Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom z pokojem gościnnym

Projekt wybrał i opisał: architekt Janusz Kaczorek

Dom z wydzielonym pokojem gościnnym, w którym można ulokować gosposię, nianię lub okazjonalnych gości.

Widok od frontu
Widok od frontu
Wizualizacja: ARCH DOM
Główne założenia:

- orientacyjna wielkość domu: 180-220 m2

- liczba stałych mieszkańców: rodzina czteroosobowa - rodzice i dwoje dzieci

Dom z płaskim dachem - metryczka

- Powierzchnia użytkowa: 197,3 m2

- Powierzchnia zabudowy: 206,3 m2

- Minimalna szerokość działki: 21,5 m

- Autor: architekt Grzegorz Majewski

- Kontakt: 071 789 93 39, 506 209 284

Główna zaleta

Prezentowany projekt powinien znaleźć uznanie wśród osób, które szukają współczesnego, powściągliwego w wyrazie i dobrze poukładanego domu. Z zew-nątrz charakteryzuje się spokojną, stylistycznie jednorodną architekturą - wyraźnie nawiązującą do międzywojennego modernizmu. Oszczędna w wyrazie bryła domu powinna z powodzeniem wtopić się w każde otoczenie.

Wnętrze budynku to przykład bardzo sprawnego rozplanowania pomieszczeń, z odrobiną szaleństwa w obrębie salonu. Dom składa się z pięciu pokoi z kuchnią i jadalnią oraz niezbędnych dodatków, zmieszczonych na powierzchni około 200 m2 - co też jest wynikiem dobrym i wartym zauważenia.

Usytuowanie na działce

Obrys domu jest zbliżony kształtem do kwadratu o boku długości 13,5 m, z wysuniętą do przodu bryłą garażu na dwa samochody. Minimalna szerokość działki powinna więc wynosić około 21,5 m. Długość nie powinna być mniejsza niż 22,5-23 m. Biorąc pod uwagę rozplanowanie wnętrza domu, optymalnym kształtem działki byłby wydłużony prostokąt o boku szerokości około 22 m i długości ponad 30 m. Wynika to ze sposobu rozmieszczenia okien na elewacjach, a co za tym idzie - najbardziej eksponowanych widoków z wnętrza. Elewacja ogrodowa jest nasycona oknami i z tej racji warto od tej strony zapewnić trochę więcej przestrzeni w ogrodzie. Mając na względzie powyższe sugestie, minimalna powierzchnia działki powinna się kształtować w granicach 650 m2.

Zakładam, że przed garażem pojawi się podjazd o długości około 6-7 m, umożliwiający zaparkowanie dwóch samochodów. Zasadnicza bryła budynku będzie odsunięta od ulicy o długość garażu i podjazdu, czyli o około 12-13 m. O tyle będzie też odsunięte okno kuchni od chodnika, co ma dwie zalety. Po pierwsze, przed oknem pojawi się pokaźny kawałek ogrodu. Po drugie, domownicy będą chronieni przed spojrzeniami przechodniów, nie tracąc możliwości podglądu, kto stoi przed furtką.

Jeżeli chodzi o orientację domu względem stron świata, najlepiej usytuować wejście od północy. Ale niewiele się zmieni, jeżeli dom obrócimy o 60° w jedną lub drugą stronę.

Elewacje

Bryłę domu cechuje spokojna elegancja. Przyczyniają się do tego dobre, wyważone proporcje ścian i okien oraz oszczędnie i właściwie użyte materiały wykończeniowe. Sporo tu cytatów z modernistycznej architektury międzywojennej (jak choćby charakterystyczne poziome daszki nad oknami i tarasem czy poziome układy okien), zgrabnie połączonych ze współczesnymi wątkami i materiałami. I nic więcej nie trzeba. Dom będzie równie dobrze wyglądał za lat kilkanaście i kilkadziesiąt. Jedyne, co się zmieni, to otaczająca zieleń, która mimo upływu czasu nadal będzie się dobrze komponować ze spokojną architekturą.

Warunkiem sukcesu jest zachowanie zasady kolorystycznej przedstawionej na wizualizacjach: jasnych ścian (złamanej bieli lub jasnych odcieni beżu czy szarości) i ciemnych dodatków - ram okiennych i wstawek na elewacji w tym samym kolorze.

Część dzienna

To już kolejny prezentowany dom, w którym na pochwałę zasługuje sposób rozplanowania wnętrza.

Centralnie położone schody minimalizują powierzchnię komunikacji. Zatem większość z 200 m2 wnętrz budynku przeznaczono na kształtne i odpowiednio duże pomieszczenia.

Układ domu mieści się w tradycyjnym schemacie: dół - część dzienna, góra - sypialnie i łazienki. Jedynym wyjątkiem jest dodatkowy pokój na parterze, który może służyć mieszkańcom na różne sposoby. Bezsprzecznie stanowi dodatkowy walor projektu. Na co dzień da się urządzić w nim gabinet, a w razie potrzeby wykorzystać go jako pokój gościnny, czyli dwa w jednym. Może też służyć jako pokój dla gosposi czy niani do dziecka. W każdym z tych przypadków dużą zaletą jest lokalizacja - z dala od sypialni domowników i blisko łazienki na parterze, co zapewnia poczucie intymności każdej ze stron. Takie pokoje coraz częściej pojawiają się w domach stojących na obrzeżach miast - tam, gdzie trudno jest dojechać i skąd jeszcze trudniej wrócić.

Wróćmy do rozplanowania domu. Po minięciu progu trafia się do przedsionka, przy którym znajdują się garderoba i wejście do kuchni przez spiżarnię (po drodze można odłożyć zakupy). Dalej otwiera się widok na część dzienną: z jadalnią po lewej i pokojem dziennym na wprost. Oba pomieszczenia będą szczodrze oświetlone naturalnym światłem. W pokoju dziennym od razu zwraca uwagę dwukondygnacyjna przestrzeń zwieńczona świetlikiem nad kominkiem. Nad częścią z obniżonym stropem zaplanowano galerię, gdzie można urządzić na przykład bibliotekę. Na przedłużeniu jadalni znajduje się kuchnia z blatem oddzielającym oba pomieszczenia. Otwiera się z niej widok na ogród przed domem i wejście na działkę.

Przejście z garażu do domu prowadzi przez pomieszczenie gospodarcze. Byłoby wygodniej, gdyby dało się z garażu wejść do przedsionka, przy którym są garderoba i spiżarnia. Przecież większość zakupów będzie wnoszona przez garaż. Zatem im bliżej do kuchni i spiżarni, tym lepiej. Podobnie z ubraniami, które w zaproponowanym przez architektów układzie można zrzucić z siebie dopiero po pokonaniu kilku pomieszczeń, co na co dzień może być uciążliwe. To jedyny słabszy punkt domu.

Część prywatna

Góra jest równie dobrze poukładana co dół. Wchodzimy schodami na rozświetloną galerię. Po bokach znajdują się wejścia do sypialni. Jedna z nich ma osobną wewnętrzną łazienkę i garderobę.

Dwukondygnacyjna przestrzeń nad salonem bardzo mocno wiąże parter z piętrem. Przebywając na galerii, można uczestniczyć w tym, co się dzieje na dole, mając przy tym możliwość ukrycia się na przykład w głębokim fotelu, z książką w ręku. Kłopotliwe może być jednak przenoszenie się hałasu z salonu na górę. Aby nieco wyciszyć piętro, nie tracąc nic z widoku na dół, można odciąć galerię od części dziennej taflą szkła. Zresztą liczba możliwości ciekawego rozwiązania wnętrza jest bardzo długa. Co należy dodać do długiej listy zalet tego projektu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Dom z pokojem gościnnym