Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom w kilka tygodni - konstrukcje prefabrykowane

Tekst: Katarzyna Wangin

Gdy chcemy szybko zamieszkać w nowym domu, możemy albo kupić gotowy, albo wybudować go w ekspresowym tempie. Tę drugą możliwość gwarantuje jedynie prefabrykacja, czyli przygotowanie elementów domu w specjalnych wytwórniach.

Budować szybko można nie tylko w technologii lekkiego szkieletu drewnianego. Są technologie, w których budowanie jest jeszcze szybsze dzięki zaawansowanej prefabrykacji. Współczesne domy prefabrykowane - choć ich elementy powstają w fabryce - nie mają wiele wspólnego z niepopularną wielką płytą. Ich ściany mają zwykle bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła U (poniżej 0,3), a autoryzowani przez producentów montażyści stawiają z przygotowanych w fabryce elementów solidne i trwałe konstrukcje.

Co oferują producenci

W Polsce jest kilkanaście firm specjalizujących się w ekspresowej budowie domów. Wytwarzają prefabrykaty w różnych technologiach: od kanadyjskiej, w której ściany w konstrukcji szkieletowej montuje się w całości w fabryce, a na placu budowy tylko łączy się je ze sobą, przez mniej znane konstrukcje ze styropianu albo wzmocnionego PVC czy też z płyt wiórkowo-cementowych, aż po technologie, w których głównym materiałem konstrukcyjnym jest beton. Producenci oferują swoje domy w różnej cenie, a ich ofercie towarzyszy różna liczba gotowych projektów. Firmy oferujące elementy na dom proponują kupującym różny zakres usług: od stanu surowego otwartego do usługi "pod klucz": z kafelkami na ścianach, a nawet meblami kuchennymi.

Trzeba jednak przyznać, że mimo coraz bogatszej oferty budowanie z prefabrykatów nie jest jeszcze w Polsce rozpowszechnione. Inwestorzy nie znają nowych technologii, a zresztą do nowości brakuje nam zaufania. Wciąż żywe są też złe skojarzenia związane ze słowem "prefabrykacja", które przypomina nam blokowiska z fabryk domów. Wszystko to sprawia, że za najsolidniejsze uważa się u nas domy murowane w tradycyjny sposób - mimo że na stole montażowym hali fabrycznej znacznie łatwiej zapewnić wysoką jakość elementów domu.

Dla kogo dom gotowy?

To dobre rozwiązanie dla osób zapracowanych albo tych, którym zależy na szybkiej przeprowadzce, bo na przykład muszą sprzedać mieszkanie, żeby uzyskać środki na rozpoczęcie budowy. Ofertom firm proponujących domy gotowe powinni też przyjrzeć się ci, którzy mają na budowę skromne środki: ceny metra domów pod klucz są zwykle niższe niż ceny metra nowych mieszkań oddawanych w tzw. standardzie deweloperskim, czyli bez podłóg, białego montażu i drzwi wewnętrznych.

Na co zwracać uwagę

Zakres usług. Oferty firm bardzo się różnią, dlatego trzeba dokładnie sprawdzić, co obejmuje cena. A potem koniecznie dodać do niej koszt wszelkich niezbędnych (a nieuwzględnionych w wycenie) materiałów i prac.

W miarę możliwości dobrze zlecić firmie komplet robót, łącznie z przygotowaniem fundamentu (który zazwyczaj nie jest wliczony w cenę) - i to nawet wtedy, gdy jest to nieco droższe niż zatrudnienie lokalnych wykonawców. Nie opłaca się szukać oszczędności, rezygnując z montażu elementów przez autoryzowaną ekipę.

Projekt. Większość firm ma od kilkunastu do kilkudziesięciu gotowych projektów, według których buduje domy. Niektóre są w stanie przygotować elementy według projektu dostarczonego przez klienta. To niewątpliwy atut, ale cena takiego domu wzrośnie, a wtedy oferta może przestać być tak atrakcyjna.

Jakość materiałów i wykonawstwa. Przed podjęciem decyzji warto dotrzeć do właścicieli domu wybudowanego w takiej samej technologii kilka-kilkanaście lat temu i dowiedzieć się, czy podczas eksploatacji nie nastręcza im on jakichś szczególnych kłopotów. Zawsze też bezpieczniej jest wybrać sprawdzonego producenta, który działa na rynku dłuższy czas.

Za prefabrykacją

- Większość prac budowlanych wykonuje się nie pod odkrytym niebem, ale w fabryce, gdzie łatwiej o precyzję.

- "Produkcja" domu jest niezależna od pogody.

- Materiały użyte do budowy domu są składowane pod dachem (dzięki czemu nie niszczą się wskutek złej pogody) i szczegółowo rozliczane, co sprzyja jakości i oszczędnemu zużyciu materiałów (takie cele są trudne do osiągnięcia na placu budowy).

- Elementy domów produkowane są seryjnie, w wielkich ilościach, dzięki czemu firma może taniej kupić materiały budowlane - co ma wpływ na cenę całego domu.

- Dom powstaje bardzo szybko i jeżeli jest prefabrykowany pod klucz, można się do niego wprowadzić niemal natychmiast po ukończeniu montażu.

Przeciw prefabrykacji

- Większość firm oferujących gotowe domy buduje je według swoich projektów, więc klient ma mniejszy wybór; wykonanie elementów na indywidualne zamówienie jest droższe.

- Technologie te nie są u nas rozpowszechnione na tyle, by cieszyć się dużym zaufaniem, dlatego prawdopodobne jest, że "dom z fabryki" będzie w przyszłości trudniej sprzedać.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Dom w kilka tygodni - konstrukcje prefabrykowane