Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Usuwanie mchów, grzybów i porostów z pokryć dachowych

Krzysztof Patoka

Sposoby czyszczenia dachów zależą od rodzaju materiału kryjącego. Zanim wybiorą Państwo preparat do usuwania nalotów i zabezpieczenia dachu przed ponowną inwazją mikroorganizmów, radzimy skonsultować się z producentem pokrycia

Dachówki ceramiczne

Dostępne na rynku preparaty stosuje się zwykle na suche powierzchnie - tylko niektóre nakłada się dopiero po zmyciu oczyszczonej powierzchni wodą. Pokrytą preparatem powierzchnię pozostawia się na czas podany w instrukcji producenta. Następnie usuwa się mchy, glony i porosty twardą szczotką. Czasem jednokrotne pokrycie preparatem nie wystarczy i zabiegi te trzeba powtórzyć. Po oczyszczeniu warto zaimpregnować powierzchnię dachu środkiem zapobiegającym rozwojowi mikroorganizmów.

Dachówki cementowe

Pokrycie czyści się podobnie jak dachówki ceramiczne, po czym dodatkowo dach można spłukać wodą. Przed porastaniem można chronić dachówki cementowe warstwą farby akrylowej, którą co pewien czas się odnawia. Zazwyczaj farbę taką można kupić u producenta dachówek. Na rynku dostępne są także farby akrylowe, które po nałożeniu tworzą elastyczną powłokę (uszczelniającą też powstałe na pokryciu mikropęknięcia). W ten sposób można uszczelnić jedynie dachówki wcześniej niemalowane farbą.

Dachówki bitumiczne i blachy dachowe

Jeśli pokrycie porosło w niewielkim stopniu, to dach należy kilkakrotnie zmyć wodą z łagodnym detergentem i pozostawić do wyschnięcia. Gdy stopień zarośnięcia jest większy, można zastosować jeden z dostępnych na rynku środków, na przykład Algat na dachówkach bitumicznych lub Dimousse na blachach dachowych.



    Więcej o:

Skomentuj:

Usuwanie mchów, grzybów i porostów z pokryć dachowych