Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom dwurodzinny - dla wielopokoleniowej rodziny i nie tylko

Tekst: architekt Mariusz Jaworski z Pracowni Projektowej Archipelag

Dom dwurodzinny, nazywany również dwulokalowym, to najczęściej budynek z poddaszem użytkowym lub piętrowy, w którym zaplanowano dwa osobne mieszkania, z zachowaniem troski o komfort i prywatność użytkowników. Domy takie cieszą się popularnością ze względu na swój funkcjonalny i ekonomiczny charakter - w kosztach budowy i utrzymania partycypują dwie rodziny, co przekłada się na znaczne oszczędności domowych budżetów.

projekt gotowy domu dwurodzinnego
Projekt gotowy domu dwurodzinnego Raul, Pracownia Projektowa Archipelag
Wizualizacja: Pracownia Projektowa Archipelag
W świetle prawa budowlanego dom dwulokalowy jest traktowany jako budynek jednorodzinny, co oznacza, że można go swobodnie wybudować na działce, gdzie plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza jedynie zabudowę jednorodzinną.

Do największych zalet domów dwulokalowych można zaliczyć:

- niższe koszty zakupu działki

- mniejsze koszty budowy

- niższe koszty utrzymania domu

- w przypadku domów wielopokoleniowych - poprawa relacji rodzinnych

Zamieszkać razem, ale osobno

W domu dwurodzinnym mogą zamieszkać dwie rodziny, które nie są ze sobą spokrewnione, ale ze względów ekonomicznych uważają takie rozwiązanie za atrakcyjne i komfortowe lub dwie rodziny o wspólnych korzeniach. Domy dwurodzinne są najczęściej wybierane przez rodziny z dziećmi, które chcą zamieszkać pod jednym dachem ze starszymi członkami rodziny. Taki typ domu dwurodzinnego jest określany mianem wielopokoleniowego - nawiązuje do tradycyjnego archetypu domu, gdzie wszyscy członkowie rodziny tworzą jedną wspólnotę mieszkańców - realizują wspólne cele, pomagają sobie na każdym etapie. Rozwiązanie to odpowiada chęci zaopiekowania się rodzicami na starsze lata, sprzyja także integracji całej rodziny. Dom dwulokalowy składa się z lokali, których wielkość jest determinowana przez ilość mieszkańców - zwykle jest to lokal większy, przeznaczony dla 3-4-osobowej rodziny oraz mniejszy, dedykowany 2-osobowej rodzinie. Ważne, aby oba mieszkania były zaprojektowane tak, aby tworzyły azyl prywatności i swobody. Istnieje możliwość zachowania komunikacji pomiędzy lokalami, najczęściej poprzez wspólne pomieszczenie gospodarcze lub klatkę schodową. Przenikanie się stref w budynku dwulokalowym jest indywidualną sprawą mieszkańców - jedni preferują czytelny podział, inni wybierają łączenie stref zewnętrznych, a nawet wewnętrznych np. aranżują wspólną przestrzeń.

Dom dwulokalowy to doskonała propozycja dla rodzin wielopokoleniowych, dla dwóch rodzin, które chcą podzielić się kosztami budowy domu, a także dla inwestorów, którzy myślą o wynajmie lub zaadoptowaniu drugiego lokalu na część usługową.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom dwurodzinny - dla wielopokoleniowej rodziny i nie tylko