Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Małe łazienki, czyli wygoda w domu jednorodzinnym

Aleksandra Cupek

Liczba łazienek w domu powinna rosnąć proporcjonalnie do liczby mieszkańców. Jeśli w niewielkim nawet pomieszczeniom zapewnimy dobrą organizację przestrzenną, ergonomiczne wyposażenie i atrakcyjne wykończenie, to łazienki mogą być powierzchniowo niewielkie, ważne by było ich dostatecznie dużo.

WNETRZA , LAZIENKA STYLIZACJA KAMILA MAKARUK FOT. MONIKA LEWANDOWSKA / PHOTOTAPETA PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 2 (232) - 2 2011 PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 1 (243) - 1 2012
Usytuowanie łazienek, ich wyposażenie i liczba to ważny element komfortu. Dobrze zaprojektowane łazienki i ich dostateczna liczba usprawniają życie domowników. Decyzje z tym związane najlepiej podejmować na etapie projektowania, uzgadniając je z architektem.
Fot. Monika Lewandowska

3 m2 - minimum tyle musi mieć łazienka w domu jednorodzonnym, by dało się ulokować w niej wc, umywalkę i prysznic



W dużym pomieszczeniu domu zwykle czujemy się lepiej i swobodniej niż małym, łatwiej je też utrzymać w porządku i urządzić, bo mniej w nim ciasnych trudno dostępnych zakątków.

A jednak w domach jednorodzinnych lepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie kilku małych łazienek, zamiast jednego obszernego salonu kąpielowego.

Kiedy warto zdecydować się na małe łazienki w domu?

- gdy metraż całego budynku jest niewielki,

- gdy dzięki małej łazience inne pomieszczenie - takie, w którym przebywamy często i długo - będzie mogło być większe,

- gdy potrzebujemy dodatkowego sanitariatu, na przykład dla gości,

- gdy łazienka będzie jedynie uzupełnieniem innego pomieszczenia i poszerzeniem jego funkcji, na przykład --przy sypialni lub przy saunie.

Uwaga! Małe łazienki wymagają szczególnie dobrego projektu - tylko te dobrze przemyślane i funkcjonalnie zaplanowane mają szanse spełnić oczekiwania domowników.

Lokalizacja małych łazienek

Odpowiednie usytuowanie pomieszczenia lub pomieszczeń sanitarnych wpływa na ich funkcjonowanie. Dlatego podczas projektowania domu, warto zadbać o dobre zaplanowanie miejsca łazienek. Powinno się przy tym wziąć pod uwagę przynajmniej kilka ważnych aspektów.

Układ funkcjonalny. Na każdej kondygnacji powinna się znaleźć co najmniej jedna łazienka - to pierwsza, podstawowa zasada, której przestrzeganie jest gwarancją komfortu. Warto by jedna z nich była w centralnej części budynku, aby ze wszystkich stron domu był do niej wygodny dostęp i aby inne pomieszczenia funkcjonalnie z nią powiązane (na przykład pralnia, sauna czy siłownia), znajdowały się w jej bezpośrednim sąsiedztwie.

Kształt domu. Decydując się na konkretne rozwiązanie, trzeba sprawdzić, jak na realną wielkość pomieszczeń wpłynie forma zadaszenia domu - czy na kondygnacji prywatnej dominują pomieszczenia pod skosami, czy o pełnej wysokości - bo od tego zależy ilość dostępnej do zagospodarowania przestrzeni.

Liczbę użytkowników. W domu, gdzie mieszka jedynie para małżeńska, potrzeba znacznie mniej osobnych łazienek, niż tam, gdzie na co dzień żyje pięcioosobowa rodzina. W tej drugiej sytuacji, łazienki przy sypialniach można tak wkomponować w przestrzeń pomiędzy pokojami w domu, że staną się dodatkowym buforem chroniącym prywatność mieszkańców.

Zawsze warto też zadbać o zapewnienie łatwego dostępu do sanitariatów z części wspólnej - holu czy korytarza - tak, by wszyscy korzystający mieli do niej jednakowo blisko.

Tryb życia mieszkańców. W wielu domach problemem są wieczne kolejki do łazienki, szczególnie rano. To efekt złego planowania. Zwykle wystarczyłoby jedno dodatkowe wc z umywalką, by życie domowników stało się prostsze.

Możliwości zapewnienia dyskrecji. Ukrycie wejścia do łazienki jest szczególnie ważne w strefie dziennej. Architekt powinien oszczędzić przebywającym w salonie widoku na łazienkowe drzwi, a korzystającym z toalety poczucia bycia pod obserwacją.

Uwaga! Warto postarać się o to, aby domowe łazienki były zlokalizowane blisko siebie lub bezpośrednio nad sobą. Ułatwi to i uprości prowadzenie instalacji sanitarnych.

Słów kilka o wadach dużych łazienek i zaletach małych

Nikt nie zaprzeczy, że posiadanie w domu salonu kąpielowego jest bardzo przyjemne, ale jedynie pod warunkiem, że jego przestrzeni nie uzyskano kosztem kilku mniejszych łazienek.

Przyznać też trzeba, że duża łazienka jest wygodniejsza niż mała, a jej urządzenie sprawia właścicielom znacznie mniej problemów, niż aranżacja ciasnego wnętrza. Jednak w wielu sytuacjach wielkość, a dokładnie - niemal niczym nie ograniczone możliwości przestrzenne - rozleniwiają właścicieli, nie zmuszając ich do kreatywności w wykańczaniu i urządzaniu tego wnętrza. W rezultacie, w dużych łazienkach często pojawiają się przestrzenie nie w pełni wykorzystane, lub nadmiernie zagracone, bo inwestor, dysponując dużą ilością miejsca, nie zastanawiał się nad swoimi zakupowymi decyzjami. Tymczasem warto pamiętać, że duża wanna czy prysznic z masażem i biczami wodnymi nie tylko dużo kosztują, ale zużywają również znaczne ilości drogiej wody oraz energii potrzebnej do jej ogrzania. Salon kąpielowy może więc okazać się znacznie bardziej kosztowny, niż to planowano...

Mała łazienka, mimo swoich niewielkich rozmiarów i tego, że zmusza do wielu kompromisów dotyczących doboru jej wyposażenia i wystroju, nadal pozostawia wiele możliwości kształtowania wnętrza.

Spójna i przemyślana aranżacja, którą wymusza ograniczony metraż, może stać się znakomitym atutem domu. Dodatkowo - dzięki minimalnemu programowi funkcjonalnemu jej wykonanie, wykończenie, wyposażenie oraz ogrzanie nie nadweręży nadmiernie budżetu domowego.

Jeśli w domu zaplanujemy dostatecznie dużo łazienek, to nawet jeśli będą małe, dzięki odpowiednio zróżnicowanemu wyposażeniu doskonale zrealizują powierzone im zadania. Łazienka z wanną przyda się zwłaszcza przy pokoju dziecięcym, taka - z prysznicem - sprawdzi się zarówno przy sypialni rodziców, dziadków, jak i przyjezdnych gości, najmniejsza zaś - wyposażona jedynie w wc i umywalkę - dobrze spełni swoje zadania w pobliżu części dziennej domu, a czasem pomoże też rozładować poranne spiętrzenie, gdy wszyscy w tym samym czasie potrzebują skorzystać z łazienki.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



tekst: architekt Aleksandra Cupek, red. ACH

    Więcej o:

Skomentuj:

Małe łazienki, czyli wygoda w domu jednorodzinnym