Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Osłony do ogrodów zimowych

Grzegorz Dudek

Decydując się na ogród zimowy, należy już na etapie projektu uwzględnić wyposażenie go w osłony przeciwsłoneczne. Inaczej, w upalne letnie dni stanie się on bezużyteczny, ponieważ będzie w nim gorąco jak w szklarni.

ogrody zimowe
Przed nagrzewaniem najskuteczniej chronią osłony montowane na zewnątrz
Fot. Oknoplast
Zaprojektowanie takich osłon i ujęcie ich w kosztorysie jest o tyle ważne, że niestety, są one - zwłaszcza zewnętrzne - drogie. Wyceniając systemy zaciemnienia ogrodu, wielokrotnie spotykałem się ze zdziwieniem czy wręcz niedowierzaniem inwestorów. Padały słowa: już kilkadziesiąt tysięcy wydałem na ogród i jeszcze tyle mam wydać na osłony?! Problem w tym, że ludzie zwykle dostają od firm zajmujących się budową ogrodów zimowych wycenę samego ogrodu. Potem, kiedy zacznie się go wyposażać w wentylację, ogrzewanie, osłony przeciwsłoneczne i po prostu urządzać - wychodzi drugie tyle...

Osłony na zewnątrz czy wewnątrz

Przed nagrzewaniem najskuteczniej chronią osłony montowane na zewnątrz. Promieniowanie słoneczne, zanim dojdzie do ścian ogrodu, zatrzymuje się lub odbija (w zależności od rodzaju materiału osłony) - nie przedostaje się do środka i nie nagrzewa pomieszczenia.

Osłony wewnętrzne z kolei chronią przed padaniem słońca na znajdujące się w ogrodzie przedmioty - mówiąc potocznie "dają cień". Nie chronią natomiast przed nagrzewaniem się wnętrza. Tu promieniowanie przechodzi bowiem przez szklane ściany i - choć w jakimś stopniu zatrzymuje się na osłonach - podgrzewa powietrze. Dlatego konieczne jest wtedy także stosowanie rozwiązań umożliwiających stałą cyrkulację i wymianę powietrza.

Osłony zewnętrzne. W zaciemnieniu ogrodu zimowego największy problem stanowi dach. Do jego zasłonięcia stosuje się właściwie tylko dwa rodzaje osłon: pergole i verandy. Pergole (w przeciwieństwie do markiz tarasowych) mają montowane do konstrukcji dachu belki, w których przesuwa się materiał. Verandy z kolei to rolety materiałowe wyposażone w system bocznych prowadnic i sprężyn umożliwiających pracę w pozycji poziomej lub ukośnej. Pergolami można zakrywać tylko powierzchnie prostokątne, verandy mogą mieć kształt trójkątów i trapezów. Do zasłonięcia ścian wykorzystuje się natomiast zewnętrzne rolety materiałowe - refleksole, markizolety i żaluzje fasadowe.

Osłony wewnętrzne. Do zasłaniania dachów od wewnątrz najczęściej stosowane są żaluzje plisowane (plisy), system Sunshield (rodzaj żaluzji aluminiowych przystosowanych do pracy w pozycji ukośnej) oraz system Winter Meeting (osłony podwieszane). Jeśli chodzi o ściany, nie ma większych ograniczeń - choć na pewno skuteczniejsze będą materiały dobrze odbijające promieniowanie (żaluzje aluminiowe oraz żaluzje plisowane i rolety materiałowe pokryte od zewnątrz tzw. powłoką perlistą). Innym rozwiązaniem są folie z tworzywa sztucznego, metalizowane ale jednocześnie przezroczyste, które odbijają nawet 70% promieni słonecznych; w zimie z kolei warstewka metalu odbija promieniowanie cieplne pochodzące od ogrzewania i zatrzymuje je we wnętrzu.

Sterowanie ręczne czy elektryczne

Przy systemach zewnętrznych, z uwagi na ich usytuowanie, wchodzi w grę przede wszystkim sterowanie elektryczne. Warto skonfigurować je z automatyką pogodową czyli czujnikiem wiatrowo-słonecznym.

W przypadku systemów wewnętrznych praktycznie wszystkie osłony mogą być sterowane tak ręcznie jak i elektrycznie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Osłony do ogrodów zimowych