Płytki klinkierowe na kominie

Płytki są cieńsze i lżejsze od cegieł klinkierowych, dlatego szczególnie zaleca się je do wykańczania bardzo wysokich kominów.
Zastosowanie

Do wszystkich rodzajów kominów jako okładzina zewnętrzna.

Właściwości, kolory, wykończenie

Płytki klinkierowe mają niemal identyczne właściwości jak cegły klinkierowe, a komin w wykonanej z nich okładzinie wygląda jak wymurowany z cegieł. Są oferowane w różnych wymiarach i kolorach; ich powierzchnia może być szkliwiona lub matowa (takie powinno się zaimpregnować preparatem zmniejszającym nasiąkliwość i osadzanie się zanieczyszczeń). Do wykończenia narożników są polecane specjalne płytki narożne.

Sposób montażu

Płytki najlepiej mocować na specjalną zaprawę do klinkieru, która służy też do jednoczesnego spoinowania. Nie wymagają one montowania płyty wspornikowej, ale przed ułożeniem pierwszej warstwy dobrze jest na dole komina zamocować drewnianą listwę, która będzie stanowiła oparcie dla płytek, dopóki zaprawa nie zwiąże.

Zaprawę należy bardzo dokładnie nakładać - zarówno na całą spodnią powierzchnię płytek, jak i ścianki komina. W kolejnych warstwach płytki powinny być układane z przesunięciem spoiny o połowę ich długości, czyli w tzw. układzie mijankowym.

Jeśli do mocowania płytek użyje się zaprawy uniwersalnej (do różnych rodzajów okładzin zewnętrznych), po upływie kilku dni spoiny między płytkami trzeba wypełnić zaprawą do spoinowania klinkieru.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładZOBACZ TEŻ WIDEO

Skomentuj:
Płytki klinkierowe na kominie
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX