Ściany kolankowe

Ścianki kolankowe

Ścianki kolankowe (Fot. Lafarge Gips)

Niskie ścianki na poddaszu, będące przedłużeniem ścian parteru lub piętra, wymurowane na wieńcu stropowym ostatniej kondygnacji. Muszą przenosić obciążenia z dachu: zarówno pionowe (ciężar konstrukcji dachu, śnieg), jak i poziome (wiatr).
Wysokość

Wysokość ścian kolankowych zależy od przeznaczenia i stopnia wykorzystania powierzchni poddasza.

Poddasze użytkowe. Łatwiej jest zaprojektować na poddaszu funkcjonalne i wygodne pomieszczenia, gdy ścianki kończą się na wysokości parapetu okiennego, czyli mają 80-110 cm. Taka wysokość wystarczy, by ustawić pod ścianką niewysokie meble i mieć swobodny dostęp do okna.

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są ścianki kolankowe wysokości 140-150 cm - już 50 cm od nich można przechodzić bez pochylania głowy.

Można też wymurować jeszcze wyższe ścianki, sięgające górnej krawędzi okien (200-210 cm) i umożliwiające swobodną aranżację pomieszczeń. Wtedy jednak bryła budynku może nabrać niekorzystnych proporcji.

Poddasze nieużytkowe. Jeśli ma być wykorzystane jako strych, bardzo często nie wykonuje się wcale ścianek kolankowych lub jedynie bardzo niskie, np. wysokości jednego pustaka.

Konstrukcja

Zależy od wysokości ścian kolankowych, materiału, z którego będą wykonane oraz wielkości obciążeń przekazywanych z dachu.

Niskie ścianki - do 70 cm - można murować z cegły pełnej, bloczków z betonu komórkowego lub pustaków, ale wymagają one zbrojenia prętami stalowymi od strony wewnętrznej.

Gdy ściany mają 80-110 cm wysokości lub są jeszcze wyższe, trzeba je koniecznie usztywnić słupkami żelbetowymi, połączonymi solidnie z wieńcem stropowym. Bez tego byłyby zbyt słabe, by bezpiecznie przenieść działające na nie obciążenia. Słupki powinny mieć konstrukcję żelbetową, a ich zbrojenie musi być należycie zakotwione w wieńcu stropowym. Zwykle słupki rozmieszcza się tak, aby jeden wypadał co 2-3 krokwie (co 1,5-2,0 m). Wskazane jest połączenie słupków i ścian kolankowych dodatkowym wieńcem - dachowym, zwłaszcza gdy odstępy między słupkami są duże (przekraczają 2,0 m). Kotwami stalowymi, wypuszczonymi ze słupków żelbetowych lub z wieńca dachowego przytwierdza się do ścian kolankowych murłaty, do których mocowane są krokwie.

Ścianki kolankowe bez słupków żelbetowych połączonych z wieńcem stropowym to groźba poważnej awarii dachu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładZOBACZ TEŻ WIDEO

Skomentuj:
Ściany kolankowe
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX