Ile kosztuje dom: Ściany nośne

Tekst: Katarzyna Wangin
15.05.2007 , aktualizacja: 02.08.2012 14:59
A A A
Bloczki z betonu komórkowego o grubości 40 lub 42 cm mają bardzo dobra izolacyjność: można z nich budować bardzo ciepłe ściany jednowarstwowe, bez ocieplenia, o współczynniku przenikania ciepła U= 0,23.
Cieńsze bloczki (18-24cm) przeznaczone są do budowy ściuan warstwowych (z ociepleniem). Aby sciana dwuwarstwowa, zbudowana z bloczków grubości 24cm miała U=0,25, potrzebna jest warstwa wełny lub styropianu grubości 12 cm.

Bloczki z betonu komórkowego o grubości 40 lub 42 cm mają bardzo dobra izolacyjność: można z nich budować bardzo ciepłe ściany jednowarstwowe, bez ocieplenia, o współczynniku przenikania ciepła U= 0,23. Cieńsze bloczki (18-24cm) przeznaczone są do budowy ściuan warstwowych (z... (Fot. Tomasz Krakowczyk)

Wbrew pozorom, ściany nośne wcale nie kosztują tak dużo, jak sądzi większość osób. Choć "objętościowo" zdecydowanie największe
Na koszt wymurowania ścian nośnych składają się koszty materiałów i robocizny. Materiały ścienne to przede wszystkim bloczki lub pustaki, ale także zaprawy do murowania; ich rodzaj zależy od rodzaju technologii (niektórzy producenci do swoich materiałów dodają zaprawę gratis). Do tego dochodzi materiał na nadproża (w nowszych technologiach są to elementy systemowe, choć można też przygotować je tradycyjnie, z betonu) oraz koszty zakupu, czyli transport, załadunek i wyładunek.

Robocizna to nie tylko koszt murowania, ale także sprzętu i rusztowań.

Uwaga! Za wymurowanie 1 m2 ściany trzeba zapłacić obecnie od 40 do ponad 100 zł; tak duża rozpiętość ceny wynika nie tylko ze stopnia "fachowości" ekipy, ale rejonu Polski.

Koszty, które podajemy, dotyczą wyłącznie ścian nośnych. Dla ścian zewnętrznych to jednak nie wszystko: większość z nich wymaga jeszcze...
Zostało‚ jeszcze 97% treści.

Artykuł zamknięty. Wykup kod i wpisz go w pole Kod dostępu.

Usługa Cena Rodzaj płatności
Dostęp do 1 artykułu 2,46 zł brutto (z VAT) Wyślij SMS o treści GA na nr 7268 »
Płatność online »
Dostęp do 3 artykułów 4,92 zł brutto (z VAT) Wyślij SMS o treści GA na nr 7468 »
Płatność online »
Dostęp do 10 artykułów 12,10 zł brutto (z VAT) Płatność »
Zasady udostępniania Archiwum Portalu Gazeta.pl: Usługę świadczy Agora SA
Zobacz także
PRZED DECYZJĄ
BUDOWA i REMONT
INSTALACJE
WNĘTRZA
WYKOŃCZENIE
KONTAKT Z REDAKCJĄ
  • ul. Czerska 8/10
  • 00-732 Warszawa
  • ladnydom@agora.pl