Dom dla niepełnosprawnych: winda w domu jednorodzinnym

Zwykle domy zbudowane są tak, że na piętro można się dostać tylko schodami. Nie musi to jednak wcale oznaczać, że pół domu jest zamknięte dla osoby starszej albo poruszającej się na wózku.
Dom zwykle budujemy, gdy jesteśmy młodzi i zdrowi. Najczęściej też wybieramy projekt domu piętrowego lub z poddaszem. Nie zastanawiamy się wtedy nad tym, jak będzie się w nim żyło za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat i czy będzie wygodny dla kogoś nie w pełni sprawnego, kto - być może - w naszym domu zamieszka. A niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że niepełnosprawnym może zostać każdy. Definicja niepełnosprawności jest bardzo płynna. Za niepełnosprawną można uważać nie tylko osobę poruszającą się o kuli czy na wózku inwalidzkim, ale także człowieka starszego, dziecko, a nawet... kobietę ciężarną. Sprawność możemy więc stracić tylko czasowo albo na zawsze - i może się to, niestety, zdarzyć w dowolnej chwili naszego życia. Jak wtedy dostać się na piętro lub poddasze? Przecież nigdzie, a tym bardziej we własnym domu, nie powinniśmy tworzyć miejsc specjalnie wydzielonych - cały dom powinien być dostępny dla wszystkich. Na szczęście są urządzenia, dzięki którym można z łatwością pokonać różnicę poziomów.

Krzesełko, podnośnik czy winda

O sposobie pokonania schodów prowadzących na piętro, a przez to o wyborze urządzenia, decyduje przede wszystkim rodzaj niepełnosprawności.

Krzesełka przyschodowe to idealne rozwiązanie dla osób starszych. Instaluje się je przy schodach, mocując do ściany lub stopni. Mogą mieć różny kąt nachylenia i różny stopień zakrzywienia toru, po którym się poruszają. Oznacza to, że można je instalować zarówno przy schodach prostych, jak i kręconych. Krzesełka przyschodowe są zasilane prądem z baterii akumulatorowej. Ich siedziska składają się i obracają, ale podczas jazdy są zablokowane w jednym położeniu. Dodatkowo mają podnóżek, pasy bezpieczeństwa oraz przełącznik, który umożliwia sterowanie krzesełkiem nawet osobom z niewielkimi dysfunkcjami ruchu rąk. Krzesełkami można też sterować zdalnie pilotem.

Podnośniki, inaczej platformy, umożliwiają samodzielne pokonywanie schodów przez osobę na wózku inwalidzkim. Można je zainstalować zamiast stopni, przebudowując klatkę schodową. Mogą być ukośne (poruszające się po torze prosto-lub krzywoliniowym) albo pionowe. Wysokość ich podnoszenia jest ograniczona do dwóch kondygnacji. Dopuszczalny udźwig i rodzaj napędu zależą od konkretnego modelu oraz warunków i wymogów technicznych pomieszczeń, w których mają się znajdować. Gdy klatka schodowa jest na tyle wąska, że instalacja podnośnika ukośnego staje się niemożliwa, alternatywnym rozwiązaniem będzie zamontowanie podnośnika pionowego.

Windy, zwane "urzędowo" przez firmy dźwigami, przeznaczone są przede wszystkim dla osób poruszających się na wózku i osób im towarzyszących. Przy adaptacji domu najlepiej stosować windy o samonośnej konstrukcji, którą - by uniknąć kosztownej przebudowy - instaluje się na zewnątrz domu lub - jeśli jest miejsce - "w duszy" klatki schodowej. Podstawowe wymiary wind stosowanych w domach jednorodzinnych są ściśle określone przepisami Prawa budowlanego. Zależą one od minimalnego udźwigu i dopuszczalnej liczby przewożonych osób. Swobodny dostęp dla niepełnosprawnych użytkowników zapewnia kabina o minimalnej szerokości 110 cm i głębokości 140 cm. Powinna być wyposażona w poręcze umieszczone na wysokości 0,9 m oraz tablicę z przyciskami na wysokości od 0,8 m do 1,2 m, z dodatkowym oznakowaniem dla osób niewidomych lub niedowidzących i informacją głosową. Dobrze też byłoby, by winda miała zasilanie awaryjne.

Dostać się do domu

Samodzielny dostęp do domu umożliwia osobie niepełnosprawnej pochylnia. Najłatwiej ją wykonać, jeśli różnica wysokości między poziomem gruntu a posadzką parteru jest niewielka (wynosi minimalnie 15 cm). Wtedy pochylnia będzie krótka i można ją będzie usytuować wzdłuż jednej ze ścian domu. Większa różnica wysokości wymusza wykonanie dłuższej pochylni, która zabiera sporo miejsca. Można wprawdzie zrobić pochylnię o spadku większym niż zalecany, ale osobie niepełnosprawnej trudno będzie dostać się do domu samodzielnie.

Kąt nachylenia pochylni zależy od różnicy wysokości do pokonania: n jeśli wynosi ona nie więcej niż 15 cm, spadek nie powinien być większy niż 15%; - przy różnicy wysokości od 15 do 50 cm spadek pochylni nie może być większy niż 8% (na zewnątrz budynku bez przykrycia) i 10% (wewnątrz budynku lub pod dachem); - powyżej 50 cm spadek pochylni nie powinien być większy niż 6% (na zewnątrz) i 8% (wewnątrz budynku lub pod dachem). Pochylnia może mieć konstrukcję drewnianą, stalową lub betonową o antypoślizgowej nawierzchni - na przykład niepolerowanego gresu, kostki brukowej czy też ażurowych elementów stalowych. Oprócz tego wzdłuż całej długości pochylni (i spoczników) konieczny jest próg, który będzie zapobiegał ześlizgiwaniu się kół na boki. Właściwie wykonana pochylnia - o odpowiednim spadku i długości - powinna mieć poręcze na wysokości 75 cm i 90 cm. Gdy poręcz jest zamocowana przy ścianie, jej odległość od ściany nie powinna przekraczać 5 cm. Pochylnie stalowe i drewniane można kupić jako gotowe konstrukcje. Uwaga! Windy i platformy przyschodowe powinny być instalowane tylko wtedy, gdy nie można zbudować pochylni.

Dokąd po dofinansowanie

Dofinansowanie można uzyskać ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przeznaczonych na likwidację barier architektonicznych. Osoby niepełnosprawne muszą być jednak właścicielami nieruchomości, jej użytkownikami wieczystymi lub mieć zgodę właściciela domu, w którym stale zamieszkują. Wysokość takiego dofinansowania pokrywa do 80% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. By uzyskać fundusze, wystarczy złożyć pisemny wniosek w miejskim lub powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (CPR) właściwym dla miejsca zamieszkania. Dofinansowanie nie obejmuje jednak kosztów poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy. Przysługuje osobom niepełnosprawnym, które w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku nie uzyskały dofinansowania ze środków funduszu na likwidację barier architektonicznych. Nie wyklucza to dofinansowania do likwidacji barier technicznych i w komunikowaniu się.

Konieczne formalności

Wykonanie pochylni wymaga jedynie zgłoszenia w starostwie powiatowym. Instalacja wind, podnośników i krzesełek przyschodowych jest już sprawą dużo bardziej skomplikowaną. Najpierw firma, która będzie je instalować, powinna przygotować odpowiedni projekt. Następnie, po zamontowaniu każdy właściciel powinien od wykonawcy otrzymać kopię deklaracji zgodności CE oraz instrukcję eksploatacji zakupionego urządzenia i przedstawić je w najbliższym oddziale Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). Dokumenty te potrzebne są do rejestracji urządzenia i wydania decyzji o jego eksploatacji. Właściciel budynku jest zobowiązany do uiszczania opłaty rocznej (m.in. za badania okresowe?przeprowadzane przez pracowników UDT) oraz odpowiada za zlecenie regularnego przeprowadzania konserwacji osobom z uprawnieniami wydanymi przez UDT.

Uwaga! Instalacja windy dla niepełnosprawnych, a czasem i podnośnika, wymaga pozwolenia na budowę.Firmy oferujące urządzenia ułatwiające przemieszczanie się osób niepełnosprawnych między piętrami:

Lift Katowice

GOLD-BUD

ORTOmedica

LIFT UP

ORTO-PLUS

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładWięcej o:
Komentarze (3)
Dom dla niepełnosprawnych: winda w domu jednorodzinnym
Zaloguj się
 • marta igo

  0

  Witam ja polecam dla osób niepełnosprawnych wygodne windy możemy zamontować je w każdym miejscu. Proszę zapoznać sie z naszą ofertą montownia.eu/windy-dzwigi-osobowe

 • Kryspin Ridel

  Oceniono 2 razy 0

  bardzo dobry artykuł, ja polecam jeszcze www.windy-schodowe.pl
  oprócz urządzeń nowych oferują także używane, które są w bardzo korzystnych cenach

 • wenika33

  0

  Niestety mieszkając w piętrowym domu (albo w bloku!) dostanie się na piętro jest dla niepełnosprawnych praktycznie niemożliwe. Takie windy lub krzesełka to świetne rozwiązanie, popieram! Podnośniki i windy wysokiej jakości ma firma Lifts4u - firma ma duży wybór, także każdy dopasuje któryś model do swoich potrzeb.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX