Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Blachodachówka modułowa na dach

Michał Jabłonkowski

Miałem kryć dach blachodachówką w arkuszach, ale widziałem, że u sąsiada kryją blachodachówką w modułach. Czym to rozwiązanie różni się od tradycyjnego? Czy jest lepsze? Jaki jest jego koszt? Antoni M.

Pokrycie dachu z blachodachówki modułowej
Pokrycie dachu z blachodachówki modułowej
Fot. Ruukki
Blachodachówkę możemy kupić w arkuszach (nawet o dużych wymiarach) lub w niewielkich modułach. Arkusze dopasowują dekarze do wymiarów dachu przez umiejętne przycięcie. Dachówki modułowe natomiast nie zawsze tego wymagają.

Blacha w arkuszach

W zależności od wybranego profilu i kształtu dachu, długość arkuszy blachodachówki może wynosić nawet ponad 8 m. Biorąc pod uwagę tak duże wymiary, należy zapewnić odpowiedni transport i rozładunek materiału, jak również przygotować miejsce na placu budowy.

Przede wszystkim jednak warto wiedzieć, że im większy arkusz, tym większe ryzyko jej zdeformowania. Podczas nieodpowiedniego przenoszenia i wciągania na dach może dojść do zniekształcenia arkuszy blachodachówki.

Dla estetyki dachu istotne jest, aby połączenia arkuszy były jak najmniej widoczne. Osiąga się to przez dokładność wykonania przetłoczeń blachodachówki, ale też dobre spasowanie i fachowe przykręcenie arkuszy przez dekarza.

Dla dachów skomplikowanych, o licznych skosach, gdzie połacie przenikają się, koszt pokrycia wzrasta zwłaszcza przy zastosowaniu dużych elementów. Powstaje tam duża ilość zbędnych odpadów, które podwyższają koszt wykonania pokrycia dachu.

Oprócz tego dekarze muszą pamiętać, aby arkuszy blachodachówki nie przycinać narzędziami szybkotnącymi, na przykład szlifierkami kątowymi. Wirująca z dużą prędkością tarcza powoduje miejscowe przegrzanie blachodachówki, uszkodzenie jej struktury, a przez to naraża ją na korozję.

Blacha w modułach

Tworzą pojedynczy lub podwójny rząd dachówek i mają mniejszą długość niż arkusze. By je zastosować niepotrzebne są szczegółowe pomiary dachu; wystarczy informacja o jego powierzchni. Moduły mają standardowe wymiary, dzięki czemu obliczenia materiału, zakup, transport i montaż są łatwiejsze niż arkuszy ciętych na potrzebny wymiar.

Transport blach modułowych zarówno na plac budowy, jak i na dach, nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani dużej ekipy dekarskiej. Do rozładunku, transportu na dach i montażu wystarczą zaledwie dwie osoby.

Ceny blach w arkuszach ciętych i modułach nie różnią się bardzo, jednak dzięki niewielkim wymiarom modułów, zarówno dla prostych, dwuspadowych dachów, jak i dla bardziej skomplikowanych konstrukcji straty materiału są relatywnie małe, co obniża koszty wykonania dachu.

W przeciwieństwie do dużych arkuszy, nie jest konieczne przycinanie modułów na końcach połaci dahcowych. Można blachodachówkę podłożyć pod ułożony już moduł o taką liczbę fal, jaka jest potrzebna w konkretnym miejscu. Zastosowanie większych zakładów nie wpływa na estetykę pokrycia wykonanego z blachodachówki. Poszczególne arkusze pasują do siebie idealnie. Takie rozwiązanie jest bardzo często stosowane przez dekarzy.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Blachodachówka modułowa na dach