Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wymiary drzwi wewnętrznych, czyli co warto sprawdzić przed zakupem

Piotr Wójcicki, Iwona Szczepaniak

Nawet zakup drzwi od najlepszego producenta nie gwarantuje, że nie będziemy mieli z nimi kłopotów. Wiele zależy od precyzji montażu drzwi i odpowiedniego przygotowania ościeża, czyli otworu w ścianie. Sprawdzamy wymiary drzwi wewnętrznych.

kuchnia, drzwi wewnętrzne
75% drzwi wewnętrznych sprzedawanych jest razem z montażem
Fot. Sapeli

Rzadko kto myśli o wyborze i montażu drzwi wewnętrznych na etapie wznoszenia ścian domu. Tymczasem właściwe przygotowanie otworu ma kluczowe znaczenie podczas późniejszego ich osadzania.

Oczywiście, jeśli mamy dobrego wykonawcę, nie musimy się martwić o jakość wykonania ościeża - ściany będą trzymać pion, a szerokość i wysokość prześwitu będzie dokładnie taka, jak zapisana w projekcie.

Niewłaściwie przygotowany otwór w ścianie może być przyczyną złego osadzenia drzwi: mogą się samoczynnie otwierać, nie domykać lub też skrzydło będzie szorować o podłogę i ją rysować.

Częstym błędem jest też montaż drzwi na niewłaściwym etapie budowy. Zwykle wtedy, gdy w pomieszczeniach nie zostały zakończone prace mokre - ściany i sufity nie są otynkowane, a na podłogach nie ma wylewek. Wówczas drzwi są narażone na uszkodzenie podczas robót i na zbyt dużą wilgotność powietrza, która może doprowadzić do wypaczenia skrzydeł i ościeżnic.

Jakie są standardowe wymiary drzwi wewnętrznych?

W standardowych projektach domów otwory na drzwi wewnętrzne mają najczęściej ustalone wymiary. Zwykle szerokość wynosi 80, 90 lub 100 cm, a wysokość 210 cm od poziomu wylewki. W praktyce jednak może okazać się, że pewne modele drzwi do nich nie pasują, ponieważ produkowane są w niestandardowych wymiarach.

  • wymiary drzwi wewnętrznych 80 - otwór na drzwi to 88 cm
  • wymiary drzwi wewnętrznych 90 - szerokość otworu powinna wynosić 101 cm
  • wymiary drzwi wewnętrznych 70 -otwór 81 cm
  • wymiar drzwi wewnętrznych z ościeżnicą- szerokość ościeżnicy musi wynosić co najmniej 80 cm, a wysokość ościeżnicy to minimum 200 cm.
  • wymiary drzwi wewnętrznych z dostawką - maksymalna wysokość drzwi to 240 cm, a szerokość to ok 300 cm
  •  wymiary drzwi wewnętrznych wysokość 200 cm 

Choć montaż przeprowadza się po zakończeniu większości prac wykończeniowych (przed ostatecznym malowaniem ścian), to zanim kupimy drzwi, konieczne jest bardzo dokładne wymierzenie ościeża. Najlepiej, aby zrobił to montażysta jeszcze przed ułożeniem posadzki i tynkowaniem ścian. Wtedy będzie jeszcze dużo czasu na to, aby ewentualnie wyrównać poziom podłogi masą samopoziomującą, skorygować pion i płaszczyznę ścian, zdemontować źle ustawione lekkie ściany szkieletowe i wykonać je na nowo. Dzięki odpowiednio wczesnemu pomiarowi, nie opóźnimy również zakończenia budowy. Trzeba bowiem też pamiętać, że na drzwi czeka się nawet 6 tygodni.

Jakie są nietypowe wymiary i rodzaje drzwi wewnętrznych?

Wymiary otworu. Od nich zależy, czy wybrany przez nas model drzwi da się zamontować. Może się bowiem okazać, po konsultacji ze sprzedawcą lub montażystą, że otwór trzeba najpierw dopasować tak, aby był o 2-3 cm szerszy i o 1-2 cm wyższy niż zewnętrzny wymiar ościeżnicy.

Jak dopasować wymiary otworu w drzwiach wewnętrznych?

Gdy ościeże jest zbyt wąskie, trzeba będzie podkuć ścianę; przy niewielkich różnicach, zbyt dużą szerokość otworu najczęściej koryguje się przez ułożenie odpowiednio grubej warstwy tynku w ścianach murowanych lub zamocowanie dodatkowej płyty gipsowo-kartonowej w ścianach szkieletowych.

Zbyt niski otwór będzie wymagał skrócenia skrzydła drzwiowego, natomiast zbyt wysoki - zamocowania do nadproża płyty gipsowo-kartonowej. W razie potrzeby możemy też zamówić drzwi na wymiar. Jest to jednak rozwiązanie zdecydowanie kosztowniejsze.

Błąd pomiaru lub niedostosowanie otworu może sprawić, że kupimy drzwi niepasujące do naszego ościeża. Zbyt ciasno przylegająca ościeżnica uniemożliwi wprowadzenie zalecanej ilości pianki montażowej; zbyt dużo przestrzeni przy ościeżnicy wymusi zastosowanie dużej ilości pianki, co spowoduje niestabilność drzwi.

Dobór grubości ściany i ościeżnicy

Grubość ściany. Oprócz szerokości i wysokości otworu konieczne jest również zmierzenie grubości ściany. Do niej dobiera się ościeżnicę. Obecnie nie ma z tym problemu - na rynku dostępne są głównie ościeżnice regulowane, które można dopasować do ścian o różnej grubości, nawet przekraczającej 30 cm.

Drzwi prawe czy lewe

Przy zamawianiu drzwi rozwieralnych, musimy sprawdzić, czy mają być lewe, czy prawe. Zasada sprawdzenia strony otwierania drzwi jest bardzo prosta. Wystarczy stanąć przed drzwiami od strony zawiasów i w zależności od tego, z której strony się one znajdują, będą to drzwi prawe lub lewe. Kierunek otwierania drzwi - do pomieszczenia lub na zewnątrz - decyduje o wyznaczeniu linii styku podłóg z dwóch różnych materiałów (na przykład płytek ceramicznych i parkietu). Łączenie powinno znaleźć się pod skrzydłem drzwiowym - wtedy przy zamkniętych drzwiach jest niewidoczne. Dobrze jest uwzględnić rodzaj drzwi, a w trakcie pomiaru otworów poprosić dokonującą je osobę o zaznaczenie tych miejsc. Bardzo dobrym zwyczajem jest wpisywanie sposobu otwierania drzwi na zamówieniu. Mamy wówczas dowód na to, jakie drzwi wybraliśmy, więc w razie dostarczenia innych, możemy składać reklamację.

Co warto zrobić przed montażem drzwi wewnętrznych?

Zanim drzwi zostaną osadzone, warto po dostarczeniu obejrzeć je z każdej strony. Może się bowiem zdarzyć, że ościeżnice lub skrzydła są uszkodzone lub mają wady fabryczne (oderwany fragment laminatu lub forniru, różnice w odcieniach, rysy na lakierze). Takie drzwi powinno się reklamować.

Zdecydowanie łatwiej jest dochodzić swoich praw, jeśli kupiliśmy drzwi razem z montażem przez autoryzowaną ekipę, przeszkoloną przez producenta drzwi i polecaną przez sprzedawcę. Tacy montażyści szybciej dostrzegą wady dostarczonych drzwi i nietrudno im się porozumieć w sprawie wymiany uszkodzonych ościeżnicy lub skrzydła. Niektórzy z nich sami ponoszą koszty zakupu nowych elementów, jeśli producent nie chce uznać reklamacji.

Przed montażem warto też zabezpieczyć drzwi przed zabrudzeniem. Skrzydła najlepiej osłonić folią malarską, a ościeżnicę okleić papierową taśmą. Unikniemy wówczas niełatwych do usunięcia zabrudzeń i niejednokrotnie trwałych uszkodzeń czy wręcz zniszczenia drzwi. Szczególnie trudno pozbyć się zaschniętych śladów po piance montażowej i farbie do malowania ścian. Nieutwardzoną piankę montażową zmywa się rozcieńczalnikiem ekstrakcyjnym; po zaschnięciu można ją usunąć tylko mechanicznie.

Zobacz przegląd drzwi wewnętrznych z cenami

Co eksperci mówią o zamawianiu, kupowaniu, montażu drzwi

    Więcej o:

Skomentuj:

Wymiary drzwi wewnętrznych, czyli co warto sprawdzić przed zakupem