Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mokro przy kabinie

Odpowiada: Jan Wrześniak

Pół roku po remoncie łazienki, przy kabinie prysznicowej zauważyłem mokrą plamę na ściance gipsowo-kartonowej. Stawała się coraz większa, aż w końcu odpadł fragment kartonu. Dlaczego? Ściana jest z płyt wodoodpornych, a pod płytkami była folia w płynie.

Zniszczona ścianka z płyt gipsowo-kartonowych
Zniszczona ścianka z płyt gipsowo-kartonowych
Fot. Leszek Kopacz
Ze zdjęcia wynika, że powodem zniszczenia ścianki z płyt gipsowo-kartonowych był niedokładnie uszczelniony brodzik i - prawdopodobnie - również ścianka kabiny prysznicowej. Woda spływając po płytkach ceramicznych przedostała się przez nieszczelność poza szklaną ścianę kabiny. Zbierająca się na podłodze woda, została podciągnięta przez płytę gipsowo- -kartonową. Wskutek tego odspoiła się najpierw farba, a potem karton osłaniający gipsowy rdzeń.

Uszczelnienie kabiny i brodzika

Przede wszystkim trzeba usunąć przyczynę zawilgocenia. Konieczne jest więc dokładne uszczelnienie styku płytek ceramicznych z profilami mocującymi szklaną ściankę kabiny prysznicowej i krawędziami brodzika. Zwykle używa się do tego silikonu sanitarnego. Nie można go jednak po prostu nałożyć na stare wypełnienie. Trzeba je usunąć ostrym nożem lub zdzierakiem do fug tak, by nie uszkodzić płytek ceramicznych, ani nie porysować brodzika lub profilu mocującego. Następnie resztki silikonu zmiękcza się specjalnym preparatem i bardzo dokładnie oczyszcza szczelinę z pozostałości poprzedniego uszczelnienia i osadów z mydła. Oczyszczone powierzchnie należy odtłuścić i osuszyć. Dopiero wtedy szczeliny można ponownie wypełnić silikonem. Wyciska się go z tuby równomiernie i nakłada z lekkim naddatkiem. Po zwilżeniu wodą (z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń) formuje się spoinę o delikatnie wklęsłym kształcie.

Naprawa płyty gipsowo-kartonowej

Gdy kabina prysznicowa zostanie dokładnie uszczelniona, trzeba poczekać aż płyta gipsowo-kartonowa wyschnie. Dopiero wtedy będzie wiadomo, jak można ją naprawić.

Wypełnienie gipsem. Gdy uszkodzona została jedynie warstwa wyrównującego gipsu, wystarczy ją oczyścić z luźnych fragmentów, przeszlifować gruboziarnistym papierem ściernym i ponownie pokryć gipsem szpachlowym. Po stwardnieniu, trzeba go starannie wygładzić pacą z papierem ściernym o bardzo drobnym ziarnie, zabezpieczyć folią w płynie, a następnie pomalować farbą w kolorze ściany.

Wstawienie fragmentu płyty gipsowo-kartonowej. Jeśli został uszkodzony rdzeń gipsowy, wymaga to wycięcia i wklejenia nowego, odpowiednio przyciętego kawałka płyty gipsowo-kartonowej. Po wypełnieniu dziury, brzegi nowego fragmentu okleja się specjalną taśmą, która wzmocni połączenie. Następnie to miejsce pokrywa się gipsem szpachlowym.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Mokro przy kabinie