Sposoby na przebudowę starego domu

Rozebrać stary dom czy go przebudowywać? Oto dylemat, przed którym staje każdy właściciel działki ze stojącym na niej budynkiem. Na pewno trzeba bardzo uważać! Bo stare zabudowania mogą być przedmiotem wielu kłopotów i to zarówno wtedy, gdy zapadnie decyzja o remoncie, jak i wówczas, gdy zdecydujemy się na wyburzenie.
Niezależnie od oceny stanu technicznego trzeba dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i zastanowić się, w jaki sposób można do nich przystosować istniejący stary dom. Poniżej podajemy najczęściej spotykane modyfikacje takich domów.

Pamiętajmy tylko, że większość zmian w bryle w radykalny sposób zmienia wygląd budynku i - co bardzo ważne dla estetyki - zakłóca jego proporcje. Warto więc dobrze przemyśleć zmiany.

NadbudowaWzniesienie kolejnej kondygnacji nad całym domem lub jego niższą częścią pozwala na uzyskanie dodatkowej powierzchni mieszkalnej lub nawet całkiem niezależnego pomieszczenia. Taka rozbudowa przyczyni się też do tego, że skończą się kłopoty ze słabo ocieplonym, często cieknącym dachem - nowy będzie miał odpowiednią grubość ocieplenia, co zminimalizuje straty ciepła i tym samym zmniejszy rachunki za ogrzewanie.

Podniesienie dachuPodwyższenie ścian poddasza pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń mieszkalną pod ocieplonymi połaciami.

Wiąże się to zwykle ze wstawianiem okien połaciowych lub lukarn, a czasem także ze zmianami kąta nachylenia połaci dachu. Tego typu zmiany dotyczą zwłaszcza starych domów parterowych oraz garaży przy piętrowych budynkach (podniesienie dachu nad garażem nadaje bryle bardziej zwarty kształt).

DobudowaDostawienie nowej bryły pozwala powiększyć dom o pokój, garaż lub klatkę schodową. Takie rozwiązanie, poza stworzeniem dodatkowej przestrzeni użytkowej, sprawia że budynek optycznie "przysiada", szersza podstawa daje wrażenie solidniejszego związania z gruntem. Jest to cenne w przypadku domów o zaburzonych proporcjach, na przykład zbyt wysokich. Po rozbudowie musi zostać zachowany warunek 3- lub 4-metrowej odległości budynku od granicy działki.

Zabudowa tarasuZmiana otwartego tarasu przy domu w ogród zimowy nie jest dziś szczególnie kłopotliwa, a umożliwia powiększenie wnętrza domu i nadanie mu bardziej luksusowego, współczesnego charakteru. Nowoczesne technologie oferują gotowe systemy zabudowy tarasów. Ogrody zimowe, prócz dobrego wpływu na przestrzeń domu, mogą korzystnie wpływać na jego bilans cieplny (są chętnie stosowane w domach pasywnych).

Zmiana wnętrzaPrzebudowę wymusza zwykle zmiana sytuacja życiowa rodziny (na przykład część pomieszczeń przestaje być po prostu potrzebna i lepiej je połączyć, lub odwrotnie - gdy z jednego pokoju trzeba zrobić dwa). Zmiany polegają na usunięciu lub dodaniu ścian wewnętrznych. Pamiętajmy jednak, że nie każdą ścianę da się usunąć, a wszelkie przeróbki może też utrudnić układ domowych instalacji.

Zmiana skóryPrzebudowa może ograniczyć się tylko do ocieplenia, wymiany okien i odnowienia elewacji budynku. Postawione przed laty budynki nie spełniają zazwyczaj współczesnych wymagań cieplnych, tymczasem zapewnienie im lepszej izolacyjności pozwoli sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Część wydatków na docieplenie i modernizację ogrzewania można odzyskać, korzystając z preferencyjnych kredytów.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładWięcej o: