Ocieplenie poddasza - od folii do płyty g-k

Michał Fenrych, URSA
23.09.2010 , aktualizacja: 11.10.2013 14:16
A A A Drukuj
Komfortowe mieszkanie na poddaszu to efekt przestrzegania wszystkich zasad dotyczących jego ocieplania i wykańczania

Komfortowe mieszkanie na poddaszu to efekt przestrzegania wszystkich zasad dotyczących jego ocieplania i wykańczania (Fot. Knauf)

Od poprawności ocieplenia dachu zależy nie tylko to, czy będzie nam ciepło, ale też to, czy nie będziemy mieli kłopotów z wilgocią - nie tylko w pomieszczeniach poddasza.
Ocieplenie poddasza niezgodnie z zasadami może spowodować szereg komplikacji, łącznie z zagrzybieniem drewnianej więźby dachowej, obniżeniem jej parametrów konstrukcyjnych i koniecznością wykonania całej izolacji od nowa.

Wstępne krycie

Sposób układania ocieplenia pod połaciami dachu skośnego zależy od tego, czy do jego wstępnego krycia zastosowano folię wysokoparoprzepuszczalną (membranę), papę na sztywnym deskowaniu czy folię niskoparoprzepuszczalną.

Folia wysokoparoprzepuszczalna (zobacz rysunek). Ten sposób wstępnego krycia jest obecnie zdecydowanie bardziej popularny. Obserwując pracę dekarzy, szczególną uwagę należy tu zwrócić na to, czy:

- strona z warstwą odbijająca promienie UV (czyli ta z nadrukiem) jest skierowana na zewnątrz;

- arkusze folii zachodzą na siebie co najmniej na 10-15 cm (zobacz zdjęcie) i mocowane są zszywkami do krokwi. Jeśli nachylenie dachu jest mniejsze niż 20°, szerokość zakładu trzeba zwiększyć do 20 cm. Miejsca zakładów należy dodatkowo zabezpieczyć taśmą do łączenia folii dachowych - pozwoli to uzyskać szczelną powłokę;

- przy okapie folia jest przyklejona do blaszanej obróbki pasa nadrynnowego (zobacz zdjęcie), aby woda opadowa i wilgoć kondensacyjna spływały po folii i obróbce do rynny;

- w kalenicy arkusz folii jest wywinięty na drugą stronę połaci (zobacz zdjęcie), a kalenica zakończona kształtką wywiewną (przy kryciu dachu dachówką ceramiczną lub cementową i blachodachówką);

- w koszach, które są szczególnie narażone na przeciekanie, ułożona została podwójna warstwa folii, z dużymi, 25-centymetrowymi zakładami, uszczelnionymi taśmą dwustronnie klejącą;

- wokół kominów zrobione jest zabezpieczenie: podstawowe (folię przecina się na krzyż, wywija na komin i przykleja taśmą) oraz dodatkowe (z kawałka folii zamocowanej do łaty robi się rynienkę, która będzie kierować wodę z wyższych partii dachu tak, by opływała komin (zobacz zdjęcie). Podobnie chroni się inne elementy, które przechodzą przez połać dachu, na przykład kominki odpowietrzające instalacje sanitarną lub wentylacyjne.

Uwaga! Jeśli podczas prac rozerwie się folię wysokoparoprzepuszczalną, trzeba w to miejsce przykleić łatkę z tej samej folii, stosując taśmę dwustronnie klejącą lub specjalnie do tego przeznaczone kleje.

Papa na deskowaniu (zobacz rysunek) albo folia niskoparoprzepuszczalna. Jeżeli dach jest wstępnie kryty papą na deskowaniu, najważniejszą rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę, jest to, czy utworzona została ok. 4-centymetrowa szczelina wentylacyjna między poszyciem z desek a ociepleniem. Szczelinę tę wykonuje się, rozciągając cienki drut ocynkowany między krokwiami. Podobnie postępujemy, jeśli na warstwę wstępnego krycia zastosowano folię niskoparoprzepuszczalną. Jeśli szczeliny takiej nie będzie lub zrobi się ją źle, para zacznie się skraplać na wewnętrznej stronie deskowania lub folii, a to szybko doprowadzi do jej zawilgocenia i obniżenia właściwości izolacyjnych.

Uwaga! Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie na krokwiach folii wysokoparoprzepuszczalnej, a dopiero później przybicie do nich kontrłat, zaś na nich - zamocowanie deskowania.

Obecnie do wstępnego krycia dachów nad poddaszami użytkowymi zaleca się wyłączenie membrany; folie nieskoparoprzepuszczalne można stosować w dachach z poddaszami nieużytkowymi (nieogrzewanymi)

Osiem najczęstszych błędów popełnianych przy ocieplaniu dachuOcieplenie

Tu ważne są dwie kwestie: czym ocieplać i jaka powinna być grubość izolacji. Odpowiedź na pierwsze pytanie jest dość prosta, gdyż do ocieplenia połaci dachów powszechnie stosuje się produkty z wełny mineralnej (z włókna szklanego lub skalnego) - i lepszego materiału się nie znajdzie. Wełna ma bardzo dobrą izolacyjność cieplną (współczynnik ? = 0,033-0,045W/m/K),dużą zdolność do przepuszczania pary wodnej, niewielki ciężar, a przede wszystkim - jest niepalna.

Więcej uwagi należy poświęcić sprawie grubości termoizolacji. Optymalna będzie wtedy, gdy współczynnik przenikania ciepła U dachu wyniesie 0,2-0,15 (choć przepisy wymagają jedynie, by nie był większy niż 0,25). Oznacza to, że ocieplenie powinno mieć 30-40 cm grubości. Tak gruba warstwa wełny nie mieści się między krokwiami, więc układa się ją w dwóch warstwach:

pierwsza - między krokwiami. Jej grubość zależy od wysokości krokwi (zwykle 18-20 cm) i od tego, czy izolacja ma dotykać do warstwy wstępnego krycia, czy też trzeba nad nią zostawić szczelinę wentylacyjną.

Jak wykończyć poddasze - elementy ociepleniaZobacz także

Zobacz więcej na temat:

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych