Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Z czego budować dom: ściany dwuwarstwowe

Opracowanie Katarzyna Wangin

W ścianach dwuwarstwowych za przenoszenie obciążeń odpowiada mur, natomiast za izolacyjność termiczną - warstwa ocieplenia - stąd nazwa ?dwuwarstwowe?: zbudowane z dwóch warstw. W polskich warunkach warstwę ocieplenia układa się przeważnie od zewnątrz i wykańcza na dwa sposoby - na mokro lub sucho.

budowa domu, ściany zewnętrzne, z czego budować dom
Mur można zbudować z dowolnego materiału konstrukcyjnego. Nie musi być bardzo gruby ani ciepły, więc nie warto przepłacać za najcieplejsze bloczki czy pustaki. Ciepłochronność ściany zależy głównie od tego, jak gruba i solidnie zrobiona będzie warstwa ocieplenia.
Fot. Grupa Prefabet
W ścianie jednowarstwowej mur musi być równocześnie mocny i ciepły. W ścianach warstwowych zadania te są rozdzielone. Mur odpowiada przede wszystkim za przenoszenie obciążeń w budynku (dlatego nie musi być gruby; budowanie muru grubszego niż to wynika z potrzebnej nośności jest tylko niepotrzebnym wydatkiem).

Za ciepłochronność ściany odpowiada ocieplenie. Zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2014 roku, jej współczynnik U powinien mieć nie więcej niż 0,25 W/(m2K). Warto jednak obniżyć go, zwiększając grubość ocieplenia. Oznacza to nieco większy wydatek na wełnę czy styropian, ale wydane pieniądze szybko się zwrócą w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

Uwaga! W 2021 roku planowane jest urzędowe zaostrzenie wymagań dotyczących ciepłochronności ścian domów. Współczynnik U dla budynków mieszkalnych nie będzie mógł przekroczyć 0,2 W/(m2K).

Przed decyzją o wyborze ścian dwuwarstwowych

Technologia dwuwarstwowa jest obecnie zdecydowanie najczęściej wybierana podczas budowy nowych domów. Z pewnością tę popularność zawdzięcza stosunkowo łatwej i efektywnej metodzie ocieplania, polegającej (mówiąc w uproszczeniu) na przyklejeniu izolacji do ściany i wykończeniu jej tynkiem cienkowarstwowym. W efekcie elewacja wygląda estetycznie (tynki dostępne są w kilku rodzajach materiałowych i nieograniczonym wyborze kolorów), a w domu jest ciepło. Innym, znacznie rzadziej wybieranym sposobem wykończenia ściany dwuwarstwowej, jest ułożenie okładziny elewacyjnej na sucho (mocuje się ją do rusztu).

Ocieplenie jest integralną częścią ściany dwuwarstwowej. Dlatego, jeśli chcemy oszacować, ile będzie kosztować zbudowanie ścian z konkretnego materiału, nie porównujmy kosztów samych bloczków czy pustaków, ale gotowych przegród, ocieplonych i wykończonych.

Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić kwestii grubości ocieplenia. Jeśli kupiliśmy projekt gotowy, może się okazać, że grubość ocieplenia wyliczona jest tam tak, by współczynnik przenikania ciepła U ścian miał 0,25 - czyli tyle, ile wymagają przepisy. Oznacza to, że wymagana grubość ocieplenia będzie miała w granicach 10-12 cm. To zbyt mało; rozsądną decyzją jest zwiększenie jego grubości nawet do 20 cm, nie tylko z powodu mającego nastąpić zaostrzenia w tym względzie przepisów.

Przed podjęciem decyzji o lepszym ociepleniu domu, należy obliczyć, jaka grubość izolacji będzie dla danej przegrody optymalna. Pomóc w tym może doradca techniczny producenta systemów ociepleń. Orientacyjnie można jednak przyjąć, że po ułożeniu 20 cm ocieplenia (ó współczynniku przewodzenia ciepła = 0,04), ściana z betonu komórkowego (odmiana 600, grubość muru 24 cm) będzie miała U = 0,152, a ściana z pustaków poryzowanych (grubość 25 cm, łączonych na pióro i wpust) - U = 0,174 W/(m2K).

Z czego można budować ściany dwuwarstwowe

Do zbudowania ściany potrzebny jest materiał konstrukcyjny (na warstwę nośną) oraz izolacyjny (na warstwę ocieplenia). Dwa najpopularniejsze materiały do ocieplania ścian, to wełna mineralna lub styropian. Materiały do budowy warstwy nośnej ścian występują w większym wyborze.

Mur. Można go wznieść z każdego dostępnego na rynku materiału: betonu komórkowego, silikatów, ceramiki lub keramzytobetonu. Nie ma tu żadnych ograniczeń dotyczących izolacyjności termicznej bloczków czy pustaków (jak przy ścianach jednowarstwowych), ponieważ nie jest ona tak istotna; odpowiada za nią przede wszystkim warstwa ocieplenia, a nie mur.

Ważne jest natomiast, by wybrany materiał miał odpowiednią wytrzymałość, która zagwarantuje budynkowi nośność i stateczność. Warunek ten spełniają wszystkie materiały dostępne na rynku. Typowe domy jednorodzinne (z poddaszem użytkowym) można wznosić z dowolnego materiału, także z lekkich odmian betonu komórkowego. Jedynie wtedy, gdy obciążenia działające na ściany mają być duże (na przykład w budynkach powyżej 3-4 kondygnacji lub przy dużej rozpiętości stropów), wybór będzie ograniczony do bloków silikatowych, silikatowych, ceramiki i keramzytobetonu.

Do budowy ściany dwuwarstwowej raczej nie warto kupować najdroższych materiałów (na przykład bardzo ciepłych pustaków lub bloczków, z których buduje się ściany jednowarstwowe), bo po prostu nie wykorzysta się ich parametrów. Pieniądze te lepiej przeznaczyć na grubszą warstwę ocieplenia.

Z drugiej strony trzeba sobie zdać sprawę, że choć ciepłochronność elementów murowych ma drugorzędne znaczenie, to niektóre z nich są cieplejsze od innych. I chociaż sam mur nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej izolacyjności termicznej, wydatnie poprawi izolacyjność całej przegrody. Jeśli więc ściany zbudujemy z cieplejszego materiału, będziemy potrzebować cieńszej warstwy ocieplenia. Takimi cieplejszymi materiałami jest beton komórkowy i keramzytobeton, w mniejszym stopniu zaś poryzowane pustaki ceramiczne, a najmniejszym - bloki silikatowe. Ciepło najlepiej akumulują natomiast silikaty i tradycyjna ceramika.

Ocieplenie ścian. Tu wybór jest mniejszy: możemy zdecydować się albo na styropian, albo na wełnę mineralną.

Parametry izolacyjności cieplnej obu materiałów są podobne. Oba również bardzo dobrze nadają się do ocieplania ścian domu. Przy domach jednorodzinnych i popularnym sposobie ocieplania na mokro (z elewacją wykończoną tynkiem cienkowarstwowym), częściej wybierany jest styropian - głównie ze względu na niższą cenę oraz na to, że łatwiej jest znaleźć wykonawców, którzy mają doświadczenie w pracy z tym materiałem.

Wełna z kolei jest częściej wybierana przy ocieplaniu na sucho. W tej metodzie materiał termoizolacyjny nie jest przyklejany do ściany, ale wciskany między elementy przykręconego do niej rusztu (do niego zostaje później zamocowana okładzina elewacyjna). Elastyczną wełnę wygodniej się mocuje niż sztywny styropian.

Oczywiście, nie jest to regułą, i w obu tych metodach - mokrej i suchej - można stosować i jeden, i drugi materiał. Pamiętajmy jednak, że sposób montażu wełny i styropianu nieco się różnią. Jeśli więc zatrudnieni przez nas fachowcy ocieplali do tej pory tylko styropianem, nie zlecajmy im układania wełny (i na odwrót).

Stosowanie wełny mineralnej jest wskazane wówczas, gdy ocieplenie ma dodatkowo pełnić funkcję izolacji akustycznej (chroni przed hałasem znacznie lepiej niż styropian), a także ze względu na bezpieczeństwo pożarowe - jest bowiem całkowicie niepalna. Wełna ma też znacznie lepszą paroprzepuszczalność niż styropian, który przepuszcza parę wodną w minimalnym stopniu, zatem uniemożliwia odparowanie wilgoci ze ścian.

Jeśli do ocieplania ścian dwuwarstwowych wybraliśmy:

- styropian - powinien być odmiany co najmniej EPS 70, najlepiej w płytach z profilowanymi krawędziami, bo wtedy połączenia nie są na styk, lecz na zakład, a więc są szczelniejsze,

- wełnę mineralną - do ocieplania na mokro najlepsza jest wełna hydrofobizowana w płytach fasadowych albo lamelowych (o zaburzonym układzie włókien - są bardziej wytrzymałe na odrywanie), o gęstości 80-150 kg/m3. Dobrym ekonomicznie rozwiązaniem są płyty dwugęstościowe (strona przyklejana do ściany ma mniejszą gęstość, strona wierzchnia - większą). Do ocieplania na sucho można stosować płyty o mniejszej gęstości.

Wykończenie ścian z ociepleniem na mokro lub sucho

Najczęściej stosowanym ociepleniem ścian jest metoda lekka mokra (zwana BSO lub ETICS). Materiały ocieplenia - styropian lub wełna mineralna - przykleja się do ściany, po czym wykonuje się warstwę zbrojącą i nakłada tynk cienkowarstwowy. Zamiast niego można również na ociepleniu przykleić płytki.

Ścianę ocieplaną na sucho wykańcza się natomiast okładziną montowaną na ruszcie. Jest to najczęściej nią drewniana szalówka lub siding winylowy, stosuje się też okładziny z blachy, kształtek betonowych i płyt kompozytowych oraz (coraz częściej) duże kamienne płyty. Okładzinę kupuje się u producenta; tam też można poprosić o dokładną wycenę kosztów wykonania elewacji; pamiętajmy, że sama okładzina to nie wszystko, trzeba jeszcze doliczyć koszt rusztu (często jest systemowy i dość skomplikowany) oraz robociznę (nie każdą okładzinę da się ułożyć samodzielnie).

Materiały do budowy ścian oferują m.in. firmy:

Bruk-bet - www.termalica.pl

Röben - www.roben.pl

Solbet - www.solbet.pl

Xella - www.xella.pl

Wienerberger - www.wienerberger.pl

Materiały do ocieplenia ścian oferują m.in. firmy:

Arbet - www.arbet.pl

Austrotherm - www.austrotherm.pl

Isover - www.isover.pl

Knauf Industries - www.knauf-industries.com

Knauf Insulation - www.knaufinsulation.pl

Styropmin - www.styropmin.pl

Swisspor - www.swisspor.pl

Termo Organika - www.termoorganika.pl

Rockwool - www.rockwool.pl

Schwenk Insulation - www.schwenk.pl

Ursa - www.ursa.pl

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



Skomentuj:

Z czego budować dom: ściany dwuwarstwowe