Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ściany fundamentowe murowane i monolityczne

Katarzyna Wangin

Ściany fundamentowe można budować już po 2-3 dniach od wykonania ław; beton będzie już dość twardy, choć proces jego wiązania będzie trwał nadal. Możemy je wymurować lub wylać z betonu w deskowaniu.

ściany fundamentowe, fundamenty
Ściany fundamentowe murowane - z pustaków zasypowych
Fot. Bruk-Bet
Ściany fundamentowe murowane

Ściany fundamentowe muszą mieć dużą wytrzymałość i małą nasiąkliwość, powinny też być odporne na działanie mrozu oraz substancji chemicznych i biologicznych. Do ich budowy trzeba użyć materiałów, które spełniają te wymagania.

Bloczki betonowe - to najpopularniejszy materiał na fundamenty. Zwykle mają wymiary 12 × 25 × 38 cm (można budować z nich ściany o grubości 25, 38 lub 51 cm). Ponieważ bloczki bywają niezbyt równe, murowane z nich ściany trzeba przed wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej wyrównać zaprawą cementową (wyrapować).

Bloczki keramzytobetonowe - wyrabia się je z mieszanki betonowej zawierającej drobne frakcje keramzytu, dzięki czemu są lżejsze i cieplejsze od betonowych, choć zachowują zwartą, nienasiąkliwą strukturę.

Bloki silikatowe. Do budowy ścian fundamentowych można stosować pełne bloki silikatowe. Ściany takie trzeba zabezpieczyć przed wilgocią, ale nie trzeba ich rapować.

Pustaki zasypowe. Umożliwiają równoczesne murowanie i ocieplanie ścian. Pustaki najpierw ustawia się na sucho, bez zaprawy (dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu ich dolnych i górnych krawędzi). Później, po ułożeniu dwóch warstw, otwory wypełnia się betonem zwykłym lub z kruszywem lekkim (keramzytem) - jeśli nie będzie robiona dodatkowa izolacja termiczna. W razie potrzeby mur może być zbrojony: pionowo - w otworach pustaków, lub poziomo - w spoinach.

Ściany fundamentowe murowane monolityczne

W ten sposób wykonuje się ściany o grubości do 30 cm. Deskowanie można wykonać z desek, lecz będzie to pracochłonne i drogie. Znacznie lepiej wykorzystać gotowe deskowanie wielokrotnego użytku (inwentaryzowane), którego montaż nie zajmuje więcej niż dzień. Firma, która podejmuje się robót fundamentowych, powinna mieć w swoim wyposażeniu takie deskowanie. Jeśli nie - można je wynająć w wypożyczalni sprzętu budowlanego.

Wykop powinien być na tyle szeroki, aby zapewniony był dostęp z obu stron deskowania. Prace najczęściej wykonuje się dwuetapowo - najpierw betonuje się ławę z ułożonym przedtem zbrojeniem, a po związaniu betonu ustawia się na ławach deskowanie i betonuje ściany. Betonowanie ścian fundamentowych w deskowaniu przeprowadza się od razu do pełnej wysokości - zarówno część, która znajdzie się w gruncie, jak i tę wystającą powyżej terenu wykonuje się jednocześnie.

Pionowych ścian fundamentowych z betonu raczej się nie zbroi; jedynie w ich górnej części układa się zbrojenie wieńczące - robi się je z czterech prętów o średnicy 10-12 mm, połączonych strzemionami. Powinno być ono zakotwione w narożach.

Deskowania wielokrotnego użytku można rozebrać najwcześniej po dwóch dniach, lecz tylko wtedy, gdy temperatura nie spada poniżej 15°C. W niskiej temperaturze twardnienie betonu może trwać nawet 12 dni. Powierzchnie ścian betonowanych w deskowaniach wielokrotnego użytku są gładkie i równe.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Ściany fundamentowe murowane i monolityczne