powiększając tym samym przestrzeń parteru.

Zaraz przy wejściu (może trochę za blisko) usytuowano schody na górę. Wraz z sąsiadującym z nimi kominkiem tworzą najważniejszy element wnętrza i powinny być potraktowane z należytym szacunkiem (warto zadbać o ich staranne wykończenie) przy projektowaniu wnętrza domu.

Na parterze wydzielono dwa pomieszczenia: w.c. oraz gospodarcze - z miejscem na kocioł i spiżarnię.

Znajdująca się obok schodów kuchnia, dla kucharza może się okazać trochę za mała. Chodzi głównie o niewielką powierzchnię blatu roboczego i przestrzeń na składowanie produktów i przyborów kuchennych. Sytuację może poprawić dodatkowy blat wzdłuż okna. Ponadto warto dobrze wykorzystać wspomniane pomieszczenie gospodarcze tuż za ścianą. W spiżarni można trzymać zapasy kuchenne. W drugiej części, gdzie znajduje się kocioł grzewczy, jest miejsce na pralkę lub mały warsztat domowy.

Część prywatna

Na piętrze znajdują się dwie sypialnie z garderobami, gabinet, duża łazienka i pomieszczenie gospodarcze (które można przeznaczyć np. na pralnię). Wszystkie pokoje dostępne są z przestronnego holu. Nadwieszenie piętra sprawia, że na górnej kondygnacji jest więcej miejsca niż na parterze.

Układ piętra umożliwia pewne proste zmiany, co jest kolejną mocną stroną tego projektu.

Najbardziej oczywista z nich to przeznaczenie gabinetu na trzecią sypialnię. Ponad 18 m powierzchni można w ten sposób oddać dla dwojga dzieci. Co prawda przy tej liczbie osób jedna łazienka może okazać się niewystarczająca. Jeśli będzie taka potrzeba, drugą łazienkę można urządzić w pomieszczeniu gospodarczym. Może być dostępna z holu lub połączona bezpośrednio z jedną z sąsiadujących sypialni.

Niewątpliwym atutem obu sypialni są przyzwoitej wielkości garderoby. Równie dobrze można jednak z nich zrezygnować i zamiast nich zaplanować szafy wnękowe. Wtedy powiększymy sypialnie, dając sobie większą swobodę w ustawianiu mebli.

Ten niewielki zgrabny dom może wybawić z kłopotu niejednego właściciela małej działki. Tym bardziej, że daje dużą swobodę zagospodarowania działki i wnętrza domu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Wygodny dom na ciasną działkę