Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak załatać dziurę w ścianie, suficie?

Małgorzata Krośnicka, Bogdan Rozbicki, Cezary Jankowski

Uderzające w ścianę drzwi, wnoszone do domu duże przedmioty, albo zabawy najmłodszych domowników - ich skutkiem bywają rysy i dziury w ścianach z płyt kartonowo-gipsowych. Dobra wiadomość jest taka, że nawet duże ubytki da się naprawić. Podpowiadamy jak krok po kroku załatać dziurę w ścianie.

17.06.2007 WARSZAWA KROK PO KROKU LIKWIDACJA ZACIEKOW NA SUFICIE ORAZ MONTAZ DRZWI WE WNECE LAZIENKOWEJ DLA CZTERY KATY NZ. SZPACHLA GIPS REKA DLON NAKLADANIE SZPACHLI GIPSOWEJ GLADZ TYNKOWA FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA
Niewielkie i niezbyt głębokie dziury wystarczy wypełnić masą szpachlową.
Fot. Wojciech Surdziel / AG

Jak załatać dziurę w ścianie? 

Najprościej naprawić uszkodzenia w tynkach - tu wystarczy tylko uzupełnić ubytek masą szpachlową, a po jej wyschnięciu, naprawiany fragment przeszlifować i pomalować. Nieco inna jest technika radzenia sobie z dziurami w ścianach wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych. W każdej z tych sytuacji potrzebna będzie masa szpachlowa.

Rodzaj szpachlówki

Do napraw dziur w ścianie możemy użyć preparatów przeznaczonych do konkretnych rodzajów tynków (mas szpachlowych, szpachlówek) lub zastosować uniwersalną masę szpachlową na bazie białego gipsu. Zaletą tego materiału jest jego plastyczność i łatwość użycia.

Nowoczesne mieszanki gipsu naturalnego nie zastygają tak szybko jak czysty gips, dzięki czemu możemy bez pośpiechu i precyzyjnie nakładać zaprawę na uszkodzone miejsce w ścianie.

W sprzedaży są masy szpachlowe w proszku do łatania dziur w ścianie, które przed użyciem trzeba w odpowiednich proporcjach wymieszać z wodą (zgodnie z instrukcją producenta), lub preparaty gotowe do natychmiastowego użytku, niewymagające wcześniejszego przygotowania (są zwykle w mniejszych opakowaniach).

Sposób nakładania masy na dziurę w ścianie

Na pęknięcia duże i głębokie nie nakłada się masy szpachlowej pojedynczą, grubą warstwą. W takiej sytuacji należy wypełniać ubytek stopniowo, nakładając preparat w dwóch, a jeśli to konieczne - nawet w trzech warstwach (pojedyncza nie może być grubsza niż 5 mm).

Narzędzia

Prace należy wykonywać narzędziami ze stali nierdzewnej lub plastiku, gdyż gips jest silnie korozyjny dla zwykłych stali.

Naprawa obtłuczonych narożników

Do naprawy dziur i rys w ścianach z płyt gipsowo-kartonowych wystarczy masa szpachlowa, siatka zbrojąca, ewentualnie nowy kawałek płyty g-k. To jednak za mało, gdy chcemy naprawiać usterki w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia, jakimi są wypukłe narożniki w ciągach komunikacyjnych.

Niewielkie odpryski da się oczywiście zaszpachlować i zamaskować farbą. Jeśli jednak narożnik został zdeformowany (na przykład przez uderzenie wnoszonym do domu ciężkim przedmiotem), trzeba znów nadać mu kształt. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym jest zastosowanie taśmy z aluminiową wkładką i pokrycie jej warstwą gipsu szpachlowego. Drugi natomiast to wymiana metalowego profilu narożnikowego. Trzeba to jednak zrobić nie tylko na uszkodzonym fragmencie, lecz na całym narożu. Nowy profil "nabija" się na narożnik i mocuje warstwą gipsu szpachlowego. Dalej postępujemy standardowo - narożnik szlifuje się, gruntuje i maluje.

Jak załatać dziurę w ścianie z płyty gipsowo-kartonowe?

Wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych do budowy lub wykończenia ścian działowych ma sporo zalet. Ale też jest jedna spora wada - kartonową powierzchnię płyt łatwo uszkodzić. Wystarczy nawet niezbyt mocne uderzenie, aby naruszyć powierzchnię płyty gipsowo-kartonowej - powstaje w niej wgniecenie lub wręcz dziura na wylot.

Inną częstą przypadłością płyt g-k są pęknięcia i rysy. Powstają one w miejscach, w których łączą się płyty - spoiny wykańcza się tu specjalną taśmą i warstwą gipsu szpachlowego.

Na szczęście opisane wyżej dziury w ścianie można łatwo naprawić. Należy użyć jednej z kilku technik, a to, która z nich będzie najlepsza, zależy od wielkości uszkodzenia. Bardzo drobne wgniecenia i ubytki można zaszpachlować masą gipsową, ale większe wymagają uzupełnienia nowym fragmentem płyty g-k.

Gdy dziura w ścianie jest nieduża, nowy fragment płyty gipsowo-kartonowej można "dokleić". Jest na to przynajmniej kilka sposobów, a w zasadzie - co fachowiec, to metoda. Niezależnie jednak od techniki, pierwszym krokiem jest powiększenie dziury i sfazowanie jej brzegów (co znaczy, że trzeba je ściąć pod kątem). Jeśli płyta jest tylko okładziną ściany, na spód "łatki" nakładamy trochę gipsu szpachlowego, który będzie pełnił rolę kleju i następnie łączył jej brzegi z resztą płyty.

Jeśli dziura jest w ścianie zbudowanej w systemie suchej zabudowy, nowy fragment musi być porządnie połączony brzegami z resztą płyty. Można zastosować dodatkowo specjalną ażurową taśmę naprawczą do wzmacniania połączeń płyt gipsowo-kartonowych. Inny sposób to włożenie do otworu siatki metalowej, która po zaszpachlowaniu wzmocni połączenie.

Jak załatać małą dziurę w ścianie?  - Szpachlowanie 

  • Krok 1.Uszkodzone miejsce czyścimy z kruszącego się gipsu i wyrównujemy krawędzie otworu.
  • Krok 2. Ubytek wypełniamy szpachlówką. Jeśli jest głęboki - nakładamy masę w kilku warstwach.
  • Krok 3. Gdy szpachlówka wyschnie, miejsce naprawy szlifujemy drobnoziarnistym papierem ściernym.
  • Krok 4. Na suchą, oczyszczoną z pyłu "łatę" nakładamy farbę - gruntującą i docelową.

Wstawianie "łatki" z płyty gipsowo-kartonowej:

  • Krok 1. Obrysowujemy uszkodzone miejsce tak, by zawierało się wewnątrz kwadratu (lub prostokąta), z 1-1,5 cm zapasu. Z nowej płyty g-k wycinamy kawałek o tych samych wymiarach.
  • Krok 2. Za pomocą ostrego nożyka nacinamy warstwę farby i kartonu wzdłuż boków kwadratu. Następnie delikatnie usuwamy tę część płyty (gdy jest przyklejona do ściany, trzeba ją pokruszyć).
  • Krok 3. Do środka dociętego kawałka płyty mocujemy gwoździkiem listewkę (przyda się do przytrzymania "łatki"). Umieszczamy go w otworze i szpachlą łączymy ze ścianą.
  • Krok 4. Gdy szpachlówka wyschnie, szlifujemy ją drobnoziarnistym papierem ściernym. Zaszpachlowane połączenia gruntujemy (można użyć rozcieńczonej farby) i malujemy.

Jak załatać dziurę w ścianie, czyli wymiana dużego fragmentu płyty gipsowo-kartonowej

Gdy uszkodzenie w ścianie działowej budowanej w systemie suchej zabudowy jest na tyle duże, że ewentualna łatka byłaby niewiele węższa od rozstawu profili pionowych, należy zrezygnować z doklejania jej. Lepiej będzie uszkodzoną część płyty wyciąć i w to miejsce przymocować do profili nowy kawałek.

Pierwszym zadaniem jest w takiej sytuacji namierzenie profili i sprawdzenie, czy podczas wycinania płyty nie uszkodzimy żadnych przewodów (zwłaszcza elektrycznych). Taką "inspekcję" najlepiej przeprowadzić prostym wykrywaczem przewodów (a w ostateczności - metali), który za kilkadziesiąt złotych można kupić w marketach budowlanych.

Następnie zaznaczamy dwiema pionowymi liniami środki profili, pomiędzy którymi znajduje się uszkodzenie, i łączymy je w poziomie tak, aby po zewnętrznych stronach wyznaczonego obszaru pozostała nieuszkodzona ściana. Ostrym nożykiem tapicerskim wycinamy płytę.

Do pionowych profili przykręcamy dwa poprzeczne. W ten sposób powstaje "ruszt", do którego przymocujemy nową płytę. Przykręca się ją wzdłuż krawędzi (za pomocą wkrętów do mocowania płyt gipsowo-kartonowych).

Szczelinę między łatą a ścianą nie wystarczy zaszpachlować. Żeby uniknąć późniejszych spękań, w warstwie gipsu szpachlowego lepiej zatopić specjalną taśmę do łączenia płyt g-k - ostatnią warstwę powinna stanowić szpachlówka gipsowa. Po jej wyschnięciu i wygładzeniu połączeń, nową płytę można pomalować.


Jak załatać dziurę w ścianie tynkowanej? 

Uszkodzenia ścian tynkowanych (przy użyciu różnych tynków) również da się naprawić. Łatwo można poradzić sobie z niewielkimi dziurami w ścianie. Wówczas wszystkie osypujące się i luźno trzymające fragmenty tynku należy usunąć, natomiast miejsca przeznaczone do wypełnienia zaprawą - koniecznie zagruntować. Chłonne tynki przed naprawą można zwilżyć wodą. Uszkodzone miejsce trzeba uzupełnić zaprawą i wyrównać. Na ścianach wykończonych tynkami gipsowymi, na całej powierzchni warto wykonać gładź szpachlową.

Głębokie uszkodzenia tynku trzeba przed naprawą pogłębić i poszerzyć. Dzięki temu zwiększa się powierzchnię, do której będzie przylegać wypełnienie. W pęknięcie najlepiej wcisnąć zaprawę klejącą. Przed jej nałożeniem, szczelinę należy dokładnie zwilżyć mokrą gąbką. To poprawi przyczepność zaprawy klejącej i zapobiegnie zbyt szybkiemu odbieraniu wody. Po całkowitym wypełnieniu rysy na całej jej długości, na zaprawę klejącą nakłada się taśmę naprawczą (siateczkę z włókna szklanego), która wzmocni połączenie z otynkowaną ścianą.

By naprawiane miejsce nie różniło się od reszty ściany, warto je wygładzić i pomalować całą ścianę farbą w tym samym kolorze, co reszta pomieszczenia.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak załatać dziurę w ścianie, suficie?