Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sposoby na ocieplenie domu od wewnątrz

Odpowiada Jan Wrześniak

Nie zawsze izolację termiczną można ułożyć od zewnętrznej strony ściany. Czasem jedynym sposobem jest ocieplenie ścian od strony wnętrza.

Bloczki z betonu komórkowego wystarczy przykleić do ścian od strony wnętrza
Bloczki z betonu komórkowego wystarczy przykleić do ścian od strony wnętrza
Fot.XELLA

Ocieplenie domu od wewnątrz

Ściany od wewnątrz można ocieplić materiałami, których zwykle używa się do izolacji cieplnej domu od zewnątrz - wełną mineralną, styropianem lub polistyrenem ekstrudowanym. Można też użyć bloczków z betonu komórkowego.

Ocieplenie ściany od wewnątrz  - wełna mineralna

Ten sposób polega na dostawieniu ścianki, której konstrukcję (ruszt) wykonuje się z profilów metalowych. Profile - poziome i pionowe - mocuje się w odległości około 2 cm od ściany zewnętrznej. Po przytwierdzeniu ich do podłogi oraz sufitu układa się w nich wełnę mineralną, która dzięki swej sprężystości dokładnie wypełnia przestrzeń między profilami. By zmniejszyć i opóźnić przenikanie z wnętrza pary wodnej do wełny oraz ograniczyć ryzyko jej skraplania na powierzchni ściany zewnętrznej, przed montażem płyt gipsowo-kartonowych konieczne jest szczelne ułożenie folii paroizolacyjnej. Ostatnim etapem prac jest zamontowanie płyt gipsowo-kartonowych, które można wykończyć w dowolny sposób.
 

Jaki styropian do wewnątrz?

Styropian lub polistyren ekstrudowany. Płyty wykonane z tych materiałów najlepiej przykleić bezpośrednio do ocieplanej ściany. Ważne, by klej pokrywał całą powierzchnię płyt; nie można zostawić pod nimi wolnych przestrzeni (na styku ze ścianą zewnętrzną). Najlepiej by płyty miały wyfrezowane krawędzie. Łączy się je na zakład, co zapewnia szczelność styków płyt. Jeśli krawędzie płyt będą proste, należy je osłonić, na przykład taśmą samoprzylepną. Nie ma potrzeby stosowania folii paroszczelnej - ani styropian, ani polistyren ekstrudowany praktycznie nie przepuszczają pary wodnej (mają bardzo duży opór dyfuzyjny). Po przyklejeniu płyt ocieplenia, układa się na nich tynki cienkowarstwowe.

Ocieplanie ścian od wewnątrz - bloczki z betonu komórkowego

Beton komórkowy ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne; jest niepalny (ma najwyższą klasę odporności ogniowej A1), łatwo daje się go obrabiać i ciąć. Dzięki wykorzystaniu do ocieplenie od wewnątrz wykonanych z niego elementów zwiększa się grubość ściany, a przez to jej zdolność do akumulacji ciepła. Stosuje się do tego specjalne płyty (inne niż do wznoszenia jednowarstwowych ścian zewnętrznych) z betonu komórkowego o gęstości 115 kg/m3. Najczęściej mają one długość 600 mm, szerokość 390 mm i grubość 50 mm (12,30 zł/szt.). Na spodnią powierzchnię płyt nanosi się warstwą grubości 8 mm systemową zaprawę klejową (taką samą, jakiej używa się do murowania bloczków z betonu komórkowego). Płyty przykleja się tak, by ich krawędzie były przesunięte względem siebie. Szczeliny na stykach płyt wypełnia się również zaprawą klejową. Powierzchnię ocieplonej w ten sposób ściany pokrywa się tynkiem wewnętrznym i zatapia w nim siatkę zbrojącą.

Ocieplanie ścian od środka - pianka poliuretanowa

Jest to materiał izolacyjny o wysokiej wydajności, który może być aplikowany jako pianka natryskowa lub w postaci płyt. Zapewnia skuteczną izolację termiczną i akustyczną.

Płyty gipsowo-kartonowe z warstwą izolacji

Są to płyty gipsowo-kartonowe z dodatkową warstwą izolacyjną, zwykle z wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej. Zapewniają izolację termiczną i akustyczną, jednocześnie tworząc wykończenie wewnętrzne.
 
 
 
    Więcej o:

Skomentuj:

Sposoby na ocieplenie domu od wewnątrz