Ile kosztuje dom: Ściany nośne

Tekst: Katarzyna Wangin
15.05.2007 , aktualizacja: 02.08.2012 14:59
A A A Drukuj
Bloczki z betonu komórkowego o grubości 40 lub 42 cm mają bardzo dobra izolacyjność: można z nich budować bardzo ciepłe ściany jednowarstwowe, bez ocieplenia, o współczynniku przenikania ciepła U= 0,23.
Cieńsze bloczki (18-24cm) przeznaczone są do budowy ściuan warstwowych (z ociepleniem). Aby sciana dwuwarstwowa, zbudowana z bloczków grubości 24cm miała U=0,25, potrzebna jest warstwa wełny lub styropianu grubości 12 cm.

Bloczki z betonu komórkowego o grubości 40 lub 42 cm mają bardzo dobra izolacyjność: można z nich budować bardzo ciepłe ściany jednowarstwowe, bez ocieplenia, o współczynniku przenikania ciepła U= 0,23. Cieńsze bloczki (18-24cm) przeznaczone są do budowy ściuan warstwowych (z... (Fot. Tomasz Krakowczyk)

Wbrew pozorom, ściany nośne wcale nie kosztują tak dużo, jak sądzi większość osób. Choć "objętościowo" zdecydowanie największe
Na koszt wymurowania ścian nośnych składają się koszty materiałów i robocizny. Materiały ścienne to przede wszystkim bloczki lub pustaki, ale także zaprawy do murowania; ich rodzaj zależy od rodzaju technologii (niektórzy producenci do swoich materiałów dodają zaprawę gratis). Do tego dochodzi materiał na nadproża (w nowszych technologiach są to elementy systemowe, choć można też przygotować je tradycyjnie, z betonu) oraz koszty zakupu, czyli transport, załadunek i wyładunek.

Robocizna to nie tylko koszt murowania, ale także sprzętu i rusztowań.

Uwaga! Za wymurowanie 1 m2 ściany trzeba zapłacić obecnie od 40 do ponad 100 zł; tak duża rozpiętość ceny wynika nie tylko ze stopnia "fachowości" ekipy, ale rejonu Polski.

Koszty, które podajemy, dotyczą wyłącznie ścian nośnych. Dla ścian zewnętrznych to jednak nie wszystko: większość z nich wymaga jeszcze ocieplenia - bez niego można budować tylko ściany z niektórych wyrobów z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej i keramzytobetonu. Koszty ocieplenia ściany zależą po pierwsze - od rodzaju materiału izolacyjnego, po drugie - od jego grubości.

Wszystkie ściany wymagają też wykończenia. Koszty różnych rodzajów wykończenia ścian (w tym także wykonania elewacji) porównamy w jednym z kolejnych numerów.

Uwaga! Ponieważ ocieplenie i wykończenie w istotny sposób wpływają nie tylko na właściwości ściany, ale też na jej koszty, trzeba pamiętać, że jeśli chce się realnie ocenić koszty różnych rozwiązań, trzeba porównywać ściany:

- gotowe - ocieplone i wykończone,

- o takich samych parametrach - ściana z cieńszą warstwą ocieplenia będzie co prawda tańsza w budowie, ale za to zimniejsza (będzie miała gorszy współczynnik U), a więc droższa w eksploatacji.

Ile kosztują ściany?

Jednowarstwowa, czyli ściana bez ocieplenia. Zgodnie z przepisami jej współczynnik przenikania ciepła U nie może być wyższy niż 0,5. To bardzo dużo - i mimo że wolno, nikt już tak nie buduje. Jednowarstwowe ściany z bloczków z betonu komórkowego grubości 40 cm albo 42 cm mają U = 0,23; z keramzytobetonowych bloczków z wkładką styropianową - nawet poniżej 0,2. Ściany jednowarstwowe można też budować z ceramicznych pustaków poryzowanych, jednak ich U będzie trochę gorsze; np. 0,29 (przy grubości ściany 50 cm), albo 0,31 (przy 44 cm).

Elementy na ściany jednowarstwowe są stosunkowo duże, a ich boki - zwykle profilowane w pióra i wpusty (w ścianach z nich nie trzeba robić spoin pionowych).

Dwuwarstwowa, czyli złożona z:

- muru (grubości 15-25 cm), który odpowiada za przenoszenie obciążeń w budynku; jego ciepłochronność nie ma większego znaczenia (za to odpowiada druga warstwy ściany, czyli ocieplenie). Dlatego nie warto budować muru grubszego niż to wynika z wymaganej wytrzymałości - będzie to tylko niepotrzebny wydatek;

- ocieplenia (grubości 12-20 cm). Mocuje się je do ściany nośnej od strony zewnętrznej i wykańcza (na mokro lub na sucho). Zgodnie z przepisami współczynnik przenikania ciepła U ścian dwuwarstwowych nie może być wyższy niż 0,3. O tym, czy ściana będzie ciepła, decyduje grubość ocieplenia. Jej warstwa nie może być cieńsza niż w projekcie - może być natomiast większa. Użycie styropianu 15 cm zamiast 12 cm nie będzie dużo droższe, a pozwoli na spore oszczędności na ogrzewaniu w przyszłości.

Do wymurowania ściany nośnej można użyć dowolnego materiału: ceramiki, betonu komórkowego, silikatów lub keramzytobetonu. Najpierw buduje się ścianę nośną, później się ją ociepla: materiał termoizolacyjny (zwykle styropian lub wełnę mineralną) mocuje się na zaprawę klejową, czasem również na kołki. Ścianę można wykończyć na mokro (całe ocieplenie pokrywa się zaprawą klejową, wkleja w nią siatkę zbrojącą, a następnie nakłada tynk cienkowarstwowy, ewentualnie maluje) albo na sucho (okładziną - np. sidingiem, kształtkami betonowymi, deskami, układanymi na ruszcie zamocowanym do ściany).

Trójwarstwowa, czyli zbudowana z 3 warstw, połączonych ze sobą kotwami. Są to:

- ściana nośna - mur z dowolnego materiału (zwykle ma 15-25 cm);

- ocieplenie (8-15 cm) ze styropianu lub wełny; jeśli stosuje się wełnę, trzeba pamiętać, by między nią a warstwą elewacyjną zostawić szczelinę wentylacyjną. Podobnie jak dwuwarstwowa, ściana trójwarstwowa musi mieć współczynnik przenikania ciepła U nie wyższy niż 0,3; ocieplenie grubości 15 cm pozwala osiągnąć współczynnik U mniejszy od 0,25;

- ściana osłonowa (elewacyjna) - mur grubości 8-12 cm, zazwyczaj z cegieł niewymagających tynkowania - klinkierowych lub silikatowych (choć można też wymurować go z tego samego materiału co ścianę nośną i otynkować).

Ścianę trójwarstwową można budować:

Zobacz także

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych