Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zaprawy - wyrównywanie ścian i podłóg

Tekst Marek Kędzierski

Rzadko kiedy ściany i podłogi są wystarczająco równe, aby można było od razu przystąpić do ich wykańczania. Dlatego wcześniej warto je wyrównać specjalnie do tego celu przeznaczonymi zaprawami.

masa samopoziomująca,wylewka,zaprawy murarskie,zaprawa wyrównawcza
Jeśli podłoże, które zamierzamy wykończyć dowolną okładziną (płytkami, panelami, drewnianą podłogą), nie jest wystarczająco równe, można nanieść na nie warstwę zaprawy wyrównawczej.
Fot. Weber
Równe podłoże jest niezbędne, aby na podłodze czy na ścianie udało się dobrze ułożyć okładzinę (płytki ceramiczne, panele, parkiet). Często zdarza się jednak, że podłoże (obojętnie, czy w domu nowo wybudowanym czy remontowanym) pozostawia wiele do życzenia - na przykład jest słabe i nierówne, ściany nie trzymają pionu lub podłogi - poziomu.

Przydadzą się wtedy różnego rodzaju zaprawy wyrównawcze. Producenci oferują gotowe produkty, przeznaczone do nanoszenia na różnych podłożach i o różnej grubości warstw. Do podłoży, które będą wykańczane dowolną okładziną, stosuje się:

- gęstoplastyczne zaprawy cementowe (możemy nimi równać ściany, sufity i posadzki)

- wylewki samopoziomujące - rozpływne masy na bazie cementu lub anhydrytu, wyrównujące podłoża poziome.

Zaprawy do równania ścian

Gęstoplastyczne zaprawy wyrównawcze przeznaczone są do wyrównywania większych nierówności podłoża oraz do drobnych napraw punktowych. Zazwyczaj równa się nimi ściany, choć można też ich używać do wykonywania warstwy spadkowej na powierzchniach poziomych.

Na jakie podłoża? Zaprawy wyrównawcze przydadzą się zarówno podczas budowy, jak i remontu. Można nimi równać ściany świeżo wymurowane, choć przede wszystkim stosuje się je do prac remontowych, naprawiając stare, spękane powierzchnie tynku. Przed nałożeniem zaprawy wyrównawczej, naprawiane powierzchnie należy odpowiednio przygotować: usunąć słabo trzymające się warstwy tynku i farby oraz uzupełnić ubytki, dobrze zwilżyć ścianę, a w razie potrzeby także zagruntować.

Ściany świeżo wymurowane nie wymagają szczególnego przygotowania, należy jedynie wyrównać ewentualne ubytki (np. niewypełnione spoiny), by zaprawa nie została tam jednorazowo nałożona zbyt grubą warstwą.

Jak nanosić? Zaprawy wyrównawcze mają różne czasy utwardzania. Najczęściej są to błyskawiczne lub szybkowiążące zaprawy, dodatkowo modyfikowane polimerami, które poprawiają parametry wytrzymałościowe i skracają czas oczekiwania na przyklejenie płytek. Zakres grubości warstw jest określony przez producenta.

Uwaga! Przy wykonywania warstw spadkowych (przy grubościach poniżej 4 cm), powinno się wcześniej nanieść na podłoże specjalną zawiesinę, zwaną mostkiem cieplnym. Jest ona potrzebna, by gęstoplastyczna zaprawa mogła trwale związać z podłożem (nie jest on natomiast konieczny przy wylewkach samopoziomujących, przy których gruntuje się podłoże przed naniesieniem warstwy masy).

Podczas zacierania zaprawy trzeba pamiętać, że im bardziej będzie chropowata, tym lepsza będzie przyczepność kolejnej warstwy. Dlatego nie warto zacierać jej na gładko, jeśli zamierzamy na niej przyklejać płytki.

Masy do równania wylewek podłogowych

Masami samopoziomującymi wyrównuje się podłoża poziome. Można je stosować pod wszystkie rodzaje materiałów posadzkowych: płytki, wykładziny, panele i parkiet. Pozwalają idealnie wyrównać podłoże, ułatwiając i przyspieszając kolejne prace (czyli przyklejanie okładziny), minimalizując równocześnie zużycie zapraw klejących.

Na jakie podłoża? Przy wyborze odpowiedniej wylewki, należy zwrócić uwagę na jej parametry techniczne - powinno się dobierać ją w zależności od rodzaju okładziny. Do podłoży trudnych zaleca się stosować wylewki samopoziomujące, zbrojone włóknem z tworzywa sztucznego.

Uwaga! Zawsze należy sprawdzić, jaka ma być grubość nanoszonej warstwy (określa ją producent) i nie przekraczać jej.

Jak przygotować podłoże? Bardzo ważne jest przygotowanie podłoża pod masy samopoziomujące. Ponieważ ich grubość zwykle nie przekracza kilkunastu milimetrów (choć są też takie, które można układać nawet na grubość 6 cm), muszą więc trwale połączyć się z istniejącym podłożem. Dlatego trzeba je wcześniej starannie przygotować: nie może być na nich żadnych zanieczyszczeń ani mleczka cementowego, które pogarszają przyczepność wylewek.

Podłoże należy też zagruntować: pozwala to usunąć resztki kurzu i pyłu z podłoża oraz redukuje i ujednolica jego chłonność (dzięki temu woda użyta do wymieszania wylewki - konieczna, aby mógł zajść proces wiązania - nie jest zbyt mocno wchłaniana przez podłoże.

Uwaga! Wszelkie pęknięcia podłoża należy naprawić, zanim naniesie się na nie masy samopoziomujące.

Jak nanosić? Masy samopoziomujące najlepiej jest przygotować i wylać za pomocą agregatu, ale można też robić to ręcznie. Przygotowanie masy polega wtedy na wsypaniu suchej mieszanki do naczynia z odmierzoną ilością wody i wymieszaniu (najlepiej mechanicznie), aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Wylewki samopoziomujące należy wylać na przygotowane podłoże bezpośrednio po wymieszaniu. W razie dłuższego oczekiwania, masę należy ponownie krótko wymieszać bezpośrednio przed wylaniem. Masy powinno się nanosić równomiernie, unikając przerw w pracy.

Zaraz po wylaniu, masę należy odpowietrzyć. Używa się do tego celu wałków kolczastych (ułatwiają one również rozprowadzanie masy po podłożu i łączeniu dolewanych, kolejnych wymieszanych porcji).

Uwaga! Należy zwrócić uwagę, by kolce wałka nie były zbyt krótkie ani za gęste - inaczej nie uda się odpowiednio rozprowadzić i odpowietrzyć wylewki.

Po wylaniu masy samopoziomujące powinny być chronione przed nadmiernym nasłonecznieniem i przeciągami.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Zaprawy - wyrównywanie ścian i podłóg